Vitorlázás - Az Alinghi nem kegyelmezett

Cs. B.Cs. B.
2003.02.15. 20:57
A Team New Zealand csak szenvedett (Fotó: Reuters/Mark Baker)
Legutóbb 1920-ban fordult elő, hogy az Amerika Kupa címvédője kénytelen volt kiállni az egyik futamból. Nos, a Team New Zealand az első bójáig sem jutott el, miután eltörött a boomja, és elszakadt a génuája – sőt, amikor ki akarta cserélni, az új is tönkrement –, 25 perccel a rajt után feladta a küzdelmet. Vagyis a 31. Amerika Kupa nyitófordulója a svájci Alinghi győzelmével ért véget, amely vetélytárs nélkül csupán kényelmesen végighajózta a kijelölt távot. Ráadásul a Russel Coutts vezette együttes új rekordot állított fel, hiszen korábban senkinek sem sikerült egyhuzamban tíz Amerika Kupa-futamban is az első helyen végeznie. Pedig Charlie Barr csúcsa sokáig megdönthetetlennek tűnt, lévén az előbb említett kapitány még 1899 és 1903 között szerezte egymás utáni kilenc győzelmét.
De lássuk, mi is történt valójában Új-Zéland partjainál.

Amerika Kupa, Új-Zéland
1. forduló: Alinghi (svájci)–Team New Zealand (új-zélandi) 1:0
(A sorozat az egyik fél öt gyôzelméig tart.)
Az első fordulón csaknem 22 csomós szélben rajtolt el a két hajó, a védő és a kihívó, s noha látszólag a Team New Zealand kapta el jobban a startpisztoly lövését, hamarosan már az Alinghi vezetett. A svájciak fokozatosan növelték az előnyüket – már húsz másodperc volt a különbség –, amikor a másik oldalon megtörtént a baj. Az új-zélandiaknál óriási felfordulás támadt, a legénység eszeveszett lendülettel próbálta kimerni a vizet a hajóból, amely az orkánerejű szél hatására szinte ömlött a fedélzetre. Végül Dean Barker úgy döntött, ebből a helyzetből lehetetlen felállni, és "visszavonulót fújt”.
"Nincs miért aggódnunk. A következő futamra minden rendben lesz…” – fogalmazott szűkszavúan Barker a parton, miközben a svájciak a sikerüket ünnepelték.