Két érem a nyitó napon. Ugye, nem rossz mérleg? Ráadásul az egyik arany. Nos, ezzel a teljesítménnyel kezdte szereplését a magyar vívóválogatott az Európa-bajnokságon. Pedig számunkra hideg zuhannyal indult a verseny Bourges-ban, a sport világában elsősorban többszörös Euroliga-győztes női kosárlabdacsapatáról ismert közép-franciaországi városban.
Boczkó Gábor elégedett lehet, harmadik egyéni Európa-bajnoki címét szerezte (Fotó: Farkas József)
Boczkó Gábor elégedett lehet, harmadik egyéni Európa-bajnoki címét szerezte (Fotó: Farkas József)
A szombati nyitó napon a férfi párbajtőrvívás tavalyi Eb-bronzérmese – korábbi vb-bronzérmes – Kovács Iván még a 64-es táblára sem tudott felkerülni. Persze, a sportban – no és az élet más területein is – bármi előfordulhat, ám egy ilyen klasszisnak a táblára kerülést mindig hoznia kell. Gyorsan essünk túl az összes rosszon, ami ezen a napon ránk volt mérve: Kovács után, a tábla első fordulójában, kiesett két csapatvilágbajnok társa, Imre Géza – ő is bronzérmes volt tavaly – és Fekete Attila. Szerencsére a kétszeres Európa-bajnok, címvédő Boczkó Gábor állta a sarat, szépen menetelt a döntő felé. Közben megkezdték a küzdelmet a másik fegyvernem, a női kard képviselői. A tavaly olimpiai programba vett szakágnál bár erős, de olyannyira karcsú volt a mezőny, hogy sokaknak a csoportmérkőzések utáni első fordulóban – ami jelen esetben a 32 közöttet jelentette – nem kellett vívniuk. Erőnyerő volt a mieink közül a kétszeres Eb-bronzos Nagy Orsolya és a csapat fiatalja, a 17 éves Varga Dóra. Másik két versenyzőnk, Csaba Edina és Gergácz Veronika a sors fintoraként viszont egymással vívott – a rutinos Csaba léphetett tovább. Milyen a sors? A 16 között újabb magyar–magyar párharcra került sor, Csaba és Varga asszójában az 1999-es Eb-bronzérmes Csaba Edina nyert. Mivel Nagy Orsolya is legyőzte olasz vetélytársát, két magyar is a nyolc közé került. Nagy meglepetésre nem sikerült ugyanez a szakág több klasszisának, így a kétszeres világbajnok, tavalyi vb-ezüstérmes azeri Zsemajevának, valamint a házigazdák nagy bánatára a címvédő Argiolas-nak és a 2001-es világbajnok Touyának.
31. Európa-bajnokság, Bourges Férfi párbajtôr egyéni (96 induló). A magyarok eredményei. A 64 közé jutásért: Sumak (ukrán)–Kovács Iván 15:11. A 64 között: Boczkó Gábor–Bossalini (olasz) 15:9, Lucenay (francia)–Imre Géza 15:14, Petraszek (lengyel)–Fekete Attila 15:13. A 32 között: Boczkó–Osarov (ukrán) 14:13. A 16 között: Boczkó–Sumak 15:9. Negyeddöntô: Boczkó–Szelin (orosz) 14:13, Motyka (lengyel)–Wiercioch (lengyel) 15:12, Obry (francia)–Turcsin (orosz)15:9, Kolobkov (orosz)–Pfeiffer (német) 15:5. Elôdöntô: Kolobkov–Obry 15:13, Boczkó–Motyka 15:9. Döntô: Boczkó–Kolobkov (orosz) 14:12 Európa-bajnok: Boczkó Gábor (Magyarország, Honvéd-LNX, edzô: Kulcsár Gyôzô), 2. Pavel Kolobkov (Oroszország), 3. Hugues Obry (Franciaország) és Tomasz Motyka (Lengyelország), 5. I. Turcsin (Oroszország), 6. A. Szelin (Oroszország), 7. J. Pfeiffer (Németország), 8. A. Wiercioch (Lengyelország), …38. Fekete Attila (Magyarország), …48. Imre Géza (Magyarország), …65. Kovács Iván (Magyarország) Nôi kard egyéni (31). A 32 között: Csaba Edina–Gergácz Veronika 15:7. A 16 között: Csaba–Varga Dóra 15:3, Nagy Orsolya–Pagano (olasz) 15:12. Negyeddöntô: Csaba–Marzocca (olasz) 15:10, Bianco (olasz)–Nagy O. 15:13, Makejeva (orosz)–Fedorkina (orosz) 15:13, Nyecsajeva (orosz)–Pelei (román) 15:7. Elôdöntô: Bianco–Csaba 15:8, Makejeva–Nyecsajeva 15:12. Döntô: Bianco–Makejeva 15:11. Európa-bajnok: Ilaria Bianco (Olaszország), 2. Natalja Makejeva (Oroszország), 3. Csaba Edina (Magyarország, BSE, edzô: Gulácsy Ferenc) és Jelena Nyecsajeva (Oroszország), 5. G. Marzocca (Olaszország), 6. Nagy Orsolya (Magyarország, UTE-Selectrade, edzô: Bódy István), 7. J. Fedorkina (Oroszország), 8. A. Pelei (Románia), …11. Varga Dóra (Magyarország), …24. Gergácz Veronika (Magyarország)
A nyolc között Csaba villámrajtot vett, 9:4-re elhúzott Marzocca ellen, ám az olasz egyenlített (10:10), de ez csak fellángolás volt, a befejezés Csabának sikerült, és ezzel biztos érmesnek tudhatta magát. Nagy Orsolyát sem sok választotta el az éremtől. Bár az asszó nagy részében Bianco vezetett, Nagy nem szakadt le, sőt nála is volt az előny. Az olasz 14:13-as vezetésénél Nagy támadott, a mérkőzésvezető azonban másként ítélte meg az akciót, így Bianco nyert. Az elődöntőben Csaba került össze Biancóval, és 8:6-ra vezetett is. Az egyperces szünet után azonban teljesen leblokkolt, egyetlen találatot sem tudott adni, az olasznak meg minden sikerült. Csaba 1999 után ezúttal is bronzérmes lett. "Fizikailag és szellemileg is elfáradtam a végére. A szünet után Bianco megérezte, hogy mit kell ellenem tennie, én viszont már nem tudtam váltani” – ismerte el Csaba Edina. A mondás szerint nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni – az élet viszont rácáfolt erre. A férfi párbajtőrözők döntőjét tavaly Moszkvában Boczkó Gábor és az olimpiai, kétszeres világ- és Európa-bajnok Pavel Kolobkov vívta. Boczkó akkor hazai páston legyőzte a fegyvernem királyát. És most ismét ők vívtak az aranyéremért. És ismét Boczkó nyert! Hogy valami azért más legyen, mint a tavalyi Eb-n, ezúttal nem a hosszabbításban, a ráadás egy percében kerekedett felül a 26 éves, immár háromszoros (1997, 2002, 2003) Európa-bajnok, hanem még az alapidőn belül nyert két találattal. Kezdetben Kolobkov vezetett, a harmadik három percben viszont vagy döntetlen volt, vagy Boczkó állt jobban. Harminc másodperccel a vége előtt, 9:9-nél került előnybe, majd 11:9-re, illetve együttes találattal 12:10-re módosult az állás. Hét másodperccel a vége előtt Kolobkov szépített, de Boczkó megint két találatra növelte az előnyét, és ezt meg is tartotta. "A válogatóversenyek után lelkileg nagyon rossz állapotba kerültem, pszichológushoz kellett járnom, hogy összeszedjem magam. Az Európa-bajnokság előtt úgy éreztem, tavalyhoz képest hatvan-hetven százalékos formában vagyok, és most három asszó után olyan fáradt voltam, hogy egyáltalán nem bíztam a győzelemben. A döntőben talán az hozta meg a sikert, hogy egyetlen felesleges mozdulatot sem tettem. Nagyon örülök a győzelemnek, de nagyon fontos, hogy a csapat is jól szerepeljen” – összegzett Boczkó Gábor. Boczkó és edzője, az Olaszországból hazatért Kulcsár Győző megint nagyot alkotott, két év alatt két két aranyérmet "hozott össze”. Móna István szakosztály-igazgató bízik benne, ezzel talán sikerül megmenteniük a Honvéd-LNX sanyarú helyzetben lévő szakosztályát.