Július 14. és 24. között Duisburgban és környékén rendezik meg a 7. világjátékokat, de a "nem olimpiai sportágak olimpiáján" először vesz részt egységes magyar csapat. A németországi viadalon 12 sportágban (ejtőernyőzés, erőemelés, fallabda, íjászat, karate, ritmikus gimnasztika, sárkányhajózás, strandkézilabda, tánc, testépítés, uszonyos úszás és vízideszka) összesen 62 sportoló képviseli majd a magyar színeket. Sorozatunk tizenkettedik részében az uszonyos úszást mutatjuk be.
Juhos már rutinos résztvevô
Juhos már rutinos résztvevô
A magyar csapat legnagyobb reménységei az uszonyos úszók, elvégre a világjátékok történetében ők szerezték a magyar érmeket, Londonban 14 (ebből négy arany), Karlsruhéban hat, Hágában öt (egy arany), Lahtiban öt (ugyancsak egy arany), Akitában pedig egy érmet jegyeztek a békatalpasok, akik között Juhos Gergely számít a legtapasztaltabbnak.
A Kecskeméti Vízmű BK kétszeres világbajnoka kétszer vett részt a világjátékokon, s mindkétszer felállhatott a dobogó második fokára. Bár Juhos fő száma a 800 méter - ebben világcsúcstartó -, Duisburgban 400 méter lesz a leghosszabb táv, ezen próbálja majd megszerezni az áhított aranyérmet.
Hírek a világjátékokról
• Akitában 2001-ben kilenc sportoló képviselte hazánkat, ôket nyolc kísérô segítette, míg Duisburgba 63 versenyzô utazik, 40 kísérôvel – tudtuk meg Elbert Gábor csapatvezetôtôl, az NSSZ fôtitkárától. Négy éve tízmillió forint állami támogatás jutott a résztvevôknek, az idén valamivel több mint 42 millió, az egy fôre esô juttatás azonban egymillióról 700 ezer forintra csökkent.
• Négy éve Oroszország küldöttsége szerepelt a legeredményesebben, 44 éremmel (ebbôl 24 arannyal) tért haza a világjátékokról, Akitából. Az éremtáblázat második helyét az Egyesült Államok (15 arany), a harmadikat pedig Franciaország (12) szerezte meg. A további sorrend: Németország, Ausztrália, Olaszország, Japán, Spanyolország, Hollandia, Nagy-Britannia, míg meglepetésre Kína csak a 15. helyen zárt. A mieink egyetlen ezüstérmet szereztek, ez a 43. helyre volt elegendô.
A csapat tagja lesz még a vb-bronzérmes Vilhelm Szilárd (Dunaújvárosi VCSH), a hétszeres magyar bajnok Gréczy Attila (Kaposvári Adorján KKSE), a junior-vb-érmes Kókai Dániel (Debreceni BK), a kétszeres vb-bronzérmes Debreczeni Hajnalka (Dunaújvárosi VCSH), a négyszeres magyar bajnok Bercsényi Kinga (Amphora BK), a kétszeres vb-bronzérmes Székely Lilla (Mátrai Erőmű BK), a junior-vb-érmes Károlyi Csilla (Eötvös DPSE), a vb-harmadik Lábodi Laura ((Dunaújvárosi VCSH), valamint a junior-vb-ezüstérmes Nagy Ágnes (Debreceni BK) - a magyarok július 21-én és 22-én ugranak a medencébe.
Az első világjátékokat - akkor még más néven, a "nem olimpiai sportágak nyári játékaként" - 1981-ben Santa Clarában rendezték, az uszonyos úszás kezdettől fogva szerepelt a programban. A mieink is résztvevői lehettek volna már az első világjátékoknak, ha az 1981-ben megrendezett viadalt politikai okok miatt nem kellett volna a magyar küldöttségnek bojkottálnia.