Alig pár napja, Madridban hozta nyilvánosságra a Nemzetközi Sportlövőszövetség (ISSF), hogy a 2004-es athéni olimpia után a futócéllövő és a női dupla trap számot leveszik az olimpia programjáról, a hazai lőtereken máris óriási a zúgolódás. Elsősorban a futócél miatt, amely az utóbbi időszakban a magyar válogatott egyik legeredményesebb fegyverneme volt.
– Meglepetésként ért a hír, mivel a januári ülésen épp az ellenkezőjéről biztosított bennünket Horst G. Schreiber, az ISSF főtitkára. Egész pontosan azt mondta, hogy mivel a futócél csak egy szám a nyári játékokon, így az sérthetetlen – mondta Jenei István szakágvezető, az Európai Futócéllövő Szövetség vezetője.– Elképzelhető, hogy menet közben változott a véleménye a vezetőségnek?– Nem hinném. Egyre inkább az az érzésem, hogy már év elején is tudták, mit fognak javasolni, csak így próbáltak elaltatni bennünket. Mert miután biztonságban éreztük magunkat, senki sem lobbizott a futócél mellett. Egyébként azon az ülésen három számot is emlegettek, mint amitől elképzelhető, hogy megválnak az olimpián, de a futócél kifejezetten úgy került szóba, mint aminek akár a női része is felvételt nyerhet.– Ez már megfellebbezhetetlen döntés?– Az ISSF végrehajtó bizottságának sajnos van felhatalmazása ilyen határozatot hozni. Vagyis ez már hivatalosnak tekinthető.– De talán még nem véglegesnek… Gondoljon csak a vívókra. A férfi kardcsapat és a női tőrcsapat küzdelmeitől ugyanígy akartak búcsúzni, ám miután az érdekeltek levelekkel bombázták a Nemzetközi Vívószövetséget, a sportolók pedig a Világkupákon fekete gyászszalagot kötöttek, majd ki sem álltak a pástra, legalább az egyiket, a kardozókét sikerült megmenteni.– Természetesen mi sem hagyjuk ennyiben a dolgot. Én mint az Európai Futócéllövő Szövetség vezetője épp most fogalmazok egy levelet, amit minden érintett európai, sőt, több tengerentúli országba is elküldök, és ebben arra kérem majd az elnököket, tiltakozzanak az ISSF-nél. Fejtsék ki, hogy a döntéssel egyáltalán nem értünk egyet, és külön rossz néven vesszük, hogy a képviselőnk nem kapott lehetőséget rá, hogy a szakág védelmére keljen. Ugyanis a döntéshozók között egyetlen futócélos szakember sem volt…– Egyáltalán mi volt az indok, hogy pont ezt a két számot pécézték ki?– Az indulók kis létszámára hivatkoztak. Ami a női dupla traposok esetében még csak-csak, na de nálunk… Ráadásul azért is érthetetlen, mert most, amikor nagy hanggal hirdetik, hogy látványos, eladható számok kellenek, épp egy olyantól szabadulnak meg, ami mind közül az egyik leglátványosabb.Sike József: "Ezzel biztosan kinyírják a szakágat”
"Ezzel biztosan kinyírják a szakágat."
"Ezzel biztosan kinyírják a szakágat. Röviden így tudom összegezni a véleményem – mondta Sike József világ- és Európa-bajnok futócéllövő. – A dolog még nagyon friss, ezért a külföldi versenyzőkkel nem tudtam igazán értekezni, de két hét múlva jön a zágrábi Világkupa, ahol nyilván központi téma lesz a döntés. Egy biztos, valamit ki kell találni, mert ha így marad, akkor pár évig esetleg még lelkesen űzik néhányan, de aztán teljesen elsorvad a futócéllövészet.” Mint a BHSE klasszisa elmondta, azért is érthetetlen számára a döntés, mert a játékokon induló sportlövők létszámát nem csökkentik, a határozat szerint ugyanis a felszabaduló 18 futócélkvótából hatot a női, tizenkettőt a férfiszámok kapnak meg. Na meg azt is csak rossz kifogásnak tartja, hogy drága lenne a szám, hiszen egyike a legolcsóbbaknak, ráadásul jól közvetíthető, ami, ugye, manapság alapkövetelmény. "Attól tartok, a következő áldozat a gyorstüzelő pisztoly lesz, hiszen azt is kezdik ellehetetleníteni. Kitalálták ugyanis, hogy a speciális fegyver helyett Athén után álljanak át standard pisztolyra és kispuskalőszerre, amivel képtelenség lesz négy másodperc alatt öt pontos lövést leadni” – bocsátotta előre Sike, aki nem titkolta, amióta értesült a madridi döntésről, edzésre sem a régi kedvvel megy le.