Furcsa, néha meghökkentő eredmények születtek a liévini fedett pályás atlétikai versenyen. Szvetlana Feofonova hat nappal azután, hogy Athénban visszaszerezte Jelena Iszinbajevától a női rúdugrás világrekordját (485 centiméter), nem volt képes megbirkózni a 456 centiméteres magassággal. Kezdőmagasságán még elsőre átjutott, csakhogy az első emelés kifogott rajta.
Hicham el-Guerrouj az idén elôször Liévinben állt rajthoz, és nyert 3000 méteren
Hicham el-Guerrouj az idén elôször Liévinben állt rajthoz, és nyert 3000 méteren
No, meg Tatjana Polnova, aki viszont élete legjobb eredményét érte el 471 centiméterrel. Az egykor török, de hat éve már orosz színekben versenyző atléta könynyen adhatta legjobbját, hiszen nem indul a budapesti vb-n. A BS-ben fellépőknek viszont nyilván szükségük van egy utolsó, keményen végigdolgozott hétre, hogy aztán négy-öt napnyi könnyebb edzés után legjobb formájukban állhassanak ki a világ vetélytársaik ellen. Christine Arron például már egy héttel korábban, a francia bajnokságon elért 7.08 másodperces 60 métere után megmondta, Liévinben senki se várjon tőle csodát. Ehhez képest mindössze két századmásodpercre maradt el Aubiére-ben elért teljesítményétől. Mi lesz, ha a kemény súlyzózás hatásait kipihenve nem "ólomlábakon cammog" majd?! A tavalyi fedett pályás vb ezüstérmese viszont bajban van. Muriel Hurtis már legutóbb is rendkívül csalódott volt 7.22 másodperces eredményével. Ezen ugyan most javított egy századot, de ez aligha teszi boldoggá. Márpedig a franciák másik kiválósága azt mondta, ha szombaton nem ér el jelentős eredményt, nem kockáztatja meg a budapesti leégést. Márpedig ilyen teljesítménnyel nagy a veszélye, hogy az elődöntőnél tovább nem jut, ez pedig számára hatalmas kudarc lenne. Olyan, amilyenre egyetlen versenyzőnek sincs szüksége a közelgő olimpia előtt. Hasonló gondolatok forognak a szabadtéren és fedett pályán is világcsúcstartó Hicham el-Guerrouj fejében. A marokkóiak 1500-as és egy mérföldes csodafutója már mindent megnyert, amit ember megnyerhet, csak éppen az olimpiákkal nem volt szerencséje. Atlantában, 1996-ban elesett a döntőben, a 2000-es sydneyi ötkarikás játékokon pedig a kenyai Noah Ngeny lehajrázta. Ezután érthető, ha a négyszeres világbajnokot már semmi sem foglalkoztatja, csak az athéni győzelem. Ennek megfelelően ebben az esztendőben még nem indult versenyen. Liévinben azonban megmutatta magát – igaz, nem a fő számában, hanem 3000 méteren, amelyen Haile Gebrselassie ranglistavezető eredményének túlszárnyalását tűzte ki célul. El-Guerrouj eredménye, a 7:34.71 perc világklasszis teljesítmény, de több mint öt másodperccel elmarad Gebre 2004-es legjobbjától. A marokkóinak van tehát dolga bőven az Athénig hátralévő fél évben. Az El-Guerrouj-ra pillanatnyilag legveszélyesebbnek tűnő ellenfél, a francia Mehdi Baala – marokkói vetélytársával ellentétben – "alulról" közelíti fő távját. A tavalyi párizsi vb 1500-as ezüstérmese szombaton 1000 méteren indult odahaza, és óriási csatában, élete legjobb eredményét futva győzte le a kenyai Paul Korirt. Ha már megemlítettük Gebrét, szólnunk kell arról, hogy az etiópok nemzeti hőse legutóbbi versenyén, Birminghamben megsérült, ezért úgy döntött, mégsem jön el Budapestre. Liu Hsziang viszont remekel. A kínai 60 gátas már a nyílt magyar bajnokságon is meglepte önmagát egy remek eredménnyel, Franciaországban aztán beállította élete legjobbját, a 7.51 másodpercet, amely egyben Ázsia-csúcs is. Ezután a szám egyik éremesélyesét tisztelhetjük benne.
BUDAPEST. Remekül kezdte az évet Botfa Péter. A Haladás kalapácsvetője a téli dobóbajnokságon kiváló sorozatot ért el. 80.37 méterrel nyerte meg a versenyt, de volt ennél nagyobb érvénytelen dobása is.
Palágyi is a csapatban
VB. Eldőlt, hogy férfi 60 méteres gátfutásban Palágyi Gergely indulhat a pénteken kezdődő budapesti fedett pályás atlétikai világbajnokságon. A 19 tagú csapatot már korábban jóváhagyta a magyar szövetség elnöksége, az egyetlen nyitott kérdés az maradt, hogy gáton ki képviseli a hazai színeket. A válogatást nehezítette, hogy sem Palágyinak, sem Csillag Leventének, sem Kovács Balázsnak nem sikerült megfutnia a 7.75 másodperces vb-szintet, ugyanakkor ettől alig elmaradva szinte ugyanolyan eredményt produkáltak az idényben. Mérei László szakmai igazgató úgy nyilatkozott, hogy a hét végi teljesítményeket is figyelembe véve a hétfőn országos bajnokságot nyerő Palágyi állhat rajthoz a Budapest Sportarénában.
Téli dobó ob, Népstadion, dobópálya Férfiak. Diszkosz. Bajnok: Tóth Lajos (DFC, edző: Tömöri István) 53.27, 2. Kürthy (Mohácsi TE) 52.28, 3. Pars (Dobó SE) 49.15. Kalapács. B: Botfa Péter (Haladás VSE, e: Vida József) 80.37, 2. Pars (Dobó SE) 76.86, 3. Horváth (Haladás VSE) 68.28. Gerely (Iharos-pálya). B: Kurucsó Péter (Békéscsabai AC, e: saját maga) 63.10, 2. Laduver (Békéscsabai AC) 62.98, 3. Magyari (TFSE) 62.37 Nők. Diszkosz. B: Kürti Éva (NYVSC, e: Kerekes László) 52.37, 2. Divós (Dobó SE) 50.26, 3. Máté (CSASE) 49.31. Kalapács. B: Divós Katalin (Dobó SE, e: Németh Pál) 64.35, 2. Orbán (VEDAC) 62.13, 3. Marx (Dobó SE) 61.59. Gerely (Iharos-pálya). B: Kovács Réka (MAFC, e: Janecskó András) 51.15, 2. Kovács E. (TSC-Geotech) 41.51, 3. Lipták (TSC-Geotech) 39.66.
Meghívásos gátfutóverseny, Budapest Sportaréna Férfiak. 60 m gát. 1. futás: 1. Palágyi Gergely (Royal Speed-ZAC) 7.82, 2. Kovács (VEDAC) 7.85. 2. futás: 1. Kovács Balázs 7.80, 2. Palágyi 7.80