Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is hangolunk. A rajtig hátralévő időben napi rendszerességgel foglalkozunk az olimpiával, igyekszünk minden fontos információt megosztani önökkel. Első körben az athéni programban szereplő sportágak kerülnek terítékre, mégpedig ábécérendben. Ebben többek között átnyújtunk egy "kisokost", amelyet talán érdemes kivágni és eltenni, hiszen a játékok idején sokat segíthet az események megértésében és követésében. Bemutatjuk az adott sportág olimpiatörténetének szerintünk legnagyobb alakját, a Nemzeti Sport szakértőjének véleménye is segíthet az erőviszonyok megismerésében, és természetesen itt az olimpiával kapcsolatos legfrissebb híreket is megtalálhatják. Számoljunk tehát együtt vissza, nézzünk körül egy kicsit a torna világában.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Két évvel ezelőtt Magyarországon járt – díszvendége volt a debreceni szerenkénti világbajnokságnak. Bruno Grandi, a Nemzetközi Tornaszövetség elnökének oldalán körbejárta a csarnokot, megtekintette a versenyeket, és természetesen leült nosztalgiázni a magyar lányokkal. Igen, lányokkal, hiszen bár a kilencszeres olimpiai bajnok (egyetlen női sportolónak sincs ennyi aranyérme), 18-szoros olimpiai érmes (egyetlen sportoló sem állhatott fel ennyiszer a dobogóra) Larisza Latinyina akkor már közelebb volt a hetedik ikszhez, úgy csacsogott az egykori riválisokkal, Keleti Ágnessel, Kertész Alízzal, mintha most is az ötvenes évek végén, valamelyik világversenyen lettek volna.
Eddig senki sem tudott Larisza Latinyina nyomába érni – kilenc olimpiai aranyérme egyedülálló a nôi tornasportban
Nosztalgiáztak. És ezt tesszük most mi is, hiszen a magyar és a szovjet torna szempontjából is azok voltak csak a szép idők! Ki tudja például, hogy az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes hová juthatott volna, ha nem születik meg Latinyina? Igazi, nemes ellenfelei voltak egymásnak, s az 1956-os melbourne-i olimpián csak századokon múlott, hogy a magyar tornasportnak nem lett egyéni összetett bajnoka. Bár az ötödik kontinensen megrendezett játékok összetett győzelmét Latinyina aratta, kétségtelenül a három egyéni és az egy együttes kéziszercsapat-aranyat begyűjtő Keleti Ágnes volt a verseny sztárja. Igaz, míg Keleti itt búcsúzott, a Melbourne-ben négy győzelmet (összetett, csapat, ugrás, talaj) elérő Latinyina csak most kezdte meg igazi szárnyalását. 1960-ban Rómában újabb csapat- és összetett aranyérem, valamint egy talajgyőzelem volt a termése, és talán mások ilyen nagy siker után fejezték volna be pályafutásukat. Ô nem tette, elutazott az 1964-es tokiói játékokra is (itt egy másik világsztár, a csehszlovák Vera Cáslávská ideje jött el), amelyen harmincesztendősen is sikerült újabb két aranyéremmel kiegészítenie gyűjteményét. Ezt követően a szovjet női válogatott szövetségi kapitánya lett, sőt, a mai napig figyelemmel kíséri a tornát.
Larisza Latinyina névjegye: Született: 1934. december 27., Herszon Nemzetisége: ukrán Legjobb eredményei: 9x olimpiai bajnok (egyéni összetett 1956, 1960, csapat 1956, 1960, 1964, talaj, 1956, 1960, 1964, ugrás, 1956); 5x vb-2. (felemás korlát, 1956, 1960, gerenda, 1960, ugrás, 1964, egyéni összetett, 1964); 4x vb-3. (ugrás, 1960, felemás korlát, gerenda, 1964, kéziszercsapat 1956); 8x világbajnok (egyéni összetett, csapat, felemás korlát, gerenda, talaj 1957, egyéni összetett, csapat, talaj, 1962), 4x vb-2., vb-3.
Debrecenben erről is meggyőződhettünk, hiszen Latinyina nagyon is ismerte a torna mai sztárjait. "Sok versenyző produkciója tetszik, de én mégis Csuszovityina nevét emelném ki. Minden tiszteletet megérdemel azért, hogy még huszonhét évesen is ilyen magas szinten űzi ezt a sportágat. Ráadásul gyermeke is van. Látja, ebben mindenképp hasonlít rám, ugyanis az utolsó olimpiámon, Rómában már én is szülés után léptem a szerekhez… – mondta még a debreceni világbajnokságon, amelyen ugyanolyan nagy sztárként köszöntötték a rajongók, mint az ötvenes-hatvanas évek világversenyein. ---- A ---- &