Hiába volt ingyenes a belépés, a szurkolók nem feszítették szét az Elektromos-sportcsarnok falait, pedig nem mindennapi élmény várt a dzsúdó szerelmeseire szombaton. A súlyhatárok nélküli Európa-bajnokságot először rendezték meg önállóan, s a premieren két hazai versenyzőért is szoríthattunk.
Kovács Antal (jobbra) az elôdöntôig menetelt
Kovács Antal (jobbra) az elôdöntôig menetelt
Igaz, egyikük sem tudott megfelelően felkészülni a kontinensviadalra, az olimpiai és világbajnok Kovács Antal néhány napja tért haza elhalasztott nászútjáról, míg az Universiade-győztes Kosztolánczy György a közelgő államvizsgájára összpontosít. Ráadásul a közelmúltban még mindketten a 100 kilogrammosok súlycsoportját erősítették, a "nyílt" Eb-n viszont nem volt felső határ, a korábbi Eb-bronzérmes lengyel Wojnarowicz például alulról súrolta a 170 kilót… A bomba mindjárt az első fordulóban robbant: a grúz Davidasvili aranyponttal legyőzte a kétszeres világbajnok Mihajlint. Az orosz szupersztár néhány napja, a katonai vb-n bokasérülést szenvedett, s hiába fáslizta be alaposan a fájós ízületet, egy akció után már a meccs elején látszott az arcán, nagy a baj. A címvédő összeszorított fogakkal döntetlenre hozta az öt percet, de az aranypontig tartó hosszabbítást már nem bírta. Davidasvili sem örülhetett sokáig a nagy skalpnak, a következő körben, a francia Bataille ellen igencsak fájlalta a csípőjét, a meccs után a mentősök percekig vizsgálták a tatamin heverő grúzt. Grúzokból egyébiránt mindkét magyarnak jutott, Kovács például egyik jól ismert riválisával, Dzsikuraulival kezdett. Ez volt a hatodik összecsapásuk világversenyen, korábban ötször is a magyar dzsúdós nyert, ám a fenti előjelek után mindez nem sokat jelentett. Másfél perc után Kovácsot intették, s már-már úgy látszott, ez a koka elég is lesz a grúz győzelméhez, ám a paksi versenyző 20 másodperccel a befejezés előtt kokával egyenlített. Következett a hosszabbítás, s az aranypontot a jobban összpontosító Kovács szerezte meg. Kosztolánczy is grúzzal kezdett, igaz, Vaszileosz Iliadisz több egykori honfitársával együtt immár görög színekben vitézkedik (érdekes, hogy szinte valamennyien az Iliadisz vezetéknevet kapták új hazájukban) - amikor hagyják neki. Merthogy Kosztolánczy nem hagyta, jobb intésaránnyal ő is továbbjutott. Kovács Antal Galkinnal csapott össze, az orosz előtte könynyedén legyőzte Wojnarowiczot, s bizony a magyar ellen is jól dzsúdózott. Intéssel még Kovács szerzett vezetést, de ezt a bírók hamarosan kiegyenlítették. A magyar dzsúdós az öt perc második felében többször is igen kényelmetlen helyzetbe került, kétszer leszorításból kellett menekülnie - de a hosszabbítást ezúttal is ő bírta jobban cérnával, másodszor is aranyponttal nyert.
Kosztolánczy György (jobbra) csak a késôbbi aranyérmestôl kapott ki (Fotók: Danis Barna)
Kosztolánczy második meccse után a vezetőbíró került kellemetlen helyzetbe, az orosz Balacsinszkij dühében kis híján felpofozta, szerinte ugyanis igazságtalanul kapta az intéseket. A büntetések vége leléptetés lett, de ehhez Kosztolánczy szívóssága is kellett. Az elődöntőkben újabb bravúrokra lett volna szükség, ám a nagy dobás egyik magyarnak sem sikerült. Kovács egy intéssel ugyan vezetett Kizilasvili ellen, ám a grúz két jukóval válaszolt - tíz másodperccel a befejezés előtt ígéretes akciót indított a hazai versenyző, ám a dobást nem tudta végigvezetni, ezzel elúszott a döntő. Kosztolánczy is kiszolgáltatott helyzetbe került, a francia Bataille félelmetes tempót diktált, a magyar kétszer is kihátrált a küzdőtérről, mindkétszer megbüntették érte. Ráadásul a francia a földharcban is remekelt, s leszorítással jutott a fináléba, ahol ugyanezzel a fegyverrel intézte el a Kovácsot legyőző Kizilasvilit - erre már a viadal díszvendége, Anton Geesink is elismerően csettintett. Csak a rend kedvéért: a holland úr a sportág olimpiai premierjén, Tokióban hazai versenyzőt vert meg a fináléban, nála jobban kevesen tudják, mi fán terem a dzsúdó… "Az első két ellenfelemet jól ismertem, tudtam, hogyan kell küzdenem velük, Kizilasvilire viszont nem tudtam felkészülni. Mire megtaláltam a sebezhető pontjait, már nem maradt időm fordítani. Mindenesetre a magyar dzsúdó egyetemistái megmutatták, hogy a doktori disszertáció vagy az államvizsga mellett is képesek egy Európa-bajnoki bronzra" - vélekedett Kovács Antal, aki ebben az esztendőben a 100 kilósok között második, az abszolút kategóriában pedig harmadik lett a kontinensviadalon. "Az első két ellenfelem óvatos volt, a francia viszont nekem esett, nem számítottam ilyen heves rohamokra - így Kosztolánczy György. - Ezután ráéreztem a stílusára, de a harminckilós fölényét nem tudtam ellensúlyozni. A verseny előtt azt sem gondoltam volna, hogy egy meccset túlélek, ezért nagyon örülök a bronzéremnek. Jól fog mutatni a karácsonyfa alatt…" ---- E ---- &