Mintegy három héttel ezelőtt egyszer már elkezdtük bemutatni az olasz bajnokság csapatait. A sorozat első részében eljutottunk a Chievo, Torino, Empoli hármasig, majd jött a hír, hogy a rajtot elhalasztják, így aztán félbeszakadt a nagyszerű menetelés. Most viszont úgy tűnik, hogy 14-én sikerül megkezdeni a campionatót, úgyhogy másodszor is nekifutottunk a bemutatósdinak. A második részben a Lazio, Atalanta, Reggina trió került terítékre, most pedig, a harmadikban a Milan, a Perugia és a Modena következik. Aztán ha a keddi tanácskozáson az illetékesek újra elhalasztják a bajnoki rajtot, mi majd megint félretesszük a pennát jobb időkre&
Milan (4.)
Alapítási év: 1899 Edzô: Carlo Ancelotti Stadion: Giuseppe Meazza (San Siro) (befogadóképessége: 85 700) A klub színe: piros-fekete Mezszponzor: Opel Legnagyobb sikerei: 5x BEK- (BL-)gyôztes (1963, 1969, 1989, 1990, 1994), 2x KEK-gyôztes (1968, 1973), 3x Világkupa-gyôztes (1969, 1989, 1990), 3x Európai Szuperkupa-gyôztes (1989, 1990, 1995), KK-gyôztes (1982), 16x olasz bajnok (1901, 1906, 1907, 1951, 1955, 1957, 1959, 1962, 1968, 1979, 1988, 1992–94, 1996, 1999), 4x Olasz Kupa-gyôztes (1967, 1972, 1973, 1977), 4x Olasz Szuperkupa-gyôztes (1988, 1992–94)
"A Milan akár a bajnokságot is megnyerheti.” A merésznek nem mondható kijelentést egy igazán prominens személyiség, az olasz profiliga elnöke tette néhány nappal ezelőtt, amikor kiderült, hogy a piros-feketék leigazolták Alessandro Nestát, a Lazio válogatott hátvédjét. Apró bibi, hogy a profiligát történetesen az az Adriano Galliani elnökli, aki véletlenül a Milánnál sem számít kis embernek: ő a klub ügyvezető igazgatója, egyben alelnöke, továbbá – Silvio Berlusconi állítólag közelgő lemondása esetére – kijelölt elnöke. Galliani és a Milan persze papíron minden évben bajnoki reményekkel vág neki az idénynek, hiszen Olaszország egyik leggazdagabb és legsikeresebb klubjáról van szó, az idén azonban valamivel megalapozottabbnak tűnnek a nagyravágyó kijelentések, mint mondjuk egy évvel ezelőtt. Az "ördögök” ugyanis valóban nagyon megerősödtek a nyáron, minden csapatrészbe érkezett egy-egy világklasszis. A gárda leggyengébb pontja Nesta érkezése ellenére is a védelem maradt. Nem véletlen, hogy a klub egész nyáron át üldözött egy klasszis hátvédet, és miután Cannavaro Milánó másik felébe, az Interhez szegődött, nem maradt más, mint 30.2 millió euróért megvásárolni a Lazio csillagát. Kérdés persze, hogy Nesta egymaga mire megy majd az ellenfelek csatáraival, új társai ugyanis az elmúlt évadban elképesztő mélyrepülést mutattak be. A jobbhátvéd posztján Contra, Helveg és Laursen váltogatta egymást, nem túl nagy sikerrel. A két dán most is a keret tagja, míg a román játékost néhány napja eladták Spanyolországba. Középen Paolo Maldini vagy Roque Júnior lehet Nesta társa. Előbbi valahogy nagyon elfáradt az elmúlt szezonra, a vb-szereplés részben rajta ment el, ennek ellenére Ancelotti ragaszkodik hozzá, sőt a bal oldalról újfent a védelem tengelyébe vezérelte. A (jelenleg éppen sérült) brazil ugyanakkor csapata egyik legjobbja volt a vb-n, de Milánóban valahogy nem érzi jól magát, mert tavaly szinte egyetlen meccsen sem alkotott maradandót. A balhátvéd posztján Kaladze vagy Serginho jöhet szóba: a grúz a megbízhatóbb, a brazil viszont jobban segíti a támadásokat. Jellemző a védelem helyzetére, hogy a klub jobbnak látta visszahívni a csapatba a 37. évében járó Billy Costacurtát, aki már éppen készült szögre akasztani a futballcipőjét. A középpálya egyrészt tele van pitbullokkal: Ambrosinivel, Gattusóval és Seedorffal, akikkel nem lehet felemelő szembetalálkozni, ugyanakkor a karmesteri pálca több kézbe is kerülhet: Rui Costa attól retteg, hogy az immár olasz válogatott Pirlo esetleg ügyesebben mozgatja majd a csatársort. A csatársort, amelyben Filippo Inzaghi és Sevcsenko mellé sikerült szerződtetni Rivaldót, a világ egyik legjobb támadóját is, továbbá a dán Tomassont, akinek nem akkora a híre, viszont az idény elején eddig gyakorlatilag minden fontos mérkőzésen betalált.
Rivaldónak (balra) mozgalmas nyara volt: elôbb világbajnok lett a brazil válogatottal, majd a Barcelonából a Milanba igazolt (Fotó: afp)
Ebből a négyesből kell a hagyományosan a 4–4–2-ért rajongó Ancelottinak megtalálni azt a két – ne adj isten három! – támadót, aki úgy tud együtt játszani, hogy nem borul föl az egyensúly. Szegény Carlettónak alighanem felállt a hátán a szőr, amikor meglátta, hogy az olasz szaklapok milyen támadósorokról álmodoztak: a Real-féle 3–1-es változattól (Pirlo, Rui Costa, Rivaldo – Inzaghi) a "rombuszon” át (Rui Costa – Sevcsenko, Rivaldo – Inzaghi) egészen a kétirányítós, háromcsatáros (Pirlo, Rui Costa – Sevcsenko, Inzaghi, Rivaldo) verzióig. A mester szíve szerint valószínűleg sohasem szerepeltetne az említettek közül háromnál többet egyszerre a pályán, ami viszont azt jelentheti, hogy a kezdőből alighanem kimaradó (jelenleg egyébként éppen sérült) Andrij Sevcsenko könynyen "beinthet” neki. Az ukránnak az előző idénye amúgy sem sikerült valami fényesre, és ha most azt látja, hogy a kispadon van a törzshelye, akkor aligha marad szó nélkül Milánóban. A Realhoz ugyan most nemigen mehet (ott nála nagyobb klasszisok sem könnyen kerülnek be a csapatba), de nem kell attól félnie, hogy nem talál magának klubot. Kérdés persze, hogy Rivaldo hogyan alkalmazkodik majd az olasz viszonyokhoz: a Barcelonából érkező brazil világbajnok állítólag eddig azért nem volt hajlandó kipróbálni a Serie A-t, mert nehezen viseli a kemény védőket, márpedig Itáliában a pokrócdurvaság csaknem minden hátvéd kötelező tartozéka. Meg aztán a klasszis térde sem az igazi már, így könnyen lehet, hogy Sevcsenkónak végül mégsem kell a tarcsiban emésztenie magát: mint ismeretes, Rivaldót ingyen szerezték meg az ördögök, márpedig az olcsó húsnak akkor is híg lehet a leve, ha kívülről ínycsiklandozónak tűnik… Sorozatunk következő részében (szeptember 11-én) az Intert, a Bresciát és a Comót mutatjuk be.