Tyler Hamilton hősies szökése

GOMBKÖTŐ ROLANDGOMBKÖTŐ ROLAND
Vágólapra másolva!
2003.07.23. 21:53
Címkék
Az amerikai Tyler Hamilton sikeres szökés után, majd kétperces előnnyel megnyerte a centenáriumi Tour de France utolsó hegyiszakaszát, sikerével az összetettben a hatodik helyre ugrott előre. Az élen más változás nem történt, Lance Armstrong sárga trikója ezen az etapon nem került veszélybe.
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Az amerikai Tyler Hamilton törött kulcscsonttal is csodákra képes: majd’ kétperces elônnyel gyôzött a centenáriumi Tour de France utolsó hegyi szakaszán
Jan Ullrich még hisz a győzelemben.
A német kerekes 40 másodperccel kikapott Lance Armstrongtól a Luz Ardiden hegyi befutóján, jelenleg az összetettben 1:07 perces a hátránya, a deficit ledolgozásához a szombati 49 kilométeres egyéni időfutam minden egyes kilométerét 1 kilométer/órás sebességgel gyorsabban kell megtennie Armstrongnál. Ez így kimondva talán nem is tűnik lehetetlennek…
Hasonló volt a helyzet 1989-ben, amikor az amerikai Greg Lemond 58 másodperccel legyőzte a sárga trikós Laurent Fignont az utolsó etapon – amely akkoriban egyéni időfutam volt –, s Lemond 8 másodperccel a francia előtt megszerezte második Tour-győzelmét. Ez volt minden idők legszorosabb befutója. Eddig.
A centenáriumi Francia körverseny első egyéni időfutamán Ullrich 1:36 perccel volt jobb Armstrongnál, aki viszont 1999 óta minden alkalommal megnyerte a Tour második cronóját.
"A televízió előtt ülve láttam azt a befutót, s ma is fel tudom idézni Fignon arcát, amikor Greg Lemond legyőzte – idézte fel az emlékeket Ullrich, majd hozzátette, nem csak a szombati időfutamra figyel majd: – Minden szakaszon lehet keresnivalóm, figyelni fogok. Meg akarom nyerni ezt a Tourt, még sohasem voltam ilyen közel Armstronghoz. Úgy érzem, csúcsformába kerültem, s ha csak néhány másodperc választ majd el tőle a szombati szakasz után, akkor eltekinthetünk az íratlan szabályoktól…”
Ezek közé tartozik, hogy az utolsó napon, útban a Champs-Elysées felé már nem illik támadni a sárga trikót, persze, ha minden a német olimpiai bajnok tervei szerint alakul, az valóban rendkívüli helyzetet teremthetne – Ullrich támadása nem számítana sportszerűtlen megmozdulásnak.
Mellesleg a Bianchi kapitánya ezen a Touron egyszer már jelesre vizsgázott sportszerűségből, éppen a Luz Ardiden emelkedőjén várta meg a bukás után felzárkózó Armstrongot. Az amerikai a befutó után megköszönte ezt, de nem felejtett el emlékeztetni mindenkit arra, hogy két évvel korábban ő is megtette ugyanezt Ullrichért.
A sportszerű esetből lassan rosszízű szópárbaj lett – meglehet, éppen a túlságosan kíváncsi sajtó miatt –, Ullrich ugyanis a "köszönömmel” beérte volna…
"A kerékpár a legkeményebb sport, szükség van a sportszerűségre. Ilyen volt az is, amikor Armstrong két éve megvárt, de ne feledjük el, hogy akkor bőséges előnye volt, míg most, a Pireneusokban az összetett első hely volt a tét. Ennek ellenére máskor is így tettem volna ebben a helyzetben” – zárta le a témát az 1997-es Tour de France-győztes.
Egy házzal odébb, a US Postalnál már a pihenőnapon is a nagy csatára készültek, a két és fél órás edzés után Armstrong időfutam-kerékpárjának beállításaival voltak elfoglalva. A címvédő meglehetősen jókedvű volt, ilyen felszabadultnak még nem láthattuk az idei Tour során…
"Rengeteg kellemetlenség történt Lance-szel az elmúlt hetekben, kezdődött minden a Dauphiné Libéré versenyén, amikor bukott, aztán antibiotikumot kapott, amitől gyomorpanaszai lettek, kevéssel a Tour rajtja előtt. Az első napokban még nem volt rendben a gyomra, ráadásul az első szakaszon ő is elesett, lelkileg is megviselte Beloki balesete, amelyből csak nagy szerencsével jött ki sérülés nélkül, majdnem kiszáradt az időfutam során, s ezek után jött a bukás a Luz Ardinenen. Tudtuk a Tour rajtja előtt, hogy az idei más lesz, mint amit megszoktunk, és még nincs vége. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy Lance meg tudja nyerni ötödször is, és azt hiszem, ez a sok gond még édesebbé teszi majd a győzelmet” – vélekedett Johan Bruyneel, a US Postal csapatfőnöke.
Ennyit az összetett legjobbjairól, akik szerdán nem nagyon mutogatták magukat, az utolsó pireneusi szakasz végén valamennyien egy bolyban értek célba – egy kivétellel.
Ez a kivétel pedig a Tour egyik hőse, Tyler Hamilton volt. Az amerikai kerekes nagy tervekkel – bizony, győzelmi reményekkel – érkezett a Francia körversenyre, de az álmai már az első szakaszon szertefoszlottak: a CSC csapatkapitánya is belekeveredett az etap végén történt bukásba, és tipikus kerékpáros-sérülést szenvedett, eltörött a kulcscsontja. Ebben az esetben száz kerékpárosból 99 befejezte volna a versenyt, Hamilton azonban hajthatatlan volt, folytatni akarta. Minden szakasz előtt alapos orvosi vizsgálat döntött arról, hogy folytathatja-e, a biztonságáról pedig egy speciális rögzítőkötés gondoskodott. Az amerikai – aki éveken át volt Lance Armstrong egyik legfontosabb segítője – először csak a negyedik szakaszig, a csapatidőfutamig tervezett, aztán az Alpokat próbálta túlélni, de immár szinte biztos: a csontok csak augusztusban kapnak időt arra, hogy öszszeforrjanak…
Nos, Hamilton – aki az összetettben a 7. helyről, 9 perces hátránnyal kezdte a napot – 145 kilométeres szökés végén, majd’ kétperces előnnyel egyedül ért célba!

Bodrogiék keresnek a legjobban

A második pihenônap után Bodrogi László csapata, a belga Quick Step-Davitamon áll a 90. Tour de France kereseti listájának élén, a pöttyös trikóban tekerô Richard Virenque és csapattársai 48 597 eurót gyűjtöttek össze az elsô 15 szakasz során. A rangsorban Lance Armstrongék következnek, a US Postal 44 305 eurót már biztosan felírhat a bevétel rovatba, míg a harmadik helyen – továbbra is Alessandro Petacchi négy szakaszgyôzelmének köszönhetôen – az olasz Fassa Bortolo áll, 42 162 euróval, míg az utolsó helyen szerénykedô, ebben az évben tényleg nem sokat mutató spanyol Kelme neve mellett 5022 euró szerepel. A sorrend persze kissé csalóka, hiszen a párizsi befutó napján a US Postal (vagy a Bianchi…) bevétele az egyéni gyôztes révén 400 ezerrel nô…
A rajt előtt még a brit David Millart faggatták a legtöbben, a Cofidis menője ugyanis a befutó helyszínén, Bayonne környékén él, s "hazai” győzelemmel akarta feledtetni idei gyenge szereplését. A várakozásoknak megfelelően Millar is részese volt annak a szökésnek, amelyet útjára engedett a mezőny, de a két első kategóriás hegy után Hamilton kivételével valamennyi szökevény megadta magát.
Az üldözőbolyban közel hetven versenyző között ott volt a német Erik Zabel is, aki a befutónál megnyerte a mezőnyhajrát, s ezzel újra szorossá tette a gyorsasági pontversenyt.
A Tour egyetlen magyar indulója, Bodrogi László túljutott az utolsó hegyi etapon is – a második sorban, 18 perces hátránnyal ért célba, az összetettben továbbra is a 109. helyen áll –, s most már egyenes lehet az útja Párizsig.

90. Tour de France
16. szakasz, Pau–Bayonne (197.5 km):
1. Tyler Hamilton (amerikai, CSC) 4:59:41, 2. Erik Zabel (német, Telekom) 1:55 p h., 3. Krivcov (ukrán, Delatour) azonos idővel, 4. Paolini (olasz, Quick Step-Davitamon) a. i., 5. Glomser (osztrák, Saeco) a. i., 6. De Groot (holland, Rabobank) a. i., 7. M. Zberg (svájci, Gerolsteiner) a. i., 8. Casar (francia, fdjeux.com) a. i., 9. Guidi (olasz, Bianchi) a. i., 10. O’Grady (ausztrál, Crédit Agricole) a. i., …17. Ullrich (német, Telekom) a. i., …24. Armstrong (amerikai, US Postal) a. i., …94. Bodrogi László (magyar, Quick Step-Davitamon) 18:53 p h.

Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Lance Armstrong 70:37:59, 2. Ullrich 1:07 p h., 3. Vinokurov (kazah, Telekom) 2:45 p h., 4. Zubeldia (spanyol, Euskaltel) 5:16 p h., 5. Mayo (spanyol, Euskaltel) 5:25 p h., 6. Hamilton 6:35 p h., 7. Basso (olasz, Fassa Bortolo) 8:08 p h., 8. Moreau (francia, Crédit Agricole) 11:12 p h., 9. Mancebo (spanyol, iBanesto.com) 16:05 p h., 10. Sastre (spanyol, CSC) 16:12 p h., …109. Bodrogi László 3:12:06 ó h.

A pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Baden Cooke (ausztrál, fdjeux.com) 156 pont, 2. McEwen (ausztrál, Lotto-Domo) 148, 3. Zabel 143, …50. Bodrogi László 18

A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Richard Virenque (francia, Quick Step-Davitamon) 324 pont, 2. Dufaux (svájci, Alessio) 187, 3. Armstrong 168, …71. Bodrogi László 4

A csapatversenyben: 1. CSC (dán) 209:36:55, 2. Euskaltel (spanyol) 9:08 p h., 3. US Postal (amerikai) 16:03 p h., …11. Quick Step-Davitamon (belga) 2:26:42 ó h.
A legszorosabb párharcok a Tour történetéből
ÉvKülönbség (perc)Győztes2. helyezett
19890:08Greg LemondLaurent Fignon
19680:38Jan JanssenHerman van Springel
19870:40Stephen RochePedro Delgado
19770:48Bernard ThevenetHennie Kuiper
19640:55Jacques AnquetilRaymond Poulidor
19331:01Georges SpeicherLearco Guerra
19661:07Lucien AimarJan Janssen
19561:25Roger WalkowiakGilbert Bauvin
19961:41Bjarne RiisJan Ullrich
19851:42Bernard HinaultGreg Lemond
Következik: 17. szakasz, Dax–Bordeaux (181 km).
Tv: Eurosport, 14.15 (élő).
Internet: www.letour.fr
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik