Rendhagyó beszélgetésre hívta az újságírókat a Magyar Triatlonszövetség elnöksége: a testület az athéni olimpiát követő első ülésén a teljes megújulás mellett tette le voksát.
Molnár Erika a sportág egyik legnagyobb hazai alakja (Fotó: Czagány Balázs)
Molnár Erika a sportág egyik legnagyobb hazai alakja (Fotó: Czagány Balázs)
"Két versenyzőnk, Kuttor Csaba és Molnár Erika nagyon kemény munkával harcolta ki, hogy részt vehessen az athéni olimpián, amelyen Csaba tüszős mandulagyulladása miatt nem versenyezhetett, Erika pedig végül a harmincnyolcadik helyen végzett. Már az is nagy tett, hogy sikerült a világ ötven legjobb triatlonistája közé kerülniük, ezzel együtt nem vagyunk elégedettek a magyar triatlon athéni produkciójával. Az a célunk, hogy a következő olimpián eredményesen szerepeljenek versenyzőink, ezért a változtatás mellett döntöttünk. A következő négy esztendőben tudatos stratégia mentén kell eljuttatnunk eredményes utánpótlásversenyzőinket addig, hogy Pekingben sikeresen szerepelhessenek" - summázta Szekeres Imre, a honi szövetség elnöke.
A sajtóbeszélgetésen elhangzott, hogy a sportág helyzete most sem rossz Magyarországon. Száz egyesület versenyzői részére ebben az évben 30 kiemelt versenyt és további 90 egyéb viadalt rendeztek triatlon, duatlon és aquatlon sportágakban, a 23 évnél fiatalabbak, a juniorok és az ifjúságiak az elmúlt két évben ragyogó eredményeket értek el a korosztályos világversenyeken. Csomor Erika másodszor is világbajnok lett a duatlonisták között. A szövetség működési keretei biztosítottak, forrásai rendezettek, több sikeres pályázatot nyújtott be (kiemelkedik közülük a Sport általi nevelés éve 2004 nevű Európai Uniós pályázat, amelynek segítségével a közeljövőben 20 ezer diákot kívánnak bevonni a triatlonba), s az MTSZ a sportdiplomáciában is jó úton jár, elég csak azt megemlíteni, hogy Márkus Gergely, az európai szövetség főtitkára volt az ötkarikás játékok triatlonversenyének igazgatója. "Ezen a területen is előre akarunk lépni, a decemberi nemzetközi kongresszuson Gergőt a nemzetközi szövetség vezetőségébe, Varga Bélát a technikai bizottságába, Zakariás Gézát pedig az edzőbizottságába jelöljük" - fűzte hozzá Czencz Péter, az MTSZ főtitkára, aki elárulta, az említett kongresszuson az is eldőlhet, sikerrel pályázhat-e Magyarország a budapesti világbajnokság megrendezéséért. A megújulás első nagy lépcsőfokát a Nemes Csaba szakmai vezető által kidolgozott szakmai program jelentheti, ez azonban nem szentírás. "Olyannyira nem, hogy november elején, Tatán háromnapos szakmai fórumon vitatjuk meg a sportág képviselőivel, akiknek a véleményét kikérjük a szerkezeti átalakítással kapcsolatban is. Az ugyanis elkerülhetetlennek látszik, hogy a menedzseri és a szakmai munkát teljesen szét kell választani" - vélekedett Márkus Gábor alelnök. A célokat tehát meghatározták, most a megvalósítás módját keresik. Nem kérdéses, az álmok valóra váltásához rengeteg kitartásra lesz szükség - persze tudjuk jól, ennek a tulajdonságnak egyébként sincsenek híján a triatlonisták.