Az olasz bajnokságot felvezető hétrészes sorozatunkban eljutottunk az utolsó előtti fejezethez, amelyben a Serie A "maradék három klubját mutatjuk be, azt a három csapatot, amelyekről még nem esett szó: a bajnoki címvédő Juventust, a dobogós helyezések mögötti pozíciót kitűző és a nyáron teljesen átalakult Parmát, valamint a Piacenzát, amely Hübner góljaira építve próbálja meg kiharcolni a bentmaradást. A sorozat azonban ezzel a résszel még nem ér véget, hiszen szombati számunkban közöljük a sorsolást, bemutatjuk a szintén a hétvégén rajtoló B-ligát, és egyéb érdekességekkel is szolgálunk majd.
Trezeguet (balra) és Salas feltehetôleg ritkán lesz egyszerre kezdô a Juventusban, de ha összeállnak, veszélyes párost alkothatnak
Trezeguet (balra) és Salas feltehetôleg ritkán lesz egyszerre kezdô a Juventusban, de ha összeállnak, veszélyes párost alkothatnak
Nem lesz egyszerű dolga a Juventusnak, ha meg akarja védeni bajnoki címét, bár kérdés, hogy a zebrák valóban "rámennek-e” a győzelemre, vagy inkább a Bajnokok Ligájában igyekeznek maradandót alkotni. (A duplázás, mármint a BL és a hazai bajnokság megnyerése az olasz szakírók szerint mára gyakorlatilag lehetetlenné vált.) Ugyanakkor Marcello Lippi, a "zebrák” edzője természetesen azt nyilatkozza a sajtóban, hogy mindkét, sőt, az Olasz Kupát is ideszámítva, mind a három fronton eredményesen akarnak játszani, mert szerinte minden idők egyik legerősebb Juventusa van a keze alatt. A milánói La Gazzetta dello Sportban a héten megjelent egyoldalas interjúban a szakvezető kijelentette, hogy azért is várja bizakodóan az idény kezdetét, mert ezúttal a kispadon is olyan játékosok ülnek, akik gyakorlatilag egyenértékűek a kezdőkkel. És valóban, a Juventusnak – a Milanhoz és az Interhez hasonlóan – minden posztra legalább két, csaknem egyforma tudású futballistája van. Ennek köszönhetően a Juve – Lippi szavaival – igazi "kaméleon-csapat” lesz majd: mecscsenként, vagy akár egy mérkőzésen belül is változtatni tudja a taktikai felállását, a játékrendszerét. A mester szerint csapatának nem okozhat gondot, ha négy vagy ha három védővel kell játszania, ha játékmesterrel vagy anélkül, ha két ékkel vagy ha három csatárral. Bizony, Lippi "leporolta” a jó öreg háromtámadós formációt, amellyel annak idején – Vialli, Ravanelli, Del Piero összeállításban – számos sikert ért el.
Del Piero kedvenc helyén, elöl játszhat
Az edző úgy gondolja, hogy a parmai Di Vaio megszerzése nem csak azért volt fontos, mert a fiatal olasz csatár az egyelőre sérült Trezeguet helyére léphet, hanem azért is, mert általa megnőtt a támadási variációk száma: "Di Vaio – Del Pieróhoz hasonlóan és Trezeguet-től eltérően – nagyon sokat segít a védekezésben, és én szívesen játszok három csatárral, ha közülük kettő besegít hátul is” – nyilatkozta Lippi, aki persze a másik két csapatrészről is kifejtette a véleményét. A középpályán a Roma által hiába kért Davids, a tavaly irányítóként sikerrel kipróbált Nedved, a válogatott Zambrotta és a veterán Conte, valamint Tacchinardi mellett kulcsszerep juthat még két futballistának. A horvát Tudornak, aki Lippi szerint világklasszis ezen a poszton és a Veronától megvásárolt argentin Camoranesinek, akiről a nyári felkészülési meccsek alapján ódákat zengett az olasz sajtó: a 26 éves futballista a középpálya bármely pontján hadba vethető, sőt, akár csatárt is tud játszani. A Lippi-féle gárda kulcspontja azonban az elmúlt évadban is remeklő védelem maradt, amelybe "csak” két játékos érkezett: a kispadra megvásárolt Fresi és a 21 éves, rendkívül tehetségesnek tartott Moretti, aki Pessotto sérülése miatt máris elfoglalta a balhátvéd posztját. Így aztán a többi csapatrészhez hasonlóan a Juve itt sem áll rosszul, bár végül sem Nestát, sem Cannavarót nem sikerült megszereznie – igaz, a sokáig távozónak vélt francia Thuram maradt Torinóban. "A világ összes csapatát beleértve egyikkel sem cserélném ki a védelmemet. A Juventus hátsó egysége egy-két játékost kivéve hosszú évek óta együtt játszik, összeszokott csapatrészt alkot, amelyben mindenki tudja a feladatát, és ha baj van, akkor akár csukott szemmel is képes segíteni a másiknak – nyilatkozta Lippi, akinek minden futballistájához volt egy-egy bátorító szava, még a 36 éves Ferrarát is megdicsérte: – Az összes európai élklubnak van egy idős védője: a Realban Hierro, a Manchesterben Blanc, az Arsenalban a nyárig Adams, a Romában Aldair, nálunk pedig Ciro, akinek a tapasztalatára minden helyzetben számíthatunk.”
keret1>Így néz ki tehát a helyzet a Juventusnál, amely az idény első trófeáját máris begyűjtötte: a Tripoliban lejátszott Olasz Szuperkupa-mérkőzésen Del Piero remek játékának köszönhetően győzte le a Parmát. Alex egyébként már a válogatottban is eredményes volt, és miután valóban nagyszerű formában várja a bajnoki rajtot, sokak szerint ő lehet a Juventus vezéregyénisége az új idényben. Márpedig ha Del Piero tényleg elkapja a ritmust, és úgy futballozik, ahogy (csak ő) tud, akkor hiába kezdődik el a hétvégén a vadászati idény, a zebráknak ezúttal is csak a hátsó felét látják majd az ellenfelek… Sorozatunk záró fejezetében (szeptember 14-én) ismertetjük a sorsolást, és számos hasznos tudnivalóról is beszámolunk.