Van Nistelrooy varázslata

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2003.05.03. 21:38
Ha látták a Manchester United játszadozását a Charltonnal, akkor az Arsenal-futballistáknak vasárnap nem lesz könynyű őszinte hittel harcba szállniuk a bajnoki cím megvédéséért. A motivációjuk ugyebár elvileg az volna, hogy ha megverik a Leedset, majd a Southamptont és a Sunderlandet, már csak azért kell szorítaniuk, hogy a nagy rivális kikapjon az utolsó fordulóban, az Everton otthonában.
Ruud van Nistelrooy (középen) három gólja közül a másodikat egy szép emelésbôl szerezte a Charlton elleni mérkôzésen
De őszintén szólva, a szombaton látottak fényében ez utóbbit nehéz elképzelni – még akkor is, ha a Goodison Parkban vendégnek lenni nem egészen ugyanaz, mint az Old Traffordon fogadni a Charltont.
Az MU a tétnek megfelelő elszántsággal esett neki az aktuális riválisnak. Mire David Beckham a 11. percben lövésre lendítette a rosszabbik (?), bal lábát, már többször is veszélybe került Dean Kiely kapuja. A legnagyobb problémával azonban ekkor nézett szembe az ír hálóőr, a labda ugyanis megpattant a menteni igyekvő Chris Powell lábán, és a jobb felső sarokba hullott. Úgy tűnt, megy minden a maga útján, a hazaiak simán hozzák a kötelezőt, ám két perccel később váratlanul egyenlített a Charlton. Történt, hogy a szorongatott helyzetben lévő Roy Keane a szögletzászló közeléből adott haza, kissé talán elhamarkodottan. A Fabien Barthezt a kapuból kiszorító Roy Carroll kifutott, de felszabadítónak szánt rúgása erőtlenre sikerült, ráadásul rossz irányba ment, így a tizenhatos előterében sertepertélő Claus Jensen állítás nélkül az őrizetlenül hagyott hálóba emelhetett. Carroll persze bőszen pörölt Keane-nel, noha a gólért leginkább ő maga volt hibáztatható.
A Manchester percek alatt összekapta magát, újból nekiállt rohamozni, s szinte csodaszámba ment, hogy csak az első félóra végén született meg a második találat. Egy szöglet utáni, lecsorgó labdára Ruud van Nistelrooy csapott le, és fordulásból a bal felső sarokba lőtt. A holland gólgyáros, ha már benne volt, nem sokkal később beköszönt még egyszer: Ole-Gunnar Solskjaer belepiszkált Mickael Silvestre ívelésébe, s ez elég volt ahhoz, hogy a villámgyorsan megforduló, egyszersmind méternyi előnyt szerző csatár levegye a labdát, majd átemelje Kiely fölött.

Premier League
37. forduló: Manchester United–Charlton Athletic 4–1 (Beckham 11., Van Nistelrooy 31., 37., 53., ill. Jensen 13.), Aston Villa–Sunderland 1–0 (Allbäck 80), Blackburn Rovers–West Bromwich Albion 1–1 (Duff 11., ill. Koumas 54.), Fulham– Everton 2–0 (Stubbs 34. – öngól, Wright 43. – öngól), Liverpool–Manchester City 1–2 (Baros 59., ill. Anelka 74., 92. – az elsôt 11-esbôl), Middlesbrough–Tottenham Hots-pur 5–1 (Christie 23., Juninho 26., Németh 28., Maccarone 51., 75., ill. Redknapp 60.), Newcastle United–Birmingham City 1–0 (Viana 42.), West Ham United– Chelsea 1–0 (Di Canio 71.), Southampton–Bolton Wanderers 0–0. Az Arsenal–Leeds United találkozót vasárnap játszszák.
Ezután kizárólag azért nem következett felszabadult örömfoci, mert Sir Alex Ferguson tanítványai láthatóan eltökélték, hogy tovább javítják a gólkülönbségüket. (Igen bölcsen tették, annak tudatában, hogy ha mondjuk csak döntetlenre lesznek képesek az Everton ellen, akkor előfordulhat, hogy a gólkülönbség dönti el a bajnoki cím sorsát.) Beckham az 53. percben pompázatos keresztlabdával lepte meg az ellenállhatatlan Van Nistelrooyt, aki szinte egyetlen mozdulattal vette le és vágta a rövid sarokba a bőrt. Klasszikus mesterhármas!
A németalföldi mágus ténykedésének árnyékában nehéz volt érvényesülni ebben a fordulóban, de azért történtek még érdekes dolgok. Ott van például a Middlesbrough, amely egy hete – edzője, Steve McClaren állítása szerint – szezonbeli leggyengébb teljesítményével kapott ki Birminghamben, 3–0-ra. Most meg házi idényrekordot állított fel azzal, hogy öt góllal tömte ki a jobb sorsra érdemes Tottenhamet. Magyar idő szerint négy óra huszonöt körül a Spurs történetének egyik legborzalmasabb öt perce kezdődött, ebben az időszakban ugyanis Malcolm Christie, Juninho Paulista és Németh Szilárd egyaránt betalált a vendégkapuba, ráadásul a bíró kiállította Chris Perryt. Németh remekül játszott, előbb az ő kipattant lövését küldte a kapuba Christie, majd kiharcolt egy tizenegyest (ezt Juninho kihagyta, de az ismétlés már jó volt), végül a szlovákiai légiós maga is betalált. Azaz dehogy végül: a szünetben beállt Massimo Maccarone hozzátett még kettőt, az egyiket szintén Németh passzából.
Kétszeresen is nagy volt a tétje a West Ham–Chelsea összecsapásnak, mert az otthoniak a kiesés elől menekülnek, míg a látogatók a negyedik BL-helyen szeretnének végezni. A "kalapácsosok” három csatárral, de hetven percen keresztül eredménytelenül ostromolták a meglepően visszafogott Chelsea kapuját, és persze most is – a sérüléséből épp visszatért – Paolo Di Canio kellett a gólhoz. A veterán olasz a szünetben jött be, hogy eldöntse a londoni derbit, és eksztatikus állapotba hozza az Upton Park közönségét. Ez volt az ötvenedik találata a klub mezében, s bizonyára az egyik legfontosabb, hiszen a csapat ezzel pontszámban beérte az előtte álló Boltont. Nem mindennapi izgalmak várhatóak egy hét múlva, könnyen lehet, hogy Trevor Brooking, a West Ham ideiglenesen megbízott vezetőedzője benntartja a néhány hónapja még sereghajtó társaságot.
Foghatják a fejüket a liverpooli drukkerek, mert kedvenceik hatalmas lehetőséget szalasztottak el. A Chelsea vereségének köszönhetően Michael Owenéknek most egy pontot kellett volna szerezniük ahhoz, hogy az utolsó játéknapon egy másik döntetlen a BL-be repítse őket. Az egykori Liverpool-csatár, Nicolas Anelka viszont előbb büntetőből kiegyenlítette Milan Baros kapáslövésből elért gólját, majd a 92. percben megszerezte a győzelmet a Manchester Citynek. Így Gérard Houllier tanítványainak, ha jövőre a BL-ben akarnak játszani, meg kell majd verniük a Chelsea-t, méghozzá a Stamford Bridge-en – ahol eddig csak két vereséget szenvedtek a "kékek”.
A newcastle-iaknak már nincsenek efféle gondjaik, a Birmingham elleni diadallal az övék lett a bronzérem, vagyis az egyik BL-t érő pozíció. A meccs enyhe bulihangulatban kezdődött, átadták Alan Shearernek az Évtized Premiership-játékosa díjat, továbbá a hazaiak bemutatták új mezüket, egyszóval minden adott volt az ilyenkor szokásos látványos buktához. A portugál Hugo Vianának ugyanakkor merőben más elképzelései voltak az eredmény alakulásáról, s tettleg hozzájárult azok valóra váltásához: gyönyörű szabadrúgásgóllal juttatta vezetéshez csapatát, amely több mint egy félidőn át emberelőnyben játszva (Matthew Upsont állította ki a búcsúmeccsén dirigáló David Elleray) gond nélkül megszerezte a három pontot.