Az olimpiai ciklus félidejében, 2002-ben rendkívül eredményes évet zár a magyar sport: az ötkarikás játékok műsorán szereplő versenyszámokban világ- és Európa-bajnoki címeket, érmeket és értékes helyezéseket szereztek az Athénra készülő magyar versenyzők, bár azt sem tagadhatjuk, néha akadtak kudarcok is. Közeleg az esztendő vége, itt a mérlegkészítések ideje: a december végéig tartó sorozatunkban felidézzük az egyes sportágak örömteli és szomorú pillanatait, s hagyományainkhoz híven megválasztjuk az esztendő legjobbjait. E címet a triatlonosoknál a világbajnokságon jól szereplő Kuttor Csaba érdemelte ki.
Névjegy
KUTTOR CSABA Született: Miskolc, 1975. augusztus 19. Sportága: triatlon Klubja: Buda-Cash Team, Kaposvár Edzôi: Szentessy Balázs, Széles Sándor Legjobb eredményei: vb-15. (2002), Vk-3. (2000), Vk-5. (2000); Ek-összetett 4. (2001); aquathlon-vb-5. (2000), aquathlon-vb-7. (2001); aquathlon-vb-8. (2002); rövid távú ob-1. (2002); 4x sprinttávú ob-1. (1997–99, 2002); MK-gyôztes (2002)
Névjegy
KUTTOR CSABA Született: Miskolc, 1975. augusztus 19. Sportága: triatlon Klubja: Buda-Cash Team, Kaposvár Edzôi: Szentessy Balázs, Széles Sándor Legjobb eredményei: vb-15. (2002), Vk-3. (2000), Vk-5. (2000); Ek-összetett 4. (2001); aquathlon-vb-5. (2000), aquathlon-vb-7. (2001); aquathlon-vb-8. (2002); rövid távú ob-1. (2002); 4x sprinttávú ob-1. (1997–99, 2002); MK-gyôztes (2002)
Azzal kezdi, csak azért lehet valamenynyire elégedett ezzel az esztendővel, mert jól sikerült a hajrá: az őszi japán versenyeken és a világbajnokságon megszerzett világranglista-pontokkal előrelépett a 37. helyre. Kuttor Csaba egy különleges vállakozással kezdte 2002-t, néhány klubtársával öt hónapot töltött Új-Zélandon a sportág egyik nagyhatalmánál. – Mindenképpen érdemes volt kipróbálni egy ilyen felkészülést, de azt még ma sem tudnám eldönteni, hogy a hasznunkra volt-e vagy sem – vélekedett Kuttor. – Azt hiszem fizikailag jót tett, de szellemileg nagyon megterhelő volt. Úgy vágtunk bele, hogy ez nem egy edzőtábor lesz, hanem öt hónapot Új-Zélandon élünk, tanulunk, dolgozunk, s mellette tréningezünk. Aztán végül mégis edzőtábor lett belőle, abból pedig nagyon sok öt hónap. Amikor hazatértünk, alig tudtunk visszarázódni a hézköznapokba. – Mindennek kevés jelét lehetett látni az első versenyeken. – Nagyon erősek voltunk, vitézkedtünk, megnyertem az olimpiai távú bajnokságot is, de utána következett egy nagyobb hullámvölgy, ami sajnos az Európa-bajnokságra csúcsosodott ki. Hozzá kell tennem, ma már tudom, hogy egészségügyi problémák is hátráltattak. Éppen a napokban tartott előadást Tatán a válogatott orvosa, Györe István a problémámról. – Mi volt a baj? – Kiderült, hogy kevés a foszfátom, enélkül pedig nincs energia, s nyerni sem lehet. Korábban is előfordult velem, hogy valamiből lemerült a szervezetem, általában vashiányom volt, éppen ezért a kontinensviadal előtt két hónapig dupla adag vasat szedtem, s mint kiderült, a vas gátolja a foszfát felszívódását. Ebből a helyzetből csak két-három hét után tudtam kilábalni, de sikerült, s ez az eredményeimen is jól nyomon követhető. – Egy gondolat erejéig térjünk vissza a győri Európa-bajnokságra, ahol ön feladta a versenyt. Sok kritika érte emiatt. – A világbajnoki eredményem ismeretében még inkább úgy érzem, jól tettem, hogy kiálltam. Egyszerűen nem akartam megveretni magam olyanokkal, akik sohasem tudnának megelőzni.
Kuttor Csaba ebben az esztendôben megerôsítette helyét a világranglista élvonalában
– A vébén magyar férfi még sohasem ért el ilyen jó eredményt, ugyanakkor egy kívülálló talán nem tudja felmérni, mit jelent egy tizenötödik hely. – Én leginkább a kerékpársporthoz szoktam hasonítani a triatlont, az ember tizenöt-húsz neves kerékpárost is fel tud sorolni, ők alkotják a sportág élvonalát. Valahogy így van ez nálunk is. Cancúnban nagy volt az öröm a befutó után, de én nem voltam igazán elégedett, tudom, hogy képes vagyok ennél jobb eredményre is. Lesz ez a helyezés egyszámjegyű is valamikor… Ennek érdekében a napokban új edzőkkel kezdtem dolgozni. A váltásnak csupán az volt az oka, hogy Szentessy Balázs rajta kívülálló okok miatt a jövőben nem tud elég időt fordítani rám. Most Kárai Kázmér irányítja a futóedzéseimet, a legfontosabb, hogy ebben a számban előrelépjek. A kerékpározásban pedig Fülöp Tibor segíti a munkámat. – A hírek szerint a napokban egy kisebb operáción is átesett. – Igen, a Sportkórházban több orvos is régóta kapaciált, hogy vessem alá magam, s most volt rá alkalom. Az olimpia előtt már biztosan nem vállaltam volna. –Mi volt a baja? – A sportolóknál nem árt, ha kap levegőt az ember, az orromban egy domború porc ezt akadályozta, ráadásul a műtét közben találtak még egy porctüskét is, ezeket eltávolították. Még én is kíváncsi vagyok a kedvező hatására…