Athéni főpróba: szinte jeles

LIPICZKY ÁGNESLIPICZKY ÁGNES
Vágólapra másolva!
2004.05.24. 21:31
Címkék
Angyal Zoltán elégedetten hátradőlhet, rágyújthat szokásos szivarkájára, és fogadhatja a gratulációkat. A magyar kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya (és stábja) újabb bravúrt vitt véghez: a vasárnap befejeződött poznani Európa-bajnokságon a magyar csapat tíz arany-, négy ezüst-, és négy bronzéremmel ismét az éremtáblázat élén végzett. Sőt, nem sok kellett hozzá, hogy felülmúlják a két évvel ezelőtti szegedi kontinensbajnokságot, amely minden idők legeredményesebb Eb-je (10 arany, 7 ezüst és 2 bronz) volt a válogatottunknak. De mivel az olimpia évét éljük, jobban tesszük, ha ötkarikás szemüvegen keresztül vizsgáljuk meg ezeket az eredményeket  higgyék el, érdemes!
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
Angyal Zoltán: „Két athéni gyôzelmmel tökéletesen elégedettek lehetünk”
– A magyar csapat produkcióját látva nehéz "lyukakat" találni a vár falán…
– Pedig lehet – mondta Angyal Zoltán szövetségi kapitány. – Ha maximalisták akarunk lenni: a kvóták tekintetében négy indulói helyet nem sikerült elhoznunk, hiszen az 1000 méteres férfi kajak kettesben, no és a két kenu egyes számban nem tudtunk kvótás helyen zárni. Ennek ellenére én teljesen nyugodt vagyok, hiszen minden számban indulni tudunk majd az athéni olimpián. A nőknél hét, a férfi kajakosoknál Kökény Rolandnak és a Kammerer, Storcz párosnak köszönhetően nyolc, míg kenuban négy versenyzőnk mehet az augusztusi játékokra, és ezzel a létszámmal minden versenyszámot le tudunk fedni.
– De az még teljes egészében nem tisztázódott, hogy kik lesznek azok a versenyzők, akik bekerülnek majd az olimpiai csapatba.
– Igen, és ez engem is meglepett. Férfivonalon az 1–4. helyezésekkel már csapattagságot lehetett kiharcolni, és ez olimpiai címvédő kajak négyesünk mellett ötszáz méteren Vereckei Ákosnak, ezren Kökény Rolandnak és ötszáz kenu kettesben a Kozmann, Kolonics párosnak sikerült, utóbbiban egyébként Kolonics, több mint valószínű, így az aranyérem után a párosindulás mellett teszi le a voksát. Vagyis hogy visszakanyarodjak az eredeti kérdéshez: a két kajak kettes számban, a két kenu egyesben és az ezer párosban még nyílt a verseny. A nőknél csak a második olimpiai válogató után derül ki a részvevők névsora, hiszen bár annyi engedménnyel éltem, hogy a világbajnoki címvédő Kovács Katalinnak, a Szabó, Bóta párosnak és a négyesnek elegendő egy válogatót megnyerni, ez nehézséget jelentett a számukra, és Szolnokon tulajdonképpen egyelőre csak a csapathajó tudta kivívni az indulás jogát.

Janics Natasa olimpiai számban, 500 méteren, Kovács Katalin felségterületén lett Európa-bajnok
Janics Natasa olimpiai számban, 500 méteren, Kovács Katalin felségterületén lett Európa-bajnok
Janics Natasa olimpiai számban, 500 méteren, Kovács Katalin felségterületén lett Európa-bajnok
– Ha már a nőket említette, nem gondolja, hogy a válogató feszültségei esetleg az olimpiai teljesítmény rovására mennek majd?
– Ettől egyáltalán nem tartok. Tény, hogy nagyon izgalmasan alakulnak az események, de szerintem ez csak még jobb teljesítményre sarkallja majd a versenyzőket. A szolnoki válogatón kiderült, hogy az elmúlt három évben a világot teljes mértékben uraló versenyzőinknek hazai szinten akadtak új kihívóik. Ráadásul a Szolnokon diadalmaskodó Janics Natasa és a Paksy Tímea, Benedek Dalma kettős nem ijedt meg az Európa-bajnokságtól sem, és míg őket feldobta a poznani győzelem, biztos, hogy Kovácsék számára ez újabb bizonytalansági tényezőt jelent. De egyáltalán nem szabad leírni őket, hiszen ennél nehezebb feladatokat is oldottak már meg a pályafutásuk során, ha három hét múlva megnyerik a szegedi viadalt, természetesen ők utazhatnak majd az athéni játékokra.

– A négyes veresége is a most kialakult helyzetből fakadhat?
– Előfordulhat, bár véleményem szerint ez a vereség nem jelent tragédiát. A lányok ebben a számban már kvalifikálták magukat az olimpiára, nem kell semmivel sem foglalkozniuk, csak azzal, hogy tökéletesen felkészüljenek az előttük álló feladatra. Ôk három évig veretlenek voltak ebben a számban, és velük is megeshet, hogy nem a legjobb állapotban állnak oda a rajthoz.
– Ha a poznani eredmények alapján meg kellene tippelnie olimpiai aranyérmeink számát, mit mondana?
– Bár öt olimpiai számban is aranyérmet szereztünk Poznanban, nem szabad, hogy irreális terveket fogalmazzunk meg. Ez még nem egyenlő az ötkarikás játékokkal, nem tudhatjuk, hogy más nemzetek hol tartanak a felkészülésben. Szóval most is csak azt tudom mondani, mint Sydney előtt: ha két győzelmet szerzünk Athénban, tökéletesen elégedettek lehetünk. ---- Ebben a táblázatunkban csak az athéni olimpia 12 versenyszámát vettük alapul, amelyből jól kitűnik, hogy az európai nemzetek közül Magyarország toronymagasan vezeti a rangsort.
Így talán nem túlzás azt kijelenteni, hogy meglehet, augusztusban hasonló éremeső várható a mieinktől, mint a négy évvel ezelőtti sydneyi játékokon. Akkor négy aranyérmet nyertek a legjobbjaink.
Éremtáblázat
országAEB
Magyarország51
Németország222
Norvégia21
Lengyelország111
Oroszország111
Ukrajna1
Spanyolország25
Nagy-Britannia21
Lettország1
Belgium1
Csehország1
Románia1
Magyar éremtermés az olimpiai számokban
AEB
2000
Eb, Poznan241
olimpia, Sydney421
2004
Eb, Poznan51
olimpia, Athén?
---- A legnagyobb visszatérés: 42 évesen, háromesztendős kihagyás után ismét hajóba ült Birgit Fischer, a németek hétszeres olimpiai bajnok versenyzője. Fischer a húszesztendős Caroline Leonhardt oldalán két párosdöntőben szerepelt, 500 méteren ezüst-, míg 200 méteren bronzérmet vehetett át. A legnagyobb visszatérők között kell megemlíteni olimpiai bajnok férfi kajak négyesünket, amely a sydneyi játékokat követően most először szerepelt az olimpiai öszszeállításban (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor), és rögtön aranyérmet nyert. Négy év szünet után tehát ismét arany, mi ez, ha nem csodás visszatérés?

A legnagyobb sorozat: Vereckei Ákos nem kis bravúrt tudhat maga mögött, K–1 500 méteren Poznanban sorozatban negyedik Európa-bajnoki aranyérmét vehette át. A huszonhét esztendős versenyzőt egyelőre senki sem tudja megszorítani a vén kontinensen, és reményeink szerint komoly nehézséget jelent majd a világbajnoki címvédő ausztrál Nathan Baggaley számára is az athéni játékokon.

A legnagyobb kellemetlenség: egyértelmű, hogy maga a poznani pálya okozta a legnagyobb kellemetlenséget a versenyzőknek, hiszen az erős szél és a hullámzás miatt olykor irreális eredmények születtek.

A legnagyobb meglepetés: nemzetközi és hazai viszonylatban is a legnagyobb meglepetést női kajak négyesünk 500 méteren elszenvedett veresége jelentette. Igaz, az ukrán hajó mindössze nyolc századdal tudta megelőzni a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga alkotta négyest, amely ebben az összeállításban még sosem kapott ki. És hogy hazai "vizeken" maradjunk, fantasztikus teljesítménnyel rukkoltak elő a nem olimpiai számokban szereplő Európa-bajnoki újoncaink, hiszen mind a nyolc versenyzőnk érmet szerzett. Ennél jobb debütálást senki sem kívánhat magának.
A magyar válogatott éremhalmozói az eddigi Európa-bajnokságokon
NévAEB
Kovács Katalin1212
Bóta Kinga971
Szabó Szilvia88
Viski Erzsébet66
Vereckei Ákos64
Storcz Botond43
Kozmann György422
Beé István42
Kolonics György352
Kammerer Zoltán35
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik