Az olimpia más világversenyhez nem hasonlítható sportesemény. Ezt vallja minden versenyző, edző, szakvezető. És ez a véleménye a Nemzetközi Fair Play Bizottság (CIFP) vezérkarának is, ugyanis az athéni játékok előtt szokatlan közleményt adott ki.
Kamuti Jenô fair play szemüve-gen keresztül is nézi a játékokat (Fotó: Farkas József)
Kamuti Jenô fair play szemüve-gen keresztül is nézi a játékokat (Fotó: Farkas József)
A szervezet azzal a kéréssel fordul a média képviselőihez, hogy "olimpiai tudósításaik során munkájukat - a sportolóktól elvárt hozzáálláshoz hasonlóan - a fair play szelleme hassa át. A CIPF kéri, hogy az újságírók írott és az elektronikus tájékoztatásaik során segítsenek megtalálni azokat a sportembereket, akik a küzdelmeik során különösen sportszerűen viselkednek." Kamuti Jenőt, a szervezet elnökét a felhívás hátteréről kérdeztük. - Minden versenyen, de a sport legnagyobb ünnepén, az olimpián különösen fontos, hogy ne csak a versenyzőket, hanem az újságírókat is áthassa a sportszerűség szelleme - kezdte a pályafutásáért 1977-ben Nemzetközi fair play-díjjal kitüntetett olimpiai ezüstérmes tőröző. - Ez mit jelent, illetve miben nyilvánulhat meg? - A média képviselői ne csak a negatívumot, mondjuk, a doppingolást adják hírül, hanem a jót, a követendő példát is. És ne csak a hírt tálalják, kutassák azt is, ami mögötte van. Vallom, a bajnokok között az az igazi bajnok, aki nem megalázni akarja az ellenfelét, hanem csak legyőzni. Számomra az is sokat jelent, hogy valaki milyen körülmények között nyer, illetve ha veszít, azt hogyan viseli el. Éppen ezért kérjük az újságírókat, hogy ha az olimpián szemtanúi a sportszerűség bármilyen megnyilvánulásának, erről tájékoztassák a sportszerető közvéleményt, valamint a Nemzetközi Fair Play Bizottságot is.
Jó lenne, ha minél többen belátnák, hogy a mai rohanó, elembertelenedő világban nemcsak az ép egészségi állapotra van szükség, hanem az ép morális állapotra is. Egykor a sportember kifejezés azt jelentette, hogy az illető minden területen példaként állítható. Hol máshol lehetne igazán példát adni, mint az egész világ figyelmével övezett olimpián? - Bizottságuk tesz valamit Athénban a sportszerűség eszméjének terjesztéséért? - Az olimpiák történetében először két területen is megjelenünk. Az olimpia kulturális centrumában kiállítást rendezünk, és óriásplakátokon mutatjuk be a fair play jelenlétét. Ez a kiállítás ősztől Párizsban, az UNESCO-palotában lesz látható, és szeretném október végén az európai sportminiszterek magyarországi találkozóján is bemutatni. Emellett szerződést kötöttünk azzal az amerikai céggel, amelynek birtokában van az eddigi olimpiák filmanyaga. Az archívumokból ötperces rövidfilm készült, amelyet az olimpiai falu mozijában minden nagyfilm előtt, amolyan "híradóként" levetítenek. - A CIFP tavaly "mozgalmat" indított, a világversenyeken, így az atlétikai, az öttusa- és a vívó-világbajnokságon sportszerűségi díjakat adott át. Az olimpián is folytatódik ez a jutalmazás? - Igen. Az újságírók javaslatait Athén után összegezzük, és ennek a speciális versenynek az eredményhirdetését valószínűleg decemberben Athénban, a világ sportminisztereinek találkozóján tartjuk meg, amikor díjazni fogjuk az olimpián legsportszerűbben viselkedő versenyzőket és edzőket is.