Balogh: gyógyírként ható második helyezés

FÜREDI MARIANNEFÜREDI MARIANNE
2005.05.17. 00:10
Vasárnap csak úgy áramlott a nép az Ügető felé, sok szurkoló volt kíváncsi a létesítmény utolsó sporteseményére, a férfi öttusázók Világkupa-versenyének két záró számára. (Augusztusban megkezdődik az építkezés, egy sokadik áruház kedvéért ezt a helyet is elveszik a sporttól).
Balogh Gábor a célba érés után Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány vállán pihegi ki magát(Fotó: Danis Barna)

>Bár ezúttal fogadásokat már nem lehetett kötni (az utolsó futamot éppen egy éve rendezték itt), sokan latolgatták, hogy a döntőbe jutott három magyar versenyző, Balogh Gábor, Fülep Sándor és Kállai Ákos közül ki lehet a "befutó". Kállainak erre már nem volt esélye - a technikai számokban ezúttal jócskán elmaradt a selejtezőbeli produkciójától -, de a remekül lövő és vívó Fülep és Balogh a 4. és 5. helyen várta a lovaglást, és mindkettejüktől karnyújtásnyira volt a dobogó - pontosabban egy jó lovaglásnyira. Balogh ismét tanári módon ülte meg Ludwigot, vastaps köszöntötte a produkciót, amelyért csak az időtúllépés miatt nem kapta meg a maximális pontszámot. Balogh után szólították Fülepet, aki hasonló színvonalon lovagolt egészen az utolsó három akadályig. Akkor azonban akadályt vert, sőt bukott is a lóval, és a hibákért 200 ponttal és négy helynyi viszszaeséssel "fizetett".

A futás előtt akár át is lehetett volna adni az aranyérmet az olimpiai ezüstérmes, kétszeres egyéni világbajnok Zadnieprovskisnak. Igaz, a litvánok klasszisa csak a második helyen vágott neki a 3000 méternek, de az előtte öt másodperccel rajtoló Csien Csen-hua legyőzése számára nem feladat. Erre példa volt a tavalyi moszkvai vb, ahol a kínai rajtolt elsőként, fél perccel mögötte az ötödik helyen "Zadnye" - aztán a litván lett a világbajnok, Csien Csen-hua pedig a dobogóról is lemaradt. Szóval, ha a dobogó teteje el is kelt, azért a másik két fok valamelyikére esélye volt Baloghnak. A mi olimpiai ezüstérmesünk a második 750 méteres kör végére az egyik kínait, Liu Jangot beérte, majd 3-400 méterrel a cél előtt a másikat is faképnél hagyta. A mexikói Vk-n elért győzelme után ezúttal a dobogó második foka jutott klasszisunknak - aki alattomos légúti betegség miatt a verseny előtt csupán alig egy hetet tudott edzeni.

Fülep végül tizedik lett, és hiába futott remekül a lipcsei Vk-n bronzérmes Kállai, olyan nagy volt a hátránya, hogy csak szépíteni tudott a helyezésén, de a tízbe kerülni nem.

"A selejtező éppen a betegség utáni mélyponton ért, nagyon nyomott volt a hangulatom. Ez a lövészetnek kedvezett, de a vívásra nem tudtam felpörögni. A fizikai számaim meglepően jól sikerültek, ilyen rövid felkészülés után nem számítottam rá. A döntőben én is tiszta lappal indultam, és nagyon koncentráltam. Bár a lövészetem az elsütőbillentyű elállítódása miatt ezúttal gyengébbre sikeredett, de ez sem volt rossz. A vívással maximálisan elégedett voltam, a lovaglást pedig nagyon élveztem. Feldobott a nagyon szép helyszín is, életem legjobb érzésű pályáját teljesítettem, bár néha meg kellett dolgozni a lóval. A futás előtt nem hittem el, hogy meglesz az érem. Illetve tudtam, hogy jó állapotban jobb vagyok a kínaiaknál, de most a betegség után nem voltam szuper formában. Futás közben láttam, hogy van keresnivalóm, és az egyik kínai megelőzése után vérszemet kaptam, sikerült a másikat is megelőznöm. Nagyon örülök ennek az ezüstéremnek!" - összegzett Balogh Gábor.

Az esemény krónikájához tartozik, hogy a szövetség vezetői ekkor köszöntötték 85. születésnapja alkalmából Hegedüs Frigyes egykori szövetségi kapitányt, a modern edzéselmélet, az öttusa számai közötti koordináció feltalálóját.

T-MOBILE FÉRFI VILÁGKUPA-VERSENY, BUDAPEST
A végeredmény: 1. Andrejus Zadnieprovskis (litván) 5624 pont (lövészet: 189 kör/1204 pont, vívás: 944 pont, úszás: 2:00.70/1352, lovaglás: 1108 pont, futás: 9:56.07/1016 pont), 2. Balogh Gábor (magyar) 5516 (180/1096, 944, 2:04.90/1304, 1180, 10:02.70/992), 3. Csien Csen-hua (kínai) 5500, 4. Krungolcas (litván) 5476, 5. Liu Jang (kínai) 5436, 6. Walther (német) 5420, …10. Fülep Sándor (magyar) 5372 (185/1156, 860, 2:01.47/1344, 1000, 9:57.72/1012), …12. Kállai Ákos (magyar) 5340 (178/1072, 804, 2.10.31/1240, 1172, 9:47.73/1052) ---- V ---- A