Csang Csian már a jövőt építi

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2002.11.07. 20:46
Címkék
November 19-én kezdődik az év legnagyobb hazai sporteseménye, a debreceni szerenkénti tornász-világbajnokság. A Nemzeti Sport kiemelt médiatámogatóként a verseny közeledtével igyekszik bemutatni a sportág egykori hazai és külföldi klasszisait, illetve a jelen kiemelkedő egyéniségeit, akik esélyesként lépnek majd a Főnix-csarnok pódiumára. Emellett megpróbálunk széles körű tájékoztatást nyújtani az esemény előkészületeiről, a világbajnoksággal kapcsolatos friss információkról.
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
A kínai Jang Vej minden világversenyen nagy port ver fel elképesztô gyakorlataival (Fotó: AFP)
Három éve történt, egész pontosan a tiencsini világbajnokságon, ahol a házigazda kínaiak büszkén ünnepelték három aranyérmesüket. A hölgyeknél felemás korláton Ling Csie, a férfiaknál ugrásban Li Hsziao-peng, míg gyűrűn az addig szinte teljesen ismeretlen Tung Csen állhatott fel a dobogó legfelső fokára. A magyarok nagy reménysége, Csollány Szilveszter, aki nem mellesleg Európa-bajnoki címvédőként érkezett Tiencsinbe, szomorúan vette tudomásul, hogy ismét legyőzték.
Bosszantó! Főként azért is, mert Tung Csen amilyen hirtelen jött, olyan gyorsan el is tűnt a süllyesztőben. Rejtélyes okokból, néhány nappal az olimpia rajtja előtt a kínai vezetés hazaküldte őt Sydneyből, s azóta is csak egyszer, egy kínai bemutatóversenyen találkozott vele Csollány.
Azóta csend!
Sem a Világkupákon, sem a genti világbajnokságon nem láthattuk őt versenyezni, és csak találgatni lehet, hogy a júniusi kunmingi nemzeti bajnokságon tizenhetedik helyen záró, gyűrűn 8.300 (!) kapó Tung Csen-tung azonos-e az egykor nemzeti hősként ünnepelt világbajnokkal.
Végtére is teljesen mindegy, hiszen a kínai szövetség név szerinti nevezéséből kiderül, a november 19-én kezdődő debreceni szerenkénti világbajnokságon sem lesz jelen Tung Csen.
Világklasszisokban azonban nem lesz hiány! A sydneyi olimpián sporttörténelmi csapatgyőzelmet (először nyertek aranyat) arató férfiválogatottból például három versenyző, Li Hsziao-peng, Huang Hszü és Jang Vej is eljön Debrecenbe, Hszing Ao-vej csak azért nem lehet itt, mert a puszani Ázsia Játékok előtt sérülést szenvedett, amelyből esélye sem volt, hogy novemberre felépüljön. Csang Csian szövetségi kapitány azonban nem esett kétségbe, hiszen a már az athéni olimpiára "időzített” fiataljaiból (Teng Haj-pin, Hsziao Csin, Liang Fu-liang) is bátran válogathat.
A legismertebb tornászuk talán Li Hsziao-peng, aki az 1999-es tiencsini vb-n szerzett ugrásaranyát követően a sydneyi olimpián csapatban és korláton győzött, Jang Vej a tiencsini versenyen nyújtón szerzett bronzérmet, majd következett a sydneyi csapatarany és egy-egy negyedik hely talajon és gyűrűn. Ám a világklasszis debreceni szereplését sokkal inkább annak köszönheti, hogy a puszani Ázsia Játékokon egyéni összetettben rendkívül magas pontszámokkal győzött, a szerenkénti döntőben pedig nyújtón – hármas holtversenyben – győzött, ugrásban a második, talajon a harmadik helyet szerezte meg. Az olimpiai aranyérmes csapat harmadik tagja, Huang Hszü megnyerte a brisbane-i Jóakarat Játékok korlátviadalát és bronzérmes lett nyújtón, míg Puszanban gyűrűn, az elmúlt Világkupákon pedig lólengésben, gyűrűn és korláton jeleskedett. A fiatalok közül talán a 17 esztendős Hsziao Csin a legismertebb, akit csak hajszál választott el attól, hogy legyőzze a lólengés uralkodóját, a román Marius Urzicát. A pekingi Universiade talajküzdelmében győztes, korláton második és nyújtón harmadik Liang Fu-liang Puszanban egyéni összetettben ezüstérmes lett, talán ezért is döntött mellette a szövetségi kapitány. És Teng Haj-pin is Puszanban biztosította be helyét, amikor lólengésben és nyújtón (Jang Vej társaságában) felállt a dobogó tetjére.
Ha azt vesszük, a hölgyeknél kevésbé "ütős” a névsor, de aki tisztában van a kínai tornásziskola minőségével, az pontosan tudhatja, hogy a két 1986-os születésű vb-újonc, azaz Kang Hszing és Csang Nan nagy meglepetéseket szerezhet. Bár a két lánynak a nyári amerikai versenyek, a puszani Ázsia Játékok és a Vk-versenyek hozták meg a nemzetközi tapasztalatokat, nem is kezdték olyan rosszul a világhír "építését”.
Csang Nan nemcsak az egyéni öszszetett viadalt nyerte meg Puszanban, de felemás korláton és talajon is a legjobb teljesítményt érte el. Nem véletlen, hogy a glasgow-i Vk-n talajon győzött, s gerendán a második lett. Kang Hszingnek sem kell szerénykednie, ő az Ázsia Játékokon összetettben a harmadik lett, míg gerendán a legmagasabb pontszámot kapta gyakorlatára.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik