Egyesületek: vészhelyzet!

FÜREDI MARIANNEFÜREDI MARIANNE
Vágólapra másolva!
2004.03.06. 21:43
Címkék
"Remekül indult az olimpiai esztendő, hiszen alig egy hónapja Sebestyén Júlia a Budapest Sportarénában rendezett Európa-bajnokságon megszerezte a magyar női műkorcsolyázás első Európa-bajnoki aranyérmét, és dicséretes a fiatal Pavuk Viktória negyedik helye is"  e szavakkal kezdte beszámolóját Schmitt Pál elnök szombaton, a Magyar Olimpiai Bizottság idei első közgyűlésén.
Falra hányt borsó – avagy a helyzet évek óta változatlan

Schmitt Pál levélben kérte a sportminisztert, hogy az olimpiai sportágak csak a MOB-hoz tartozzanak – a válasz késik… (Fotó: Czagány Balázs)
Schmitt Pál levélben kérte a sportminisztert, hogy az olimpiai sportágak csak a MOB-hoz tartozzanak – a válasz késik… (Fotó: Czagány Balázs)
Schmitt Pál levélben kérte a sportminisztert, hogy az olimpiai sportágak csak a MOB-hoz tartozzanak – a válasz késik… (Fotó: Czagány Balázs)
A MOB első embere gratulált a rendezőknek az Eb minden igényt kielégítő lebonyolításáért, majd reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben hazánkban sorra kerülő világversenyek, a jelenleg zajló fedett pályás atlétikai vb, a decemberi női kézilabda Eb, a jövő évi birkózó vb, valamint a 2006-os úszó Eb is hasonlóan sikeresek lesznek. Schmitt Pál emlékeztetett arra, hogy a legutóbbi, decemberi közgyűlés után levélben fordultak Gyurcsány Ferenc miniszterhez, amelyben kérték, hogy az olimpiai sportágak csak a MOB-hoz tartozzanak – a nem olimpiai sportágakkal pedig továbbra is a Nemzeti Sportszövetség foglalkozzon –, hogy megvalósuljon a meghirdetett egycsatornás, egyszerűsített finanszírozás. A kérést februárban is megismételték – ám egyik levélre sem érkezett válasz…
A jövő eseményei közül kiemelte azt az április 27-i fórumot, amelynek témája "a magyar sport az EU-csatlakozás és az olimpia előtt" lesz, és amelyen többek között előadást tart Jean-Francois Lamour francia sportminiszter, kétszeres olimpiai bajnok kardvívó. A meghirdetett napirendnek megfelelően Molnár Zoltán MOB-igazgató beszámolt a testület 2003-as gazdálkodásáról, elhangzott a közhasznúsági és a könyvvizsgálói jelentés – majd a tagság elfogadta ezeket. Békésen, izgalommentesen zajlott a tanácskozás.
Aján Tamás főtitkár a nyári olimpai felkészülésről beszélve előrebocsátotta, hogy Athénban 202 ország versenyzői küzdenek majd meg egymással, és ezzel megdől a sydneyi csúcs, amikor is 199 nemzet képviselői harcoltak az érmekért. Emlékeztetett arra, hogy 1996 óta csak kvalifikációval lehet kijutni az ötkarikás játékokra, és a kvótaszerzés sokszor nehezebb, mint a jó szereplés az olimpián. "A magyar sport időarányosan jól áll" – állapította meg Aján Tamás. Jelenleg 98 férfi és 76 női versenyzőnk büszélkedhet kvótával, és mivel több sportágban még javában zajlik a kvalifikáció, ez a szám nőhet. Örömteli, hogy négy csapatunk, a férfi és a női kézi- és vízilabda-válogatott is ott lesz Athénban – ilyen legutóbb 1976-ban fordult elő –, fájó viszont, hogy tornában csak két versenyzőnk léphet porondra. A főtitkár örömmel nyugtázta, hogy az olimpiai felkészülésre egymiliárd-nyolcszáznegyvenhárommillió forint áll rendelkezésre, és ilyen nagy pénzzel még sohasem gazdálkodhatott a MOB.
"Az egykori mondás szerint minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve. Ám mi semmivel sem lehetünk elégedettek" – ezzel a felütéssel kezdte beszédét Pazár Sándor, aki a Sportegyesületek Országos Szövetsége képviseletében kért szót. Vázolta a sportegyesületek sanyarú helyzetét, ugyanis már márciust írunk, de a kluboknál még nincs pénz. Emlékeztetett arra, hogy már az elmúlt évben is csak a MOB gyorssegélye mentett meg néhány klubot, és most megint a MOB és a minisztérium segítségét kénytelen kérni újabb bajbajutottak érdekében.
Ekkor megpezsdült az élet a teremben, és a Bp. Spartacus elnökének gondolatait vitte tovább, már erősebb kifejezéseket is használva Csötönyi Sándor, hangsúlyozva, hogy nem ökölvívó-elnökként, hanem a magyar sport képviselőjeként beszél. Mint mondta, a sport a magyar gazdaság húzóágazata, mégsem élvez ennek megfelelő megbecsülést. "Mi szükség van minisztériumra, ha nem támogatja az egyesületeket? A magyar sportra szánt pénz apparátusok fenntartására megy el, holott a sportolóknak és az edzőknek kellene megfelelő körülményeket teremteni."
Dömötör Zoltán, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának a napokban megválasztott elnöke más nézőpontból közelítette meg a kérdést: "Ha a gyerekek sportolhatnak, az egyesületekben edzéssel kötik le az idejüket és energiájukat, biztos, hogy nem fognak az aluljárókban kábítószerezni. A drogellenes programra szánt pénzből kellene átcsoportosítani az egyesületekhez."
Schmitt Pál elnök felkérte a közgyűlésen jelen lévő Füleky Andrást, a minisztérium sportügyekért felelős helyettes államtitkárát, hogy a segélykérést továbbítsa a miniszternek.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik