Mínusz kettőről kezdte újra

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2004.06.11. 21:43
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit.
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
A makacs sérülés két évet elvett Kovács Zoltán pályafutásából, ám Athénba ismét nagy tervekkel utazik (fotó: Farkas József)
Hosszú hányattatást követően az április 3-án megrendezett Sava-
ria-kupán tért vissza a versenydobogóra Kovács Zoltán a 94 és 105 kilós kategória magyar csúcstartója. A trencséni Európa-bajnokság (2001) összetettbeli bronzérmese egy sokáig láthatatlan sérülés miatt volt kénytelen maratoni, kétesztendős szünetet tartani, s valóságos mennybemenetelként élhette át, hogy április végén újra világversenyen szerepelhetett. Noha csak 12. lett a kijevi kontinensviadalon, nagyon fontos lépést tett a pontszerzéssel kecsegtető olimpiai szereplés felé. Még a Trencsénben teljesített 412.5 kilóval is bekalkulálhatja a hatodik helyet, amelyet Sydneyben már elért.
– Mi jut eszébe, ha azt mondom: Trencsén?
– Az utolsó sikeres szereplésem, azt gondoltam, hogy további nagy tettek követik. Még nem tudtam, hogy bennem lappang a sérülés.
– És ha Antalyát juttatom az eszébe?
– Felejthető epizódja pályafutásomnak. Akkor már éreztem, hogy baj van a sípcsontommal, s fizikailag hiába kerültem remek állapotba, a jó eredmények elmaradtak.
– Azóta eltelt két év. Mondja el röviden, mi is történt ez idő alatt.
– A kálváriám a trencséni Eb után kezdődött, állandósult a fájdalom a bal lábamban. Orvostól orvoshoz jártam, de mindig rossz diagnózist kaptam, végül két éve megállapították, hogy fáradásos törés fedezhető fel a sípcsontomban. Sokáig senki nem találta a megoldást, tavaly februárban Szontagh Gáspár vállalta a műtétet, és minden jel arra mutat, hogy sikeres volt az operáció. Egyéni szponzoraim, a Nestlé Fitness, az Ilcsi Szépítőfüvek és a Láng Sport rengeteget segített, hogy visszakapaszkodjak.

Kovács Zoltán

Született: 1977. augusztus 24., Budapest
Súlycsoportja: 105 kg
Klubja: BKV Elôre
Edzôje: Baczakó Péter
Kiemelkedô eredményei: olimpiai 6. (2000), vb-10. (1999); Eb-3. (2001), Eb-5. (1999); junior-vb-3. (1997), junior Európa-bajnok (1997); 5x magyar bajnok (1997, 1998, 1999, 2000, 2001); lökésben: Eb-2. (2001)
– Mikor eshetett neki úgy istenigazából a mázsáknak?
– Egy évet kellett pihennem, ugyanis a csonttal türelmesebbnek kell lenni, mint az izommal. Az idén februárban a mínusz kettőről kezdhettem a felkészülést, s bár a fokozatosság elvét kellett volna betartanom, nagyon nem óvatoskodhattam, mert már csak két hónapom maradt az Európa-bajnokságig. Kicsit aggódtam, hogy bírja-e a lábam – szerencsére bírta.
– Nem fordult meg a fejében, hogy abbahagyja?
– Nem. Sokan leírtak, arra pláne nem gondoltak, hogy még olimpiára is készülhetek. Én viszont már akkor is a jövőmet építettem, amikor éppen csak kitoltak a műtőből.
– Régóta nem versenyzett. Nem küzdött lámpalázzal a kijevi Eb-n?
– Nem volt bennem drukk, inkább vártam a versenyt. Tisztában voltam vele, hogy kéthavi kemény munka után még nem kergethetek érmes álmokat, bár lökésben így sem álltam messze az ezüsttől. Egyáltalán nem keseredtem el, hogy csak tizenkettedik lettem, többet nem is nagyon várhattam. A török Sudasszal baráti viszonyban vagyok, sokszor beszélgetünk, s ő is mondta: egy ilyen sérülés és műtét után nagyon jó a négymázsás összteljesítmény.

Az NSO ajánlja:

Minden, amit a súlyemelés olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
– Az olimpián már egy teljes értékű Kovács Zoltánt láthatunk?
– Olyannyira, hogy éremért megyek Athénba. A mezőny nem szaladt el mellettem, viszont rendkívűl sűrűvé vált. A trencséni eredményemmel például a harmadik helyen végeztem volna Kijevben. Az olimpiára négyszázhúsz, négyszázharminc kilót tervezek, s ha megcsinálom, éremre jó lehet.
– Nagyon optimista.
– Biztató jeleket látok. Nagyobb súlyokkal dolgozom, mint annak idején, s a testsúlyommal sincsenek gondok. Emlékszem, az antalyai Eb-n kilencvenkilenc és fél kilóval mérlegeltem a százöt kilós kategóriában, olyannyira kihatott a sérülésem az állapotomra. Most száznyolc kilót nyomok, s három kilót könnyen le is adhatok.
– Ki nyer?
– Említhetném a bolgár Cagaevet, a katari Asszadot, az orosz és az ukrán indulót, míg az olimpiai bajnok iráni Tavakolit már nem nevezem favoritnak, jóllehet a címvédőt illik szem előtt tartani. Kiegyenlített a mezőny, úgyhogy többen is esélyesek a győzelemre. ---- Jót tett neki a kétéves kihagyás

Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de szerintem kifejezetten jót tett Zoli szervezetének a kihagyás, kipihente magát, új erőre kapott. Ugyanakkor nagy megpróbáltatást jelenthetett neki a sokáig elhúzódó sérülése, elsősorban lelkiekben kellett erősnek maradnia. Lekopogom, a műtéte tökéletesen sikerült, nem okozhat gondot. Zoli egyike azoknak, akik nem szeretik a kaptafákat, igényli az egyéni foglalkozást, a személyre szabott munkát. Rendkívül tudatos versenyző, akinek a célok kitűzésében kell segíteni. Önálló gondolkodású, kreatív ember, ami sokaknak nem tetszik. Nem rejti véka alá a véleményét, ugyanakkor tanácsot sem restell kérni. A szakítása javult, miután több energiát fektetett bele, képességei nem rosszabbak, mint riválisaié – éppen ezért pontszerzésre taksálom, de akár éremközelbe is kerülhet, ha jó partnerekre talál környezetében.
Szinte képtelenség megjósolni az olimpiai bajnok személyét. Óriási a tömörülés, előfordulhat, hogy négyen-öten is azonos eredményt érnek el. Éppen ezért lesz óriási szerepe a mérlegelésnek, és rengeteg múlik azon, hogy ki tud több hibátlan gyakorlatot bemutatni.

Zsuga Imre (volt szövetségi kapitány) ---- Vlagyimir Szmorcskov (Oroszország)
Az omszki fiatalember a sydneyi olimpia évében megnyerte a junior-vb-t, majd 2001-től, az antalyai vb-től kezdve a felnőttek között arat. Az említett törökországi viadalon kisebb csodát tett, hiszen a B-csoportban versenyezve nyerte meg az aranyérmet. Azóta csupán az ugyancsak Antalyában megrendezett Eb-n nem indult, egyébként minden világversenyen a dobogóra léphetett. Első olimpiáján mindenre képes lehet.

Alan Cagaev (Bulgária)
Szovjetunióban született, bolgárként lett ismert versenyző. Két összetettbeli aranyérme van (antalyai és kijevi Eb – 2002, illetve 2004), holott a szakításban rendre nagy hátrányt szed össze. A tavalyi, vancouveri világbajnokságon kiesett ebben a fogásnemben, aztán fantasztikus lökésgyakorlatokkal rukkolt elő – 235 kilójának köszönhetően átvehette a fogásnem aranyérmét. Kijevben 7.5 kilós hátrányban kezdte a lökést, végül összetettben 2.5 kilót vert az ezüstérmesre.

Denisz Gotfrid (Ukrajna)
Huszonkilenc évével az idősebbeket képviseli. Már Atlantában is szerepelt, ahol a harmadik helyen végzett, emellett nyert két-két világbajnokságot és kontinensviadalt is. A novemberi vancouveri világbajnokságon gyomoridegölő látványt nyújtva szenvedett súlyos könyökficamot, így a lökésben nem tudott már pódiumra lépni. Érvényes szakításeredményével (192.5) így is szerzett egy bronzérmet. Nagy kérdés, hogy sérülése rendbe jön-e.

Bunyami Sudas (Törökország)
Cagaevhez hasonlóan az utolsó csepp vérét is képes feláldozni a jobb eredmény érdekében, ráadásul neki is a lökés megy jobban. A világ egyik legszimpatikusabb versenyzője, akinek a padlása tele van érmekkel, csak éppen az arany hiányzik. Csak az Eb-ken négy harmadik helyet szerzett (korábban a 94 kilósok között), vb-másodiknak mondhatja magát, de a dobogó teteje meghódítatlan maradt. Rendkívül megbízható, azaz reális, hogy megszerezze első olimpiai medáliáját.

Szaid Szaif Asszad (Katar)
A katariak által megvásárolt és honosított bolgárok egyike, aki 1999-ben a junior-világbajnokságon Angel Popovként nyert aranyérmet, néhány hónappal később viszont már az ázsiai ország emelőjeként lett 11. az athéni felnőtt-vb-n. A sydneyi olimpián előrelépett, hiszen bronzérmet szerzett, majd kihagyott két világbajnokságot, és tavaly Vancouverben bukkant fel ismét. S ha már megjelent, meg is nyerte az összetettet az idén 25 esztendős Asszad.

Az NS athéni tippje

1. Vlagyimir Szmorcskov (Oroszország)
2. Szaid Szaif Asszad (Katar)
3. Alan Cagaev (Bulgária) ---- 2000, Sydney, olimpia:
1. Tavakoli (Irán), 2. Cagaev (Bulgária), 3. Asszad (Katar)
2001, Trencsén, Európa-bajnokság:
1. Csigisev (Oroszország), 2. Kolecki (Lengyelország), 3. Kovács Zoltán (Magyarország)
2001, Antalya, világbajnokság:
1. Szmorcskov (Oroszország), 2. Sudas (Törökország), 3. Razorjonov (Ukrajna), … 11. Kovács Zoltán (Magyarország)
2002, Antalya, Európa-bajnokság:
1. Cagaev (Bulgária), 2. Gotfrid (Ukrajna), 3. Sudas (Törökország), …8. Kovács Zoltán (Magyarország)
2002, Varsó, világbajnokság:
1. Gotfrid (Ukrajna), 2. Cagaev (Bulgária), 3. Szmorcskov (Oroszország)
2003, Lutraki, Európa-bajnokság:
1. Razorjonov (Ukrajna), 2. Cagaev (Bulgária), 3. Szmorcskov (Oroszország)
2003, Vancouver, világbajnokság:
1. Asszad (Katar), 2. Szmorcskov (Oroszország), 3. Sudas (Törökország)
2004, Kijev, Európa-bajnokság:
1. Cagaev (Bulgária), 2. Beresztov (Oroszország), 3. Bratan (Moldova), …12. Kovács Zoltán (Magyarország) ---- Helyszín: Nikea olimpiai súlyemelőcsarnok. Miután összesen 170 férfi versenyző indulhat az olimpián, a nyolc súlycsoportot figyelembe véve körülbelül 20 emelő lép a pódiumra a 105 kilósoknál is. A sportágban régen kialakult rendszer szerint – elsősorban a tévéközvetítések miatt – egyszerre maximum 10-12 emelő versenyezhet, így két csoportra osztják a mezőnyt: a résztvevők gyengébbik fele kezd korábban, a jobbak pedig este szerepelnek.

Augusztus 24., kedd
16.30: a B-csoport versenye
20.00: az A-csoport versenye
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik