Gólparádé a nyolc között

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2003.07.20. 22:27
Tündöklő egyéni teljesítmények fémjelezték az Arany-kupa negyeddöntőit: az amerikai Landon Donovan négy, a Costa Rica-i Walter Centeno három, míg a brazil Kaká két góllal segítette övéit a legjobb négy közé.
Kezdjük talán a brazil U23-as válogatott mérkőzésével, utóvégre ez volt a legrangosabb összecsapás. A "kanárifiókák” ugyanis világbajnok csapatkapitányuk vezérletével Kolumbia válogatottját fektették két vállra, mondhatni meglepően könynyedén. A seregnyi európai klub által kerülgetett Kaká előbb a Santos tinédzsere, Robinho passzát küldte Farid Mondragón hálójába, majd a második félidőben a tizenhatoson kívülről eresztett el olyan ballábas lövést, aminek hárítására a kolumbiai kapusnak esélye sem volt. Csapata pedig akkor vesztette el maradék sanszát is a győzelemre, amikor a hajrában az amerikai Ken Stott játékvezető kiállította Julian Vásquezt."Nagyobb különbséggel is nyerhettünk volna” – düllesztette a mellét Ricardo Gomes, a 23 éven aluli együttes edzője. Kolumbia szövetségi kapitányának, Francisco Maturanának nem maradt más választása, mint elismerni, hogy a brazilok jobbak voltak, saját legénységének a végén sem volt keresnivalója.Az sejthető volt, hogy a kirobbanó formában lévő amerikaiak otthon nem fognak kikapni Kubától, de az 5–0-s győzelmet papírformának semmiképpen sem lehet nevezni. Azt meg még kevésbé, hogy a gólok négyötödét egy játékos, nevezetesen Landon Donovan vállalta magára. A tavalyi vb-n feltűnt fiatal csillag mindössze a negyedik válogatott játékos az amerikai labdarúgás történetében – Archie Stark (1925, Kanada ellen), Aldo Donelli (1934, Mexikó) és Joe-Max Moore (1993, Salvador) –, aki hivatalos meccsen ilyesmire volt képes."Ez egyszerűen olyan nap volt, amikor minden összejött. Az utóbbi időben kevés gólt szereztem, már épp kezdett frusztrálni a dolog. Azt hiszem, négyet egy mérkőzésen még sosem lőttem korábban” – morfondírozott a nap hőse, akié mellett méltatlanul eltörpül a négy gólpasszt adó Eddie Lewis teljesítménye. Nem úgy Kasey Kelleré: az amerikai statisztikusok máris jelentették, hogy Tottenham hálőrének ez volt a 33. góltalan meccse a nemzeti tizenegyben, amivel immár egyedüli csúcstartó hazájában. Az elődöntőben az amerikaiak a brazil ifjoncokkal találkoznak, s bár hazai pályán inkább ők az esélyesek, számos sérültjük sok gondot okozhat Bruce Arena szövetségi kapitánynak.Salvador több mint egy félidőn át tudta tartani a lépést Costa Rica sokkal tapasztaltabb csapatával, aztán a háromgólos Walter Centeno (kettőt tizenegyesből szerzett) és társai az utolsó 25 percben megléptek, a vége 5–2 lett.A vasárnap este játszott utolsó negyeddöntőn Mexikó a társházigazdához hasonlóan átgázolt ellenfelén: Jamaica jobb sorsa érdemes legjobbjai egy ötöst kaptak.Arany-kupa

Negyeddöntő

Brazília–Kolumbia 2–0 (1–0)

Negyeddöntő

Miami, 23 425 néző
V: Stott (amerikai). G: Kaká (42., 66.). K: Vásquez (82.)
BRAZÍLIA: Gomes – Maicon, Luisao, Alex, Adriano, Kaká, Paulo Almeida, Julio Baptista, Diego, Nilmar, Robinho (Carlos Alberto, 79.)
KOLUMBIA: Mondragón – Bustos, Mera, Perea, Virviescas, Patino, Restrepo, R. D. Velásquez (Castillo, 46.), G. Hernández (Vásquez, 46.), Molina, Murillo

Egyesült Államok–Kuba 5–0 (3–0)
Foxboro, 15 000 néző
V: Prendergast (jamaicai). G: Donovan (22., 25., 55., 76.), Ralston (42.). K: Fernández (43.)
EGYESÜLT ÁLLAMOK: Keller – Hejduk, Califf, Gibbs, Vanney, E. Lewis, Reyna (Stewart, 46.), Mastroeni (Mulrooney, 46.), Ralston, McBride (Mathis, 46.), Donovan
KUBA: Molina – Rivero (Cervantes, 46.), Minoso, Cruzata, Fernández, Márquez, Ramírez, Castaneda, Faife, Dalcourt (Ruiz, 68.), More (Perez, 46.)

Costa Rica–Salvador 5–2 (2–1)
Foxboro, 15 627 néző
V: Ramos (mexikói). G: Scott (11.), Centeno (45., 68., 93. – a másodikat és a harmadikat 11-esből), Bryce (72.), ill. Murgas (34. –11-esből), Pacheco (54.)
COSTA RICA: R. González – L. Marín, A. Castro (Bennett, 80.), G. Martínez, W. López (Vallejos, 76.), Solis, Centeno, Scott, Wright, Parks (Bryce, 65.), Castro
SALVADOR: J. Gómez – Torres (W. Cab-rera, 83.), M. González, Velásquez, R. Sánchez (Mejia, 70.), Corrales, Ochoa (Alegeria, 74.), Menjivar, Murgas, Pacheco, Moran

Mexikó–Jamaica 5–0 (2–0)