Az elmúlt két idényben nagy érdeklődéssel kísértük a Nagy Krisztina, Schlégl Katalin strandröplabdapáros világ körüli szereplését. Nem véletlenül, hiszen ez az egyetlen olyan kettős, amely nemcsak egyszerűen belekóstolt a World Tour-sorozat minden képzeletet felülmúló tarkaságába és profizmusába, hanem biztos anyagi háttere révén szinte valamennyi tornán részt vett azaz reális esélye volt úgy fejlődni, annyi pontot gyűjteni, hogy a világranglista legjobb negyven duója közé férkőzzön.
Nagy Krisztina (jobbra) Pethô Anitával az oldalán célozza meg az athéni olimpiát
Nagy Krisztina (jobbra) Pethô Anitával az oldalán célozza meg az athéni olimpiát
Az első esztendőben feltűnő gyorsasággal törtek előre, és nem egyszer a főtáblán kötöttek ki, míg az elmúlt forró nyáron valamelyest megtorpantak, megszűnt a lendület. Sokakban meglepetést keltett, de ez volt az oka annak, hogy a játékosok útjai szétváltak. A szponzorok Nagy Krisztina mögött maradtak, Dibusz László menedzser pedig új párostársat keresett. Így esett a választása Pethő Anitára, aki Mátrai Beátával magyar bajnokságot is nyert négy évvel ezelőtt. "Tavaly egy centit sem léptek előre Krisztáék, ugyanúgy harminhetedikek lettek a ranglistán, mint egy esztendővel korábban – magyarázta Dibusz László. – Ez nem olcsó mulatság, és mert a szponzorok úgy látták, hogy ebben az összetételben nincs esély az olimpiai részvétel kivívására, változtatni kell. Harcosabb, agresszívebb hozzáállásra van szükség, ennek jegyében módosult a páros összeállítása. Schlégl Kati technikai tudását nem érheti kritika, inkább a küzdést hiányoltam nála. Lehet, hogy nem jön be ez a lépésünk, ám az első tapasztalatok jók voltak, most pedig már biztosan állítom: ez a felállás jobb lesz a korábbinál.” A menedzser elárulta, rágódtak a döntésen, hiszen a tavaly megszerzett pontok feleződnek, ami az idei tornák kiemelésénél sokat számít. Vagyis az előttünk álló nyáron több jelentős játékerőt képviselő párossal kell megküzdeniük a tornák selejtezőin, mint ha minden maradt volna a régiben. Hogy a lehető legközelebb legyenek egymáshoz, Pethő Anitát szerették volna Nagy Krisztina csapatához, a Gödöllőhöz csábítani, ám a BSE ajánlatával nem tudott versenyezni a kisvárosi klub. Ettől függetlenül a városmajori vezetők ígéretet tettek arra, hogy támogatják a teremben centerként játszó hölgy strandröplabdás törekvéseit. "Az olimpiai szereplés a cél, ennek kivívásához pedig sok versenyen kell részt venni – folytatta Dibusz László. – A tervek szerint mindegyiken indulunk is, egyedül a kínai viadal bizonytalan. Nem mellékes, hogy az idén négy Grand Slam-tornát iktattak be, amelyeken több pontot lehet szerezni, ilyen például a brazíliai világbajnokság is, amelyet októberben rendeznek meg. Miután új a páros, az első időszaktól nem várok kiugró teljesítményt, utána viszont reménykedem a gyors formajavulásban. Miután az egész nyáron úton leszünk, a magyar bajnokságon szinte biztosan nem indulunk el.”
Elkészítették a férfi Eb csoportbeosztását
LIPCSE. A 12 csapatot felvonultató férfi Európa-bajnokság (szeptember 5–14.) sorsolását Lipcsében tartották meg, és eldôlt, hogy mely csapatok alkotják az I. és a II. csoportot. Az elôbbi hatosban egymás ellen játszik majd a legutóbbi, csehországi kontinensviadal arany- és ezüstérmese, Szerbia-Montenegró, illetve Oroszország, a másik csoportba került a harmadik helyezett Olaszország és a tavalyi világbajnokság bronzérmese, Franciaország. A csoporttalálkozókat Lipcsében és Karlsruhéban rendezik meg, míg az elôdöntôre és a fináléra Berlinben kerül sor.
A férfi Európa-bajnokság sorsolása I. csoport: Szerbia-Montenegró, Oroszország, Lengyelország, Görögország, Hollandia, Bulgária. II. csoport: Olaszország, Csehország, Németország, Spanyolország, Franciaország, Szlovákia
14. férfi Világliga (a pénzdíj: 15 millió dollár)
Alapszakasz. 1. forduló. C-csoport. Elsô mérkôzések: Bulgária–Kuba 2:3, Hollandia–Szerbia-Montenegró 1:3. Második mérkôzések: Bulgária–Kuba 3:0, Hollandia–Szerbia-Montenegró 3:1. 2. forduló. D-csoport. Elsô mérkôzések: Franciaország– Japán 1:3, Görögország–Csehország 3:2. Második mérkôzések: Franciaország–Japán 3:1, Görögország–Csehország 0:3. Az állás: 1. Franciaország 7 pont (10:5), 2. Görögország 7 (9:6), 3. Csehország 5 (6:9), 4. Japán 5 (5:10)
Nagy és Pethő már a teremidény közben is edzett: a technikai alapokat súlykolták, végül is a vízparton ugyanúgy óriási jelentősége van a nyitásnak és szervafogadásnak, mint fedél alatt. A tréningeket továbbra is Nagy Sándor, Krisztina édesapja vezényli, már csak azért is, mert Magyarországon nincsenek képzett strandröplabda-szakemberek. Ők is úgy lesték el a vízparti változat fogásait, Nagy Krisztina például ebből írta szakdolgozatát a Testnevelési Egyetemen. S hogy a lehető leghasznosabban töltse az időt, a két játékos férfiakkal edz, a tatai Fényes Strandon Vejtey Miklós és Haltrich Ákos ütéseivel szemben igyekszik helytállni. Ami pedig az anyagi hátteret illeti, több az aláírt szponzori szerződés, mint tavaly ilyenkor. A nyáron 12 tornát (köztük az Európa-bajnokságot) vállaló kettős költségvetése mintegy tízmillió forint, amelynek nagy részét a repülőjegyek ára teszi ki. A sok versenyre pedig azért van szükség, mert a jövő júniusig tartó kvalifikációs időszak legeredményesebb nyolc versenyét számítják be párosonként, azaz több viadalból több sikeres produkciót lehet kisajtolni. Országonként aztán legfeljebb két duó foglalhat helyet a huszonnégyes olimpiai mezőnyben, figyelembe véve, hogy két szabadkártyát is kiosztanak. Merész, de nem lehetetlen vállalkozás.