Nem állítom, hogy ez akár az athéni olimpia jelképe is lehetne, bár már a 2004-es játékok fogantatása sem tartozott a szeplőtelen kategóriába, gondoljunk csak a lánggyújtásról "kimotorozó" görög legendára, Kenteriszre (azóta edzőjénél egy raklapnyi kokszot találtak). Szóval ami a női súlylökésben történt, az több mint gyomorforgató. Először léphettek be olimpiai viadal keretében a sport ősi szentélyébe hölgyek, ám aki végül megszerezte a babérkoszorút, arról kiderült, nem csupán a tudás fűtötte.
Ez szégyen. Egy doppingoló hozta el az aranyat az Olümposz tövéből. Jó, hogy Athénba érve elvették tőle, de… így megszégyeníteni a bölcsőt… Persze ez akár műfelháborodásnak is tűnhet, elvégre manapság voltaképpen egyedül egy sakkverseny Olümpiába vitelénél úszhatták volna meg nagy valószínűséggel a kokszbotrányt. A súlylökéssel gyakorlatilag megágyaztak neki.
Természetesen az egész jóval túlmegy a hangzatosnak tetsző "Már a szent ligetben is doppingolnak" felcímnél. Az, hogy naponta buknak meg újabb és újabb sportolók, egyértelműen mutatja, súlyosan fertőzött a sportvilág.
Még az atlétikai versenyek rajtja előtt látott napvilágot az az elemzés, amely biztosra vette, hogy 10 másodperc feletti idővel nyerik majd a 100 métert. Indokként a tisztulási folyamatot jelölte meg a szakíró - amelynek köszönhetően egyébként egy elég vegyesnek tűnő amerikai atlétacsapat rándult át az óceánon. Az egyik ismeretlen mindazonáltal csak hazaviszi a száz aranyát: Justin Gatlin 9.85-öt repesztett. Fogjuk rá, hogy örvendezünk, de… Erről az ifjúról is tudható, hogy megbukott egy ízben, más kérdés, hogy az IAAF végül elfogadta a betegségével kapcsolatos védekezését. Ez akár igaz is lehet, sőt, higgyünk Gatlinnek. Csak az a baj, hogy a mai világban ez egy kicsit nehéz. Sokkal könnyebb legyinteni: á, úgyis csipegetett valamit.
Michael Johnson a napokban egyébként kőkeményen beleszállt az IAAF-be, mondván botrány, hogy a szövetség honlapján még csak utalás sincs a doppingra (tanácsadás, tiltott szerek listája - semmi ilyesmi), és a kilencvenes évek második felében taroló géniusz azt is hozzátette: a nemzetközi szövetség illetékesei nem igazán izzadnak meg a koksz elleni küzdelem során.
Rogge NOB-elnök mindenesetre elszántabb, mint az elődje, Samaranch volt, alighanem ezért vontak ki ennyi szupersztárt a forgalomból. És tán ez a garancia arra, hogy ami az ősi Olümpiából elindult, fennmarad a maga tisztaságában, mindörökre.
Augusztus 23.Mondjatok valamit!Augusztus 22.Baltával atommagotAugusztus 21.Egy skeetbarát országAugusztus 19.Súlyos esetAugusztus 18.Pontok és vesszőkAugusztus 17.Csak egy lövésAugusztus 16.A példaképAugusztus 15.A válasz: nemAugusztus 14.Az istenek a helyükre estek