Újabb fejezetéhez érkezett a doppingolással, illetve doppingvétséggel vádolt három magyar súlyemelő Athén óta tartó, végtelennek tűnő története. Miután Kovács Zoltán beadványát eleve visszautasította, Gyurkovics Ferenc ügyét pedig furcsa módon a fellebbezés visszaigazolása után partvonalon kívülre rakta a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS), nem maradt más lehetőség a két versenyzőnek, valamint Kecskés Zoltánnak, hogy a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) kijelölt bizottsága előtt fejtsék ki érveiket.
Gyurkovics Ferenc: „Ha már eddig harcoltam, nem állok meg itt” (Fotó: Meggyesi Bálint)
Gyurkovics Ferenc: „Ha már eddig harcoltam, nem állok meg itt” (Fotó: Meggyesi Bálint)
Aján Tamás újra megválasztott IWF-elnök az egyik tévéműsorban elmondta, hogy valószínűleg májusban kerülhet sor a meghallgatásukra, amelyen más, hasonló cipőben járó külföldi emelők is "érdekeltek" lesznek.
Meg is érkezett pénteken az IWF értesítése, amely szerint a három sportolót Dél-Koreába (!) várják az IWF illetékesei, ami azzal magyarázható, hogy május 15. és 22. között Puszanban rendezik meg a junior-világbajnokságot. Enyhén szólva, nem ideális a helyszín, hiszen a versenyzőknek kell állniuk a repülőjegy és az ott-tartózkodás költségeit, amelyek ez esetben a csillagos égig rúgnak.
Mindenesetre furcsa, hogy az IWF budapesti székhelye miért nem jó megoldás, sőt még egyszerűbbnek tűnt volna az IWF elnökségének február eleji, budapesti tanácskozására időzíteni a meghallgatást - hiszen a legmagasabb szinten képviseltette magát a szervezet. Na jó, az is igaz, hogy a CAS - amúgy a versenyzők ügyvédjei által fagyasztott, azaz napvilágra nem hozott, már decemberben megszületett - határozatát csak az IWF-elnökségi után tudta meg Aján Tamás, aki mindenképpen meg akarta várni a sportdöntőbíróság határozatát, mielőtt az IWF bizottsága működésbe lépne.
Egy biztos, a jog szerint a magyar szövetség dopping miatt eltiltott versenyző tisztára mosásához nem járulhat hozzá anyagilag, csak a dopping megelőzésére költhet. A súlyemelők szerény anyagi helyzetét tekintve pedig nem sok esély kínálkozik a Dél-Koreába utazásra. Lenne másik, semmivel sem olcsóbb megoldás: az értesítésben szerepel, hogy akár áprilisban is megejthető a bizottsági meghallgatás, ha a versenyzők állják a kijelölendő bizottság öt tagjának utazási és szállásköltségeit. Ez esetben (elméleti) esély van arra, hogy a magyar válogatott szerepeljen az április 17-én kezdődő szófiai Eb-n. "Mindössze" az szükségeltetik, hogy valamelyiküket (Aján Tamás szerint Kovács Zoltán ügyében nem elképzelhetetlen) felmentsék, így pedig megszabadulna a magyar szövetség az egyéves, augusztus végén lejáró, eddig ideiglenesnek minősített felfüggesztéstől.
Az MSSZ azonban az eddigi fejlemények és a pénztelenség miatt eleve úgy készült, hogy kihagyja a bulgáriai kontinensviadalt, így az áprilisi meghallgatás valóban csak elméleti lehetőség. Ha pedig azt is figyelembe veszszük, hogy Kovács Zoltán hivatalosan is visszavonult (mellékesen kijelentette, hogy már nem izgatja, milyen határozatot hoz az IWF), és Kecskés Zoltán is erre a döntésre készül, már csak az olimpiai ezüstérmétől megfosztott Gyurkovics harcol teljes erőbedobással.
"Azok után, amilyen körülmények között a Sportdöntőbíróság visszadobta a fellebbezésemet, már semmin sem csodálkozom. Meglepett a dél-koreai helyszín, de mindenképpen pontot akarok tenni az ügy végére, ha már eddig harcoltam, nem állok meg itt. Vagyis szeretnék elutazni Puszanba, de hogy miként fedezem a költségeimet, még nem tudom" - reagált Gyurkovics a hírre.