Így védte csapata a sárga trikós Bodrogi Lászlót (jobbról a második) tavaly, a Párizs–Nizza viadal prológja után
Így védte csapata a sárga trikós Bodrogi Lászlót (jobbról a második) tavaly, a Párizs–Nizza viadal prológja után
– Volt már ilyen hosszú kihagyása a pályafutása során? – Nem. Egyszer eltört a kulcscsontom, de nem kellett távol maradnom egy viadalról sem – válaszolt kérdésünkre a Tour de France első magyar indulója, Bodrogi László, aki a Katari körversenyen ért sérülése után tért haza egyhetes gyógykezelésre. – Kikérőt kellett írnia, hogy itthon ápolhassák? – Dehogy! Telefonon megbeszéltem a csapat vezetőivel, hogy apu itthon a Dolofiziomed Centerben jó lehetőséget talált a kezelésre, mivel ez elősegítheti a gyógyulásomat, természetesen nem mondtak rá nemet. Elvégre ez az ő érdekük is. Egyébként nemrég beszéltem a csapatorvosunkkal is, amikor visszatérek, Belgiumban egy specialistával is megvizsgáltatnak, aki hasonló kerékpáros-sérülésekkel foglalkozik. – Vagyis nem azért volt szükség a hazatérésre, mert a magyar egészségügy kedvezőbb helyzetben van, mint a francia. –Persze, hogy nem erről van szó. A legfontosabb az, hogy így apu is figyelemmel kísérheti a gyógyulásomat, mágneses rezonanciás felvételeket készített a sérülés után és most is, ezek alapján pedig kijelenthető, hogy sokat javult az állapotom. – Nem fájdalmasak a kezelések? – Egyáltalán nem, de a gyógytorna után többnyire izomlázam van. – Egyébként hogyan tudta megütni a szeméremcsontját? – Azt hiszem, hogy egyáltalán nem ütöttem meg, a kerékpárosnadrágomon legalábbis semmilyen nyoma sem volt ennek. Inkább az történhetett, hogy amikor a bukásnál leestem a kerékpárról, a lábam természetellenes irányban rándulhatott meg, s mivel a szeméremcsonton tapad le néhány izom, ez a mozdulat ránthatott rajta akkorát, ami töréshez vezetett. – Jól bírja a tétlenséget? – Két hétig még úgy-ahogy elment, de most már nem érzem túl jól magam, nagyon hiányzik a kerékpározás. – Így legalább volt alkalma hazatérni. Mikor volt itthon legutóbb ilyen hosszú ideig? – Tavaly nyáron, a bajnokságok idején. – Bizonyára sokan megállítják néhány szóra, mi az, amit a legtöbbször megkérdeznek? – Elsősorban a sérülésemről, az állapotomról és a visszatérésem időpontjáról érdeklődnek. A válaszom pedig mindig ugyanaz, remélem, hogy már a jövő hét végén elkezdhetem az edzéseket, s utána két-három héten belül újra versenyezhetek. Természetesen addig a tavaszi és nyári versenyprogramomról sem tudok sokat, hiszen minden a visszatérésem időpontjától függ majd.
Névjegy
BODROGI LÁSZLÓ Született: 1976. december 11., Budapest Klubja: Quick Step-Davitamon (belga) Edzôi: Patrick Lefevere, Serge Parsani (franciák), Alvaro Crespi, Luca Guercilena (olaszok), Wilfried Peeters (belga) Legjobb eredményei: vb-3. (2000, egyéni idôfutam), vb-4. (2002, e. if.), vb-5. (2001, e. if.); Tour de France-3. (2002, e. if.), Tour de France-5. (2002, e. if.), Tour de France-10. (2002, prológ), Tour de France-62. (2002, összetett); 2x Nemzetek Nagydíja-2. (2001, 2002, e. if.), Nemzetek Nagydíja-3. (2000, e. if.); Riviéra körverseny-1. (2001, összetett); Alentejo körverseny-1. (2001, összetett); Párizs–Nizza-1. (2002, prológ); U23 vb-2. (1997, e. if.); U23 Eb-3. (1998, e. if.); U23 Párizs–Roubaix-2. (1997); 8x magyar bajnok (1996–) Profigyôzelmeinek száma: 18 (2000–) Legjobb világranglista-helyezése: 28. (2002. október) Jelenlegi világranglista-helyezése: 35.
– Kik azok, akiket ilyenkor feltétlenül felkeres? – A szüleimet és a nagyszüleimet. Barátaim már nem nagyon vannak Magyarországon, hiszen már hosszú ideje nem itt élek. Idestova hét éve… – Azért azt egy hét alatt is érezheti, hogy egyre többen szorítanak önért Magyarországon is. – Érzem én, sokfelé hallom, hogy ismernek, hogy összekapcsolják a nevem a Tour de France-szal, az interneten is rengeteg az érdeklődő, de azt nem tudom felmérni, hogy mennyien szurkolnak nekem. Ennek bizonyára az a legfőbb oka, hogy tényleg keveset vagyok itt. – Árulja már el, nagy a változás hét év alatt? – Nagyon nagy. Mindenfelé bevásárlóközpontok nőttek ki a semmiből, az emberek sokkal feszültebbek, s valahogy mintha többen lennének az utcákon, mint régen. Ami leginkább szembetűnő: mindenki ideges, mindenki rohan, az utak szörnyű állapotban vannak, közlekedni nagyon nehezen lehet. – Össze lehet hasonlítani a külföldi otthonaival? – Egy ideig éltem Észak-Olaszországban, Milánó környékén, a közlekedési viszonyokat vagy a zsúfoltságot esetleg össze lehet hasonlítani, de az emberek jóval derűsebbek arrafelé. Eltekintve az autósoktól, akik rendszerint ott is idegesek. Franciaországban viszont sokkal nyugodtabbak a körülmények. – A hírek szerint egy kis településen vásárolt magának házat. – Ney egy másfél kilométer hosszú falu, Genftől kilencven kilométerre, a Jura hegységben, ötszázötven méterrel a tengerszint felett. Ideális hely az edzések szempontjából is, hiszen felfelé és lefelé is találok utakat, de az igazat megvallva, a hosszú emelkedők hiányoznak. A közelben legfeljebb nyolc-tíz kilométeres nehéz emelkedőket találok. – Könnyen befogadták a helyiek? – Ezzel nem volt gond, tudták, hogy indulok majd a Touron, úgyhogy nagy érdeklődéssel fogadtak. Egyébként is nagyon barátságosak a falubeliek. – Az idei Tour de France érinti majd azt a vidéket is? – Körülbelül százötven kilométernyire lesz Neytől az útvonal legközelebbi pontja, de a szomszédok már megígérték, hogy mindenképpen ott lesznek az út mellett, és szorítanak értem. – Tavaly megnyerte a Párizs–Nizza prológját a francia fővárosban, és a legendás sárga trikó szinte tökéletes mását is felhúzhatta. Ebben az évben a százéves Tour de France rajtja is Párizsban lesz… – És elég nagy dobás lenne, ha a Touron is felvehetném ezt a sárga trikót, az ugyanis azt jelentené, hogy megnyertem a jubiláló verseny prológját. Nem titok, hogy erre készülök. – A sérülése nem húzhatja keresztül a számításait? – Bízom benne, hogy nem. Egyébként önnek sem tudok mást mondani, remélem, hogy már a jövő hét végén elkezdhetem az edzéseket.