Előjött a "japán” forma

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2003.03.22. 21:25
Leendő bajnokcsapatra jellemző újabb erényt csillantott meg a Bayern München a 26. fordulóban: a gárda bűnrossz játékkal, Kovar öngóljával legyőzte a Hansa Rostockot, és pillanatnyilag 15 pontos előnnyel vezeti a táblázatot a Bielefeldben remiző Borussia Dortmund előtt. (Ha a VfB Stuttgart vasárnap hazai pályán legyőzi a Nürnberget, akkor ismét csak 13 pont lesz a bajorok fórja.)
Miroslav Klose fejes gólja döntött a Kaiserslautern–Leverkusen összecsapáson
Az UEFA-kupába igyekvő csapatok közül csak a Wolfsburg tudott nyerni, a Schalke és az 1860 München egymással remizett, a Hamburg Mönchengladbachban, a Werder Bremen pedig otthon a Hannovertől kapott ki, így újabb nagy lehetőség adódott a Hertha BSC előtt. Ha Király Gábor és Dárdai Pál együttese vasárnap legyőzi az Energie Cottbust, akkor a negyedik helyre lép előre (ehhez már a döntetlen is elég), ráadásul legfeljebb öt pontra lesz a BL-indulást érő harmadik helytől.
Tekintettel arra, hogy az élmezőnyben álló csapatok a hátsó régiókban tanyázókkal meccseltek, a nap legérdekesebb párharca címet a Kaiserslautern–Bayer Leverkusen összecsapás érdemelte ki. A két, egyaránt jelentős tradícióval büszkélkedő együttes ebben a szezonban a bajnoki cím helyett a kiesés elkerüléséért küzd, az utóbbi időben inkább több, mint kevesebb esélylyel. Nos, a szombati randevú után a 'Lautern sanszai növekedtek, miközben a Bayer visszacsúszott a képzeletbeli vonal alá, a tizenhatodik helyre. Ez a klub egy éve még második volt a bajnokságban, a Bundesligában és a Bajnokok Ligájában, ráadásul a vb-ezüstérmes Nationalelf gerincét adta…
Most viszont fejet hajtott a Betzenbergen, méghozzá olyan játékos góljának köszönhetően, aki szintén megjárta a Távol-Keletet a nemzeti tizenegy tagjaként. Természetesen Miroslav Kloséról van szó, aki a nyáron Japánban öt fejes gólt szerzett (furcsa módon, a dél-koreai meccseken egyszer sem volt eredményes), most beérte eggyel is, de az három pontot ért. A tavasszal a "kanadai táblázaton” már kilenc pontnál járó támadó a 40. percben Dominguez remek beadását követően bólintott Butt hálójába. A "vörös ördögök” sorozatban öt hazai vereség után tudtak csapást mérni a Leverkusenre. "Azt gondolom, ha döntetlen lett volna, akkor sem panaszkodhatnánk” – ismerte el sportszerűen a lefújás után Eric Gerets, a Kaiserslautern vezetőedzője. Elnézve a képeket, a tréner lassan ugyanolyan kultikus figura lesz a Betzenbergen, mint anno Otto Rehhagel volt!
Geretshez hasonlóan a télen nem állt messze az elbocsátástól Ralf Rangnick, a Hannover szakvezetője sem, ám a remek tavaszi szereplés hatására most ő is nagyon biztosan ül a kispadon. A niedersachseniek szombaton a tavaszi szezon legrosszabb csapata (4 pont!), a Werder Bremen otthonában nyertek, és már a tizedikek a tabellán. Röviddel a szünet előttig semmi sem ígérte a Hannover diadalát, az eltiltott Lisztes Krisztián nélkül felálló Werder a góllövőlista élén álló Aílton találatával a 44. percig vezetett, attól kezdve viszont már Fredi Bobic volt a főszereplő a mérkőzésen. A támadó a szünet előtt fejjel egyenlített, rögvest a fordulás után a léc fölé vágott egy tizenegyest, majd a hajrában kontra végén eldöntötte a meccset. Bobic ebben a szezonban másodszor duplázott – másodszor is a Werder ellen.
A "lentiek” közül a Mönchengladbach is nyerni tudott, méghozzá a tavasszal mind ez ideig jól szereplő Hamburg ellen. Az edzőváltás utáni (Hans Meyer helyét Ewald Lienen foglalta el) második sikerét elkönyvelő 'Gladbach a második félidőben kerekedett vetélytársa fölé, amikor Pletsch fejjel, a Pieckenhagent leültető Forssell pedig lábbal volt eredményes.
A szintén a bentmaradásért küzdő Arminia Bielefeldnek sem sok hiányzott a bravúrhoz, a bajnok Borussia Dortmund legyőzéséhez, a végén azonban Kemmling bíró is kellett a hazaiak pontszerzéséhez. A Lehmann kapus hibáit veszni hagyó bielefeldiek csak lesgólig jutottak – Wichniarek lőtt a kapuba, de mivel az átadás pillanatában csak Koller volt nála közelebb az alapvonalhoz, a bíró les miatt jogosan érvénytelenítette a találatot –, majd a hajrában kaptak egy szabályos gólt, amikor közbelépett a bíró. Evanílson beadására Koller remek ütemben rajtolt, a hálóba is lőtt, amikor felemelkedett a partjelző zászlaja, Kemmling pedig hatalmasat hibázva, középkezdés helyett szabadrúgást ítélt. A BVB, illetve Lehmann shutoutja a papírformának megfelelő: a kapus hetedszer védett a Bielefeld ellen, hetedszer sem volt vesztes csapat tagja, és továbbra is csak két kapott gól szerepel a számláján.
A Bayern München viszont begyűrte a Bielefelddel nagyjából azonos játékerőt képviselő Hansa Rostockot, és újabb lépést tett tavaly elveszített trónja visszafoglalása felé. Nívódíj semmiképpen sem jár majd az Olimpiai stadionban nyújtott produkcióért, a három pontot viszont ilyen futballal elért győzelemért is ki kell utalni. A hazai pályán 33 bajnoki óta veretlen Bayern az egyik mumusát fogadta – a Rostock a bajorok ellen nyert a legtöbbször a Bundesligában –, és öngóllal tudta csak térdre kényszeríteni. A 60. percben Zé Roberto próbálta középre ívelni a labdát, amely Kovaron irányt változtatott, és a hálóba hullott. "A mindent elsöprő akaratot és a kapu előtti határozottságot hiányoltam a játékunkból. Nem játszottunk jól” – hangzott Ottmar Hitzfeldnek, a Bayern trénerének az őszinte értékelése.
Gelsenkirchenben is kulcsfontosságúnak bizonyult egy öngól, ezzel ért el ugyanis döntetlent az 1860 München a Schalke ellen. Émile Mpenza a papírformának megfelelően a hazaiaknak szerezte meg a vezetést, arra azonban senki sem számított, hogy az első félidő végén a Rost, Van Hoogdalem kettős cirkuszba illő produkcióval ponthoz segíti az "oroszlánokat”. A kapus a holland védőhöz passzolt, akit megtámadtak a müncheniek, erre ő hazagurított, anélkül, hogy megnézte volna, hol is áll a hálóőr. A labda kínos lassúsággal gurult be a jobb alsó sarokba…

Bundesliga 1.

26. forduló: Schalke–1860 München 1–1 (É. Mpenza 38., ill. Van Hoogdalem 44. – öngól), Mönchengladbach–Hamburg 2–0 (Pletsch 55., Forssell 60.), Werder Bremen–Hannover 1–2 (Aílton 10., ill. Bobic 44., 76.), Bayern München–Hansa Rostock 1–0 (Kovar 60. – öngól), Wolfsburg–VfL Bochum 2–0 (T. Maric 21., Präger 31.), Kaiserslautern–Bayer Leverkusen 1–0 (Klose 40.), Arminia Bielefeld–Borussia Dortmund 0–0. A Hertha BSC–Energie Cottbus és a VfB Stuttgart–Nürnberg mérkőzést vasárnap játsszák.

Következik (április 5–6-án): Bayer Le-verkusen–Hertha BSC, Hannover–Bayern München, Borussia Dortmund–Werder Bremen, Hamburg–Arminia Bielefeld, Nürnberg–Schalke, Energie Cottbus–VfB Stuttgart, VfL Bochum–Kaiserslautern, Hansa Rostock–Wolfsburg, 1860 München–Mönchengladbach

Bundesliga 2.

26. forduló: Alemannia Aachen–Ahlen 3–0 (Klitzpera 6., Mbwando 20., Ivanovic 52.), St. Pauli–Reutlingen 1–2 (Gerber 21., ill. Frommer 43., Paeslack 90.), Eintracht Frankfurt–Trier 2–3 (Beierle 15., Jones 71., ill. Labak 24. – 11-esből, Pekovic 92., Divic 88.). A Freiburg–Oberhausen, a Greuther Fürth–Waldhof Mannheim, a Burghausen–Union Berlin, a Karlsruhe–Braunschweig és a Duisburg–Lübeck mérkőzést vasárnap, az 1. FC Köln–Mainz találkozót pedig hétfőn (Tv: DSF, 20.15) játsszák
Az élcsoport: 1. 1. FC Köln 53 pont (25 mérk.), 2. Freiburg 48 (25), 3. Eintracht Frankfurt 47, 4. Trier 45

Két szerződésbontás

MÖNCHENGLADBACH. A Mönchengladbach március 31-i hatállyal szerződést bont két, korábban felfüggesztett játékosával, Marcel Witeczekkel és Markus Münchhel. A futballistáknak már az edzéseken sem kell részt venniük. Witeczek megállapodása az idén júniusban, míg Münché 2004 júniusában járt volna le. A végkielégítés összegéről a klub nem adott tájékoztatást.