Az NSO ajánlja:Minden, amit a súlyemelés olimpiai részvételről tudni kellA helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:Minden, amit a súlyemelés olimpiai részvételről tudni kellA helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
A kiélezett párviadalra a sydneyi olimpia súlyemelőversenyein került sor, mégpedig a 69 kilós kategória küzdelmeiben, s hiába srófolta 112.5 kilóra a szakítás világcsúcsát a szombathelyi hölgy, az ázsiai végül két és fél kilóval megverte az összetettben – s ugye a két fogásnemben nem osztanak érmeket az ötkarikás játékokon.
Érdekes, Athénban újra a 69 kilós hölgyekre szegezzük figyelmünket, mert a sors úgy hozta, hogy újra itt reménykedhetünk éremben, annak is a legfényesebb változatában. Márkus utódja ráadásul szintén szombathelyi, igaz, Krutzler Eszter több mint két éve a BKV Előre színeiben emel.
A párhuzamok után pedig álljon itt néhány tény a magyar csapat pilléréről. Krutzler 63 kilósként vált ismertté, a 2001-es trencséni Európa-bajnokságon még könnyebbként szerzett negyedik helyet. Itt említendő meg, hogy korábbi súlycsoportjában máig tartja a junior Európa-rekordot szakításban, csakúgy, mint az összetettben és szakításban az országos csúcsot. Még abban az esztendőben (vagyis 2001-ben) lépett be a 69 kilósok táborába, s az antalyai világbajnokságon bronzérem kísérte debütálását, ám a következő évi kontinensviadalon – dacolva a szövetségi kapitány útmutatásával – makacssága áldozata lett, és kiesett. Az élmény kellőképpen elbizonytalanította, s több mint egy év kellett, hogy helyrerázódjon. A tavalyi vancouveri vb-n újra régi fényében tündökölt: két Európa-csúcsa, összetettbeli második helye önmagáért beszélt, és a két héttel ezelőtt megrendezett Messzi István-emlékversenyen is pazarul emelt. Országos rekordokat döntött meg, s – miután a verseny nem szerepelt az IWF naptárában – nem hivatalosan beállította szakításban a földkerekség eddigi legjobb eredményét (120).
– Egyik interjúban említette, hogy a kezdősúly egyfajta érzékeny pont a versenyzésében. Nos, elsőre mennyit tetetne a rúdra Athénban?
– Nehéz kérdés, felelősen nem is tudok válaszolni rá négy héttel az olimpia előtt. Ugyanakkor nem titkolom, gondolkoztunk erről Imrő Dezső szövetségi kapitánynyal. Előfordulhat, hogy száztizenhéttel és száznegyvenöttel kellene kezdeni, de nem kevesebbel, mint száztizenkettő és száznegyven. Sok függ majd a többbiektől.
– Meglehetősen merész az első változat, amely már kezdésként megegyezik az összetett Európa-csúccsal. Nem sok ez?
– Ha valamit is keresni akarok, muszáj így hozzáállnom.
– A korábbi kapitánnyal, Zsuga Imrével akadtak vitái. Imrő Dezsővel is lesznek?
– Dezső merészebb típus, így amikor a lehetséges kezdősúlyokról beszélgettünk, inkább ő említette a többet. Nem tartok hasonló problémáktól.
– Tavaly a vébé előtti felkészülésben gondot okozott, hogy az edzőtábor mellett tanulnia is kellett, levelezőn végezte a gimnáziumot. Ezúttal nem csapnak össze a hullámok a feje fölött?
– Úgy alakítottam a dolgaimat, hogy ne történjen meg. Most érettségiztem volna, de az olimpia miatt szeptemberre halasztottam a vizsgáimat. Vagyis első Athén, aztán jöhet az iskola.
– A vancouveri szerepléssel végleg a múlté az egyéves bizonytalan időszak?
– Remélem. Kellő önbizalmat szereztem, s nemcsak a világbajnoksággal, hanem az idei versenyekkel is: a pécsi viadalon és a Messzi István-emlékversenyen is hat jó fogást csináltam. Mégsem lehetek teljesen nyugodt, hiszen állandóan az olimpiára gondolok.
– Vagyis minden eddiginél nagyobb a versenyláza?
– Igen. Ennyire még sohasem izgultam, sohasem figyeltem minden apró rezdülésre. Ha például csak egy kicsit is fáj valamim, ami amúgy természetes lenne, már megijedek: úristen, mi történt, mi lesz velem?!
– Ez az. Mi lesz Athénban? Mit kell tennie az éremért, netán az aranyért?
– Úgy gondolom, a jelenlegi világcsúcs, a kézszázhetven kiló nem lesz elég az első helyhez, ha indul a kínai Liu Csun-hung. Ha nem lesz ott az ázsiai, akkor elég lehet a kétszázhatvanhét is, s megkönnyítheti a helyzetemet, ha az orosz Popova feljebb lép, és a hetvenötösök között indul.
– Erről már én is hallottam. Megalapozott az értesülés?
– Biztosat én sem tudok. Tény, nincs eredménye hetvenöt kilósként, miután az idén nem szerepelt még vesenyen. Akik viszont látták Kijevben az Eb-n civilben, azt mondták, meglehetősen vastag, vagyis lehet igazság benne.
– Tényleg, mi lenne ha, ön is a hetvenöt kilósok között mutatná meg magát? Egy kategóriával feljebb ugyanannyi a világrekord, s miután a kínai Sang Si-csunt dopping miatt kizárták, kétszázhatvankét kilójával aranyérmet szerezhetett volna Vancouverben a nehezebbek között.
– Ha a szakvezetők esetleg úgy látnák jónak, akkor a hetvenöt kilósok között szerepelnék Athénban, ám szívem szerint maradnék eggyel lejjebb. A fogyasztásommal nem lesz gond, vigyázok, hogy másfél kilónál több ne legyen rajtam, egyébként is a hetvenöt kilós kategória sűrűbbnek tűnik.
– Végül egy könnyed záró kérdést engedjen meg. Szinte minden évben valamilyen változást észlelhetünk a hajviseletében – Athénra mit tartogat?
– Vancouver óta szőke helyett feketére festettem a hajam, pink melírozással megspékelve. Az olimpiáig biztosan nem változtatok rajta. ----
Gubiknak végül szerencséje volt, az utolsó pillanatban felvette a kaposvári hajó
Akár aranyérmes is lehet AthénbanEszterben minden adottság megvan, hogy akár olimpiai bajnok is lehessen. Mentálisan jó, értelmes, de át kell adnia magát az edzőknek. Az nem vezet jóra, ha magában előre elhatároz valamit, s attól nem tántorítható el. Szerencsére nem ez jellemezte Vancouverben, aminek meg is lett az eredménye. A Messzi István-emlékversenyen bizonyította, hogy kirobbanó erőben van, s akkor is aranyeséllyel indulhat Athénban, ha lesz kínai ellenfele. Képes lehet kétszázhetven kiló fölé menni, ami már jót jelentene. A kínai Liu Csun-hungon kívül a thaiföldi Pawina Thongsuk és az orosz Valentyina Popova állíthatja a legmagasabb akadályt elé, a többiek már nem tudnak kettőszázhatvanat. A Trencsénben Európa-bajnok ukrán Vanda Maszlovszka talán megemelheti a kétszázhatvanat, de nem lehet veszélyes Krutzlerre, a bolgár Milena Trendafilova felett viszont eljárt az idő. Még egyszer mondom: Eszterben benne van az aranyérem, s tudom, ezzel a gondolattal fekszik és ébred. S hogy mi lenne, ha a hetvenöt kilósok között indulna Krutzler? Bizonyos szempontból vonzó a megoldás, mégis úgy gondolom: jobb, ha a hatvankilenc kilósoknál marad, ott szerintem több az esélye.
Zsuga Imre (volt szövetségi kapitány) ---- Liu csun-hung (Kína)
A még mindig csak 19 esztendős kínai tartja mindhárom világcsúcsot, tavaly három vb-aranyéremmel térhetett haza Vancouverből. Két esztendeje felemás élmények érték: megnyerte a havirovi junior-világbajnokságot, ám a varsói felnőtt-vb-n kiesett szakításban, és lökésben is csak ezüstéremig vitte. A legújabb információ, hogy a tavaszi Ázsia-bajnokságot a világrekorddal megegyező eredménnyel nyerte meg.
Valentyina Popova (Oroszország)
A súlyemelésben is a nőiességet képviseli, ami tornászmúltjából fakad. Kecsesen megy a tárcsákhoz, csókot hintve távozik a pódiumról, közte iszonyú dinamikával dolgozik a súllyal. Az elmúlt öt esztendőben egy-egy olimpiai ezüst és világbajnoki arany, valamint sorozatban szerzett öt Európa-bajnoki első hely kísérte útját. A 2001-es trencséni Európa-bajnokság után váltott súlycsoportot. Ott van a helye a legjobbak között.
Pawina Thongsuk (Thaiföld)
A női világbajnokságok történetének 100. aranyérmese – a történelmi tettet 2002-ben Varsóban vitte véghez. Bivalyerős emelő, legutóbb az Ázsia-bajnokságon jutott 262.5 kilóig (második lett Liu Csun-hung mögött), Sydneyben még csak hetedikként végzett, juniorként ezüstérmet szerzett az 1999-es világbajnokságon. Kínai edzővel dolgozik. A szakemberek szerint az olimpián is ott lehet a legjobbak között, sőt, éremre is esélyes.
Vanda Maszlovszka (Ukrajna)
A 24 esztendős ukrán szekrénye jobbára ezüstérmekkel van telepakolva, hiszen utánpótláskorúként serdülő Eb-n, junior-vb-n és junior Eb-n is csak a második helyig jutott, nagy kiugrását a 2001-es trencséni kontinensviadalra időzítette, amelyen a dobogó tetejére állhatott. Világbajnokságon ötödik helyet tud felmutatni, legutóbb Vancouverben csak hetedik lett. Ennek ellenére oda kell rá figyelni.
Milena Trendafilova (Bulgária)
A súlyemelés nagyasszonya május 3-án töltötte be 34. életévét. Márkus Erzsébettel vívott óriási csatákat, nevéhez 17 világ- és 24 Európa-rekord fűződik. Minden idők legeredményesebb női emelője: háromszoros világbajnok (1989, 1990, 1993), kilencszeres Európa-bajnok, a sydneyi olimpián negyedik lett. Legutóbb 2003-ban, a lutraki kontinensviadalon akasztottak érmet a nyakába. Rutinja alapján Athénban is számolni kell vele.
Az NS athéni tippje1. Liu Csun-hung (Kína)
2. Krutzler Eszter (Magyarország)
3. Pawina Thongsuk (Thaiföld) ---- 2000, Sydney, olimpia:
1. Lin Vej-ning (Kína), 2. Márkus Erzsébet (Magyarország), 3. Malleswari (India)
2001, Trencsén, Európa-bajnokság:
1. Maszlovszka (Ukrajna), 2. Trendafilova (Bulgária), 3. Milona (Görögország)
2001, Antalya, világbajnokság:
1. Popova (Oroszország), 2. Habirova (Oroszország), 3. Krutzler Eszter (Magyarország)
2002, Antalya, Európa-bajnokság:
1. Popova (Oroszország), 2. Habirova (Oroszország), 3. Tatszi (Görögország). Krutzler Eszter kiesett.
2002, Varsó, világbajnokság:
1. Thongsuk (Thaiföld), 2. Popova (Oroszország), 3. Ramadan (Egyiptom), 4. Krutzler Eszter (Magyarország)
2003, Lutraki, Európa-bajnokság:
1. Popova (Oroszország), 2. Trendafilova (Bulgária), 3. Kaszajeva (Oroszország)
2003, Vancouver, világbajnokság:
1. Liu Csun-hung (Kína), 2. Krutzler Eszter (Magyarország), 3. Popova (Oroszország)
2004, Kijev, Európa-bajnokság:
1. Simsek (Törökország), 2. Matvejeva (Oroszország), 3. Maszlovszka (Ukrajna) ---- (Helyszín: Nikea olimpiai súlyemelőcsarnok. Miután legfeljebb 90 női versenyző indulhat az olimpián, a hét súlycsoportot figyelembe véve körülbelül 13 emelő lép pódiumra a 69 kilósoknál. A mezőnyt kétfelé osztják, a résztvevők gyengébbik fele kezd ebédidőben, a jobbak pedig délután szerepelnek.)
Augusztus 19.
12.30: az A-csoport versenye
16.30: a B-csoport versenye