A kubai fővárosban vasárnap megkezdődik a vívó-világbajnokság, amely hivatalosan az 53. a sorban még ha nem is minden fegyvernemben avatnak 53. alkalommal bajnokot. A havannai világverseny értékét növeli, hogy az olimpiai kvalifikációs sorozat egyik, méghozzá "legjobban fizető állomása. A kétszeres szorzó azt jelenti, hogy amely csapatok itt jól szerepelnek, nagy lépést tesznek Athén felé, amelyek viszont gyengén muzsikálnak, nagy hátrányba kerülnek. Abban a két fegyvernemben, amelyben az ötkarikás játékokon csak egyéni versenyt rendeznek női tőr és női kard természetesen az egyéni eredmények számítanak bele a március 31-én záruló, olimpiai kvalifikációs világranglistába. Automatikus olimpiai részvételt jelent a csapatoknál a ranglistán elfoglalt első négy hely, egyéniben pedig az első nyolc, de országonként legfeljebb két versenyző lehet ott Athénban.
Nemcsik: A célom mindig a dobogó (Fotó: Farkas József)
Nemcsik: A célom mindig a dobogó (Fotó: Farkas József)
Tavasszal még nem lehetett tudni, hogy Nemcsik Zsolt ott lehet-e pályafutása ötödik világbajnokságán, ugyanis áprilisban Achilles-ín-szakadást szenvedett. Pedig jól indult az idénye, két Világkupán, Budapesten és Bonnban bronzérmes lett, majd Nancyban a dobogó tetejére állhatott. Aztán egy edzésen jött a végzetes sérülés. Az orvosok azt mondták: határeset. Ha minden jól alakul, a csapatvilágbajnok ott lehet Kubában. Nos, Nemcsik nem adta fel. Még "szobafogságban” volt, lábán a vaskos gipsszel feküdt az ágyban, de már erősítette a felsőtestét, felüléseket végzett, súlyzózott. Sőt, a kardot is kézbe vette, egy ruhafogasra felakasztott egy sisakot, azt vagdosta, így gyakorolt. Úgy tűnik tehát, minden jól alakult, mert Nemcsik ott lesz Havannában. – Nagyon nehéz nyár van mögöttem – kezdi Nemcsik. – Ahogy lekerült a gipsz a lábamról, június elején, máris elkezdtem edzeni, amit engedtek az orvosok, csináltam. Gyógytornáztam vízben és szárazon, a mesterrel ülve majd egy helyben állva iskoláztam, aztán fokozatosan elkezdtem mozogni. Sokat köszönhetek Pásztor Andrea és Sarkadi Márta gyógytornászoknak, nélkülük nem tartanék itt. No és edzőm is gondoskodott rólam, még nyárra is kerített edzőpartnereket nekem. – Az edzőtábor első háziversenyét meg is nyerte. – Igen, mert akkor én már két hete vívtam, a többiek pedig akkor kezdték meg a vébéfelkészülést, az alapozást. – Két hete viszont már nem egy háziversenyen, hanem egy rangos viadalon is jól szerepelt.
Névjegy
NEMCSIK ZSOLT Született: 1977. augusztus 15., Budapest Klubja: Vasas Fegyvernem: kard Edzô: Gerevich György Legjobb eredményei. Egyéni: vb-6. (2002), vb-7. (1999), Eb-3. (2001), Eb-6. (1997), junior-világbajnok (1996). Csapat: olimpiai 5. (2000), világbajnok (1998), vb-2. (2001), 2x Eb-3. (2001, 2002)
– Igen, a Nemzeti Lovardában rendezett viadalon harmadik lettem, és nagyon megdolgoztam ezért a bronzére-mért. A mezőny jó volt, hiszen minden hazai kardozó indult, no és eljöttek a vébére készülő olaszok is, akik közül Montanóval összekerültem és nyertem. Érdekes volt, hogy még a régi szisztéma szerint, vigaszággal rendezték a versenyt, és én egy vereség után odakerültem. Vagyis amíg a többiek pihentek, nekem vissza kellett küzdenem magam a legjobbak közé. Bevallom, a végére elfáradtam. Ekkor éreztem a többhetes kihagyás hatását. De nagyon hasznos volt a verseny. Szabó Bence szövetségi kapitány nem titkolta, elsősorban miattam találta ki, hogy a hosszú kihagyás után azért kicsit visszaszokjak a versenyhangulatba. Persze, a vébé teljesen más lesz! – Kétszer már sikerült vébédöntőbe verekednie magát, de az egyéni érem még hiányzik a gyűjteményéből. Kubában megszerzi? – A célom mindig a dobogó, de… Most a legfontosabb a csapatverseny. Ha sikerül dobogóra állnunk, a következő kvalifikáló versenyek már nem okozhatnak problémát, meglesz a kvalifikációnk. – És felállnak majd a dobogóra? – Négy erős válogatott van, de az oroszok kiemelkednek a mezőnyből, ez tény. Utánuk jönnek az olaszok, az ukránok és mi. A többieket pedig meg kell verni. Szóval, az egyéniről most nem mondanék semmit. Elsülhet így is és úgy is… Mindenesetre nagy bennem a várakozás. Kíváncsi vagyok, mit ér, mire lesz elég az a munka, amit nyáron elvégeztem. És várom a vébét, mert szeretek versenyezni.
Volt és lesz
…és a többiek
Nemcsik és Ferjancsik Domonkos tagja volt az 1998-ban, öt év szünet után világbajnoki címet nyert csapatnak – aztán a sydneyi olimpia után melléjük jöttek a fiatalok, Fodor Kende és Lengyel Balázs. A két újonc olyanynyira felvette a rutinosabb társak ritmusát, hogy a 2001-es vb-n a döntôbe menetelt a csapat, és az elsô asszókban esélye is volt az oroszok ellen. Akkor Pozdnyakovék rutinja még legyôzte a fiatal magyar csapatot és sajnos azóta is sok borsot tört a mieink orra alá – az idô azonban az azóta tapasztaltabbá vált magyaroknak dolgozik.
Férfi kard – vagyis magyar fegyvernem. Köszönhetően olyan klasszisoknak, mint első olimpiai bajnokunk, Fuchs Jenő, továbbá olimpiai és világbajnokok sora, Gerevich Aladár, Kovács Pál, Kárpáti Rudolf, Pézsa Tibor, Nébald György, Gedővári Imre, Szabó Bence. Hosszú ideig, 1924-től 1937-ig csak magyar állt a világversenyek (olimpia, vb, Eb) egyéni dobogójának tetején, majd következett a Gerevich, Kovács, Kárpáti trió egyeduralma. A legutóbbi magyar egyéni világbajnoki arany több mint tízéves, Nébald György szerezte 1990-ben. Ferjancsik és Nemcsik évek óta ott van a világversenyek döntőjében, és remélhetőleg mielőbb a nagy elődök nyomdokába lépnek. A fegyvernemben főszerepet játszanak az oroszok, az olaszok és a franciák, egyéniben pedig kiemelkedik az orosz Sztanyiszlav Pozdnyakov.
A magyarok a férfi kard 1937 óta íródó vb-történetében Egyéni: 11 arany, 15 ezüst, 12 bronz Csapat: 15 arany, 10 ezüst, 8 bronz
A vb programja Október 7.: egyéni verseny (Ferjancsik Domonkos, Fodor Kende, Lengyel Balázs, Nemcsik Zsolt). Október 10.: csapatverseny (Ferjancsik, Fodor, Lengyel, Nemcsik)