Atom Anti (kékben) karjai között esélye sincs az ellennek
Atom Anti (kékben) karjai között esélye sincs az ellennek
– Jobban van? – Köszönöm, hogy is mondjam, kirobbanó formában érzem magam – válaszolt némi élccel a hangjában Kovács Antal, aki vasárnap a bukaresti Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett. – A szeme meggyógyult? – Szerencsére meg. Az apósom orvos, azt mondja, vértorlódás okozhatta a történteket, nagy erejű tompa ütésnél fordulhat elő ilyen, amikor az elődöntőben a német Jurack ellen lefejeltem a tatamit, ez történt velem. A szemem egyébként sem túl jó, mínusz hatdioptriás szemüveget kell viselnem. – A kontinensviadalon az első négy meccsén esélyt sem adott az ellenfeleinek, a döntőben viszont kívülről úgy látszott, fordult a kocka. A szeme miatt úszhatott el a finálé? – Egészen biztosan. Nem azt mondom, hogy megvertem volna Zeevit, mert nagyon jó formában volt, én meg nem a legjobb előjelekkel készültem, de tavaly szétszakadt lábbal sem játszottam ilyen alárendelt szerepet ellene. Az elődöntőben történtek után fejben nem tudtam a küzdelemre hangolódni, ráadásul alig láttam valamit, amikor Zeevi megfogta a lábam, úgy érzékeltem, hogy már kint vagyunk és ő megállt, de tévedtem. Az apósom szerint a centrális szektor zavarai jönnek elő ilyenkor, időszakos látási problémákat okozva. – Útban hazafelé a térdét is fájlalta… – A napokban megyek is a dokihoz, megnézzük, mi a helyzet. Ez már egy régi sérülés, a hátsó keresztszalag el ugyan nem szakadt, de rendesen meghúzódott. Előfordul, hogy megfájdul, ilyenkor néhány napig fáj, de most már a járásnál nem okoz problémát. Mindehhez hozzátartozik, hogy az Európa-bajnokság előtt nem voltam kirobbanó állapotban, s nagyon megviselte a szervezetem ez az öt mérkőzés. De az olimpiai felkészülés szempontjából nem lesz különösebb gond. – Árulja el, indult valaki Bukarestben, akivel Barcelonában is együtt versenyzett? – Olyan nem. A súlycsoportomban az olasz srác idősebb nálam, de ő nem indult azon az olimpián. – Mi a titka, hogy így tartja a lépést a fiatalokkal? – Ügyesen csináltam, nagyon fiatalon voltam Barcelonában. – A tavalyi térdoperációja miatt egy év alatt gyakorlatilag ez volt a második versenye… – Hadd javítsam ki, a tavalyi Európa-bajnokságon egy nappal később szerepeltem, mint az idén, úgyhogy a harmadik. – A lényeg ugyanaz, elegendő lesz ez az olimpiai felkészüléshez? – Ön hogy látta Bukarestben?
Kovács Antal
Született: 1972. május 28., Paks Súlycsoportja: 100 kg Magassága: 198 cm Klubja: Paksi Atomerômû SE Edzôje: Hangyási László Legjobb eredményei: olimpiai bajnok (1992), olimpiai 5. (1996); világbajnok (1993), vb-2. (2001); Eb-2. (2004), 4x Eb-3. (1992, 1993, 2002, 2003); GP-2. (2001); World Masters-3. (2002); 2x Szuper A-kategóriás Vk-1. (2001, Párizs; 2003, Moszkva); 2x egyetemi világbajnok (1998, 2000); 6x magyar bajnok (1993–94, 1997–99, 2003); junior vb-2. (1992), junior Eb-3. (1991)
– Nem hízelgésből mondom, de ilyen meggyőzően még nem láttam dzsúdózni. – Látja, ugyanezt mondták a márciusi prágai verseny után is rólam. Lehet, hogy nekem jót tesz a hosszabb szünet, jobban összeszedem magam a versenyekre. – A bukaresti eredményhirdetés előtt viccesen azt mondta, jó ez az ezüst, mert az Európa-bajnokok az olimpián általában nem szoktak odaérni. Pontosan hova? – Egy éremre szeretnék odaérni. A nehézsúlyú Tmenovval meg is beszéltük, ő bronzérmes lett, s ugyanígy látja, nem nagy baj, hogy az olimpia előtti verseny nem sikerült tökéletesen. – Másoknak kifejezetten rosszul sikerült. Biztosan fura lesz, hogy Ungvári Miklóssal ketten alkotják majd a magyar dzsúdócsapatot… – Tényleg nagyon fura lesz. De Braun Ákos eljön motorral, egy helyen fogunk lakni, azért nem leszünk kevesen. – Törvényszerű volt, hogy így alakult? – Ákosban benne volt, hogy megszerzi a kvótát, érmes volt a párizsi versenyen, s aki ott ilyen jól szerepel, az általában eléri a célját, talán ha nincs ez a nagy menetelés, sorozatban tíz verseny, sikerül neki. Csizmadia Zoli a párizsi Európa-bajnokságon nyert érmet, most neki sem ment, de összességében elmondható a mezőnyről, hogy a kvalifikáció környékén lévőknek nem ment a dzsúdó, nagyon nagy volt a tét. A többi súlycsoportban az anyagi okok is szerepet játszottak, a hatvan kilóban nem is próbálkoztunk, a nyolcvanegyben és a kilencvenben alig, pedig Bukarestben is látszott, hogy ügyesek a versenyzőink, Burján Laci elverte a címvédőt, Rajcsányi Gergő legyőzte a grúz Bodavelit, aztán rendesen odaállt a világbajnoknak, és csak a bírók segítségével tudott nyerni a francia. Ha egy picivel nagyobb az anyagi keret, ha jobban lehetett volna belőle menedzselni a kvalifikációs sorozatot, több kvótánk lehetne.
– A dzsúdóban két bronzérmet osztanak, az elmúlt három évben kétszer volt harmadik, most pedig második, vagyis a dobogó valamennyi fokán állt már, egy kivétellel… – No, mit akar ebből kihozni? – Mondja már, hogy nem ez volt az utolsó Európa-bajnoksága… – Ezzel egyelőre nem foglalkozom. Egy biztos, olimpiából számomra az athéni lesz az utolsó, azt még nem tudom, hogy a levezetés utána hogyan történik, hogyan alakul a civil életem, hol szerepel majd benne a dzsúdó. Nem kizárt, hogy még egy Eb belefér.