A férfi kardozók és a női tőrözők avatják fel Athénban azt a csarnokot, amelyben az augusztusi olimpia idején a vívóversenyeket rendezik. A görögök főpróbának tekintik a két Grand Prix-viadalt, és ez nemcsak azt jelenti, hogy a helyszín, a Hellinico-csarnok ugyanaz, mint a nyáron, hanem azt is, hogy azok a versenybírók zsűriskednek, akik az ötkarikás játékokon is szerepet kapnak majd. Sőt a házigazdák már az akkreditálást is az olimpia mintájára végezték: egy hónappal korábban el kellett küldeni a jelentkezéseket a versenyre.
Lengyel Balázs a nyári olimpia leendô színhelyén verte végig a nemzetközi mezônyt (Fotó: Farkas József)
Lengyel Balázs a nyári olimpia leendô színhelyén verte végig a nemzetközi mezônyt (Fotó: Farkas József)
Bizonyára a csarnokavató, a terepszemle lehetősége is szerepet játszott abban, hogy a kardozók péntek–szombati versenyén – a női tőrözőké a szombat–vasárnap – az idény legerősebb mezőnye gyűlt össze, a világranglista első 64 helyezettje kivétel nélkül leadta nevezését. Hogy mégsem lépett pástra mind a 64, annak az az oka, hogy a fegyvernem jelenlegi legjobbja, a négyszeres olimpiai bajnok Sztanyiszlav Pozdnyakov kénytelen volt visszalépni, 40 fokos lázzal kórházba szállították. A nyolc magyar közül csak két fiatal, Prutkay Zoltán és Császár Dániel nem került fel a 64-es táblára – a többiek pedig a sorsolás folytán egymást búcsúztatták. A 64 között Ferjancsik Domonkos Pézsa Gábort (15:10), Lengyel Balázs pedig Decsi Tamást (15:13) győzte le. Ugyanitt Fodor Kende a dél-koreai Oh-nál volt jobb (15:9), Nemcsik Zsolt pedig a brit Williamst verte 15:12-re, tőle a sydneyi olimpián kikapott. A 32 között magyar–francia párharcok következtek, Nemcsik Gourdaint (15:9), Lengyel Maroufot (15:9) győzte le. Fodor már 14:12-re vezetett Pillet ellen, ám végül a francia nyert. Ferjancsik az amerikai Rogers felett diadalmaskodott (15:14).
Fiatal versenyzô tragédiája
HARKOV. Egy 17 éves vívó verseny közben halálos balesetet szenvedett az ukrajnai Harkovban. Az utánpótlás-viadalon Jevgenyij Prokopjev ellenfelének eltörött a pengéje, és a hegyes csonk belefúródott a szerencsétlen fiúba. Hasonló módon vesztette életét az orosz Vlagyimir Szmirnov az 1982-es római világbajnokságon.
A változatosság kedvéért a következő forduló magyar–magyar asszóját Nemcsik és Ferjancsik vívta, ezúttal az előbbi volt jobb (15:13), Lengyel pedig a francia Anstettet küldte zuhanyozni (15:13). A nyolc közé tehát két magyar került – és ugye mondani sem kell, hogy egymás ellen vívtak. Egy tussal a fiatal Lengyel nyert, és ezzel biztossá vált az érme. A Vasas 23 éves versenyzője nem elégedett meg ennyivel, az elődöntőben a sydneyi aranyérmes Mihail Covaliut is legyőzte. S ha már bejutott a döntőbe, az utolsó asszóját is megnyerte – ezzel pályafutása első Világkupa-sikerét könyvelhette el. "Érmet már nyertem felnőtt Világkupa-versenyen, ám győzni még egyser sem sikerült. Most az olimpia helyszínén, ráadásul nagyon erős mezőnyben lettem első. Nem volt könnyű az út az aranyéremig, de az a lényeg, hogy megvan" – mondta boldogan Somlai Béla tanítványa.
Férfi kard Grand Prix-verseny, Athén (25 ország/121 induló) Negyeddöntő: Lengyel–Nemcsik 15:14, Covaliu–Pillet 15:11, Lapkes–Sznajder 15:11, G. Touya–Gyacsenko 15:14. Elődöntő: Lengyel–Covaliu 15:14, G. Touya–Lapkes 15:12. Döntő: Lengyel–G. Touya 15:13. Végeredmény: 1. Lengyel Balázs (magyar), 2. G. Touya (francia), 3. Covaliu (román) és Lapkes (fehérorosz), 5. Pillet (francia), 6. Nemcsik Zsolt (magyar), 7. Gyacsenko (orosz), 8. Sznajder (lengyel)