Dávid a Góliátokkal szemben

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2004.06.18. 21:31
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit.
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az ökölvívás olimpiai részvételéről tudni kell


A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az ökölvívás olimpiai részvételéről tudni kell


A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Már másfél hete vége lesz az athéni játékoknak, amikor Bedák Pál betölti majd a 19. születésnapját. Ehhez képest a Vasas-Rica Hungária 48 kilós, mindössze 153 centis miniemberéről már most szuperlatívuszokban beszélnek a szakemberek – szó se róla, a kadettoknál és a junioroknál is felülhetett a kontinens és az utóbbiaknál (éppen tegnap) a világ trónjára, mi több, 18 évesen már a felnőttek Eb-jéről hozott haza bronzérmet, lehengerlő, remek bunyóval.

Bedák Pál a korosztályos világ- és Európa-bajnokságokon már igazolta, hogy nem akármilyen tudás rejlik a kesztyûiben – augusztusban Athénban is bombameglepetést okozhat
Bedák Pál a korosztályos világ- és Európa-bajnokságokon már igazolta, hogy nem akármilyen tudás rejlik a kesztyûiben – augusztusban Athénban is bombameglepetést okozhat
Bedák Pál a korosztályos világ- és Európa-bajnokságokon már igazolta, hogy nem akármilyen tudás rejlik a kesztyûiben – augusztusban Athénban is bombameglepetést okozhat
Hogy mire viheti a hagyományos nagy boksznemzetek mellett elsősorban a dél-kelet-ázsiai térség villámöklű klasszisait felmutató olimpiai mezőnyben, nagy kérdés. És bár ezen a szinten még különösebb rutinról nem beszélhetünk, az ifjabbik Bedákot (bátyja, Zsolt 54 kilóban lesz olimpiai résztvevő), közkedvelt nevén Pimpát jellemző nem mindennapos eltökéltség sokat, akár olimpiai dobogót is érhet Athénban.
– Akkor most mi is volt ez a junior-világbajnokság? Amolyan tesztverseny Athénra, vagy pedig egy tizennyolc éves fiú számára pályafutása eddigi legnagyobb sikere?
– Is-is. De most, hogy sikerült megnyernem a dél-koreai versenyt, még az efelett érzett öröm a nagyobb – mondja újdonsült junior-világelsőnk, Bedák Pál. – Aztán persze, ahogyan múlnak a napok, egyre fontosabb lesz az olimpia, de ez, azt hiszem, természetes is.

Bedák Pál

Született: 1985. szeptember 8., Budapest
Klubja: Vasas-Rica Hungária
Edzôje: Szántó Imre
Súlycsoportja: 48 kg (kislégsúly)
Alapállása: normál (jobbkezes)
Legjobb eredményei: Eb-3. (2004, Pula, 48 kg); junior-világbajnok (2004, Csedzsu, 48 kg); junior Európa-bajnok (2003, Varsó, 48 kg); kadett-vb-2. (2002, Kecskemét, 48 kg); kadett Európa-bajnok (2002, Lviv, 48 kg); 2x magyar bajnok (2002–03)
– A hangulatának nyilván nem tesz rosszat, hogy az idén, ahol csak elindult, ott volt a legjobbak között, azaz tapasztalhatta, hogy jó úton jár.
– Az Európa-bajnoki bronz a kvóta miatt volt igazán fontos, az athéni előolimpián a kubai Bartelemí-Valerát is igencsak megszorongattam, a junior-világbajnoki arany pedig hab a tornán. Hogy úgy mondjam, egészségesen doppingol a játékok előtt.
– Mások szépen adagolják a felkészülés terheit, esetleg elbújnak a világ elől. Nem fél attól, hogy túlzottan sok lesz a húzós versenyekből?
– Egyáltalán nem. Egyrészt most két hétre eltűnök, alaposan kipihenem magam az athéni finis előtt, másrészt Szántó Öcsi bácsiban maximálisan megbízom, hogy mást ne mondjak, két éve, még kadettként közölte velem: Pimpa, ott leszel a kétezer-négyes olimpián. Akkor jót mosolyogtam magamban, aztán tessék, nyolc hét múlva már ringbe is lépek Athénban.
– Milyen reményekkel?
– A mezőny nagy részét ismerem, az orosz Kazakov, a kubai fiú és a kínai Cou lesz a legnagyobb riválisom, de senkitől sem félek. Kis szerencsével teljesen reális cél a dobogó, a legjobb négytől meg már minden lehet.
– Nem fél az újoncokat általában kissé megzavaró olimpiai hangulattól?
– Eltökélt vagyok, csak a bokszra fogok figyelni, úgyhogy nem. Az előolimpián már kicsit belekóstolhattunk az athéni környezetbe, biztos vagyok benne, hogy mindent remekül megszerveznek majd, nincs mitől tartanunk. És bár szeretek finomakat enni, abban is bízom, hogy csak a második hét végén lesz rá módom, addig ugyanis szépen fogyaszthatok a meccseimre…
(Bedák Pál junior-világbajnoki címéről a 21. oldalunkon is olvashatnak.) ---- Négy év múlva aranyesélyes

Óriási eredménynek tartom, hogy a juniorok között az olimpiai felkészülés kellős közepén meg tudta nyerni a világbajnokságot, remélem, ez feldobja, és a lendülete egészen Athénig kitart majd. Nem tudni, persze, milyen hatással lesz rá ez a győzelem, de ismerve őt, egy pillanatra sem féltem, hiszen tudom, hogy iszonyatosan sok lehetőség rejlik a tehetségében. Természetesen felvetődik a sokadszori formaidőzítés kérdése is, ám Szántó Öcsi bácsi már számtalanszor bizonyította, hogy ért a szakmájához, úgyhogy emiatt szerintem kár is aggódni. Bedák Pimpa nagyon-nagyon fiatal, de ez a negyvennyolc kilóban szerencsére nem akkora gond, a többség legfeljebb pár évvel idősebb nála. Ráadásul ő aztán nem tiszteli a kort és az eredményességet, hihetetlen elszántsággal ugrik neki a legnagyobb neveknek is. Volt már rá lehetősége, hogy súlycsoportja legjobbjai ellen húzzon kesztyűt, a pulai Európa-bajnokságon megizzasztotta a világelső orosz Kazakovot, most az előolimpián majdnem megverte a kubaiak szintén világbajnok klasszisát, Bartelemí-Valerát, azaz feltétlenül úgy gondolom: számolnunk kell vele az olimpián is. Azt egy szóval sem mondom, hogy biztos vagyok az éremszerzésében, hiszen a szerencsétől is sok függ, de reménykedem, hogy odaér a dobogóra. Négy év múlva aztán, szakmailag kiteljesedve akár biztos aranyesélyesként érkezhet a pekingi játékokra.

Kovács István (Amatőr olimpiai, világ- és Európa-, profi világ-, Európa- és interkontinentális bajnok öklöző) ---- SZERGEJ KAZAKOV (OROSZORSZÁG)

Ha észnél lesz a világ- és Európa-bajnokságokon harmadik éve veretlen kislégsúlyú orosz, aligha lehet tőle elvenni az olimpiai aranyat. A méregerős, tán a kubainál is egységesebb orosz válogatott egyik vezéralakja, hosszú évek óta remeklő, első osztályú bunyós. A februári, pulai Európa-bajnokság elődöntőjében tartalmas, nagy meccset bokszolt Bedákkal – azon az összecsapáson Kazakov győzött…

YAN BARTELEMÍ-VALERA (KUBA)

A kubaiak legkisebbje tudásban hangyányival elmarad ugyan a sportági nagyhatalom szigetország legnevesebb klasszisaitól, de három éve Belfastban azért állt már ő is a világbajnoki dobogó tetején. A májusi előolimpián mindenesetre csak egyetlen ponttal, földöntúli hajrájának, no meg a pontozók által igencsak tisztelt nemzetiségének köszönhetően verte meg Bedák Pimpát.

HARRY TANAMOR (FÜLÖP-SZIGETEK)

A Fülöp-szigetekiek első számú öklözője, Európában ritkán látni, az indokínai térségben azonban vitán felül ő a legjobb. A legutóbbi két világbajnokságon, Belfastban és Bangkokban egyaránt eljutott a dobogó harmadik fokáig, pokoli iramot diktál a ringben, ha ő tűnik fel Bedák Pál ellen a másik athéni szorítósarokban, fel kell kötni az alsóneműt. Igaz, a fentiek Pimpára is elmondhatók, de ez már legyen Tanamor baja…

COU SI-MING (KÍNA)

Általános elképedésre nyert világbajnoki ezüstöt a kínai válogatott büszkesége tavaly Bangkokban, mégpedig érett, pörgős, igazi 48 kilós öklözéssel. Bedák ugyanakkor ütőerőben messze felette (és általában a mezőny) felett áll, ha közelharcra tudja kényszeríteni Cout, bizonyosan képes lesz ellene a győzelemre. De ez a kitétel alighanem a kislégsúlyú mezőny valamennyi tagjára igaz.

SUBAN PANNON (THAIFÖLD)

Tavaly nyáron Bangkokban annak ellenére nem állhatott fel a dobogóra, hogy hazai ringben bokszolta végig a világbajnokságot. Bedákot viszont az őrjöngő thaiföldi közönség előtt éppen ő állította meg a nyolc közé jutásért (ezzel a vezetéknévvel magyart verni…) – más kérdés, hogy azóta Pimpa rengeteget fejlődött, és ez a csúfság az athéni játékokon már aligha esik meg vele. ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Asloum (francia), 2. Lozano-Munoz (spanyol), 3. Maikro Romero (kubai) és Kim Un Csol (KNDK-beli), …Lakatos Pál a nyolcaddöntőben kiesett
2001, Belfast, világbajnokság: 1. Bartelemí-Valera (kubai), 2. Velicu (román), 3. Siler (amerikai) és Tanamor (Fülöp-szigeteki), …Petrovics István a nyolcaddöntőben kiesett
2002, Perm, Európa-bajnokság: 1. Kazakov (orosz), 2. Gojan (moldovai), 3. R. Dydi (szlovák) és Tanadsie (román)
2003, Bangkok, világbajnokság: 1. Kazakov (orosz), 2. Cou Si-ming (kínai), 3. Nouman (pakisztáni) és Tanamor (Fülöp-szigeteki), …Bedák Pál a nyolcaddöntőben kiesett
2004, Pula, Európa-bajnokság: 1. Kazakov (orosz), 2. Pinto (olasz), 3. Bedák Pál (magyar) és Szalimov (bolgár) ---- (Helyszín: Periszteri Olympic Boxing Hall. Az athéni játékokra 28 öklöző kvalifikálta magát a 48 kilogrammos súlycsoportban, Európából nyolc, köztük a februári Európa-bajnoki bronzérmével névre szóló kvótát szerző Bedák Pál. A versenyek egyenes kieséses rendszerben zajlanak, a sorsolás jóvoltából a felső ág legtetején négy öklözőnek nem kell a 16 közé jutásért kesztyűt húznia, kiemelés – az ökölvívótornák hagyományainak megfelelően – nincs. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.)

Augusztus 18.:
12.30–14.15 és
18.30–20.00: 1. forduló
Augusztus 21.
18.30–20.00: nyolcaddöntő
Augusztus 24.
18.30–19.30: negyeddöntő
Augusztus 27.
18.30–19.00: elődöntő
Augusztus 29.
12.30–12.44: döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik