Ki tudja, valóban hirtelen elhatározás volt-e, mint mondja, vagy előre eldöntötte, hogy ezen a napon megpróbálkozik az ötméteres magassággal Jelena Iszinbajeva. A történelmi tettet a londoni Szuper Grand Prix-n végrehajtó orosz rúdugrót lépten-nyomon arról faggatták, mikor ugorja át ezt a magasságot.
Jelena Iszinbajeva majd kiugrott a bôrébôl miután átugrotta az öt métert
Jelena Iszinbajeva majd kiugrott a bôrébôl miután átugrotta az öt métert
Rendre kitérő válaszokat adott, és centiméterről centiméterre haladt, mint a nagy előd, Szergej Bubka tette. Naná, hiszen minden egyes rekordért szép summa ütötte a markát, több tízezer dollár. Ki lett volna az a bolond, aki ezt kihagyja, és egyből nekiugrik a valóban halhatatlanságot jelentő magasságnak? Ünnepelt, és hagyta, hogy ünnepeljék. Jól tette, ám az emberek egy idő után már szinte legyintettek. "Semmi különös, Iszinbajeva ma is ugrott egy világcsúcsot." Talán ezért emeltette a lécet az ötméteres magasságra. Saját bevallása szerint az első, 496-os kísérlete előtt döntött úgy, ha az sikerül, nem áll le. De talán Jevgenyij Trofimovnak akart méltó születésnapi ajándékot adni. Hiszen mestere július 27-én ünnepli a születésnapját. Az biztos, hogy ennél szebben nem köszönthette volna a mestert, akinek mindent köszönhet.
Aki az első perctől fogva tudta, gyémántot kapott a tornászoktól. Hiszen a túlságosan is magasnak számító Jelenát azért irányították hozzá, mert kinőtte a szereket. Az általa csak "konok fejű kaukázusinak" tartott tanítvánnyal pedig megtalálta a közös hangot, és a módszerei tökéletesen beváltak. Trofimov mester úgy tartja, hogy atlétáinak lehetőséget kell teremteni arra, hogy valós tudásuknál is jobb eredményt érjenek el az edzések során. Így építtetett Volgográdban egy lejtős rúdugró-nekifutót, a végén a hozzá való letűzőszekrénnyel és szivaccsal. Így az atléta a normális körülmények között elérhető sebességnél is gyorsabban érkezhet az elugrás helyszínére. Nos, a kissé kockázatos, ám helyes technikával végigdolgozott edzések hatalmas önbizalmat adtak, és meghozták a kívánt eredményt.
Jelena Iszinbajeva
Született: 1982. június 3., Volgográd Állampolgársága: orosz Magassága/testsúlya: 170 cm/60 kg Sportága: atlétika – rúdugrás A legjobb eredményei. Szabadtéren: 500 cm, világcsúcs, London, 2005. július 22.; fedett pályán: 490 cm, világcsúcs, Madrid, 2005. március 6. Olimpiai bajnok: Athén, 2004; vb-3.: Párizs, 2003; fedett pályás vb-1.: Budapest, 2004; fedett pályás vb-2.: Birmingham, 2003; Európa-bajnoki 2.: München, 2002; fedett pályás Európa-bajnok: Madrid, 2005; junior vb-1.: Santiago de Chile, 2000; ifjúsági vb-1.: Bydgoszcz, 1999; utánpótlás Európa-bajnok: Bydgoszcz, 2003; junior Európa-bajnok: Grosseto, 2001
Iszinbajeva 1999-ben ifjúsági világbajnokságot nyert, attól kezdve nem volt megállás. Minden létező korosztályos címet begyűjtött, és nem egészen 19 évesen megkezdte az akkor még "csak" korosztályos világcsúcsok gyártását. Az elsőt éppen Budapesten, 2001. február 10-én, a NAP-gálán, az Olimpiai Csarnokban. A felnőttek között is gyorsan jöttek a sikerek, hiszen 21. születésnapja után nem sokkal első felnőttrekordját is megugrotta: 2003. július 13-án, Gatesheadben 482 centiméter kellett ehhez. Akkoriban ez olyannyira váratlan volt, hogy a rangos verseny vége felé a BBC beszüntette adását, így a televíziónézők már nem is láthatták a szenzációs ugrást.
Attól kezdve persze sohasem maradt le róla egyetlen kamera sem. A párizsi világbajnokságot ugyan még elbukta, harmadik lett, ám azt követően olyan diadalmenet vette kezdetét, amilyenre Szergej Bubka sorozata óta nem volt példa.
Minden világversenyét megnyerte. Jó-jó, mondhatnánk, könnyű neki, hiszen olyannyira kiemelkedik a női mezőnyből, hogy nehezebb lenne veszítenie, mint besöpörni az aranyakat. De ne feledjük, ügyességi számról van szó, talán az atlétikai versenyszámok közül a legbonyolultabbról. Elég egyetlen apró hiba, és a rúdugró akár az életével fizet a tévedésért. No, ez a veszély versenyen még nem fenyegette Iszinbajevát, ám hogy nagy küzdő, azt éppen az athéni olimpián bizonyította. 470, és 475 centiméteren is rontott egyet-egyet, és csak bronzérmes pozícióban volt, ám azt követően ellenállhatatlanul ugrott, meg sem állt a világcsúcsot jelentő 491-ig. Ez csak egy volt a sok közül, hiszen az elmúlt két évben húsz versenyéből 15-ször javította meg a világrekordot. Versenyen. Ugyanis e sorok írójának még tavaly, Brüsszelben elárulta, hogy edzésen előbb a már említett lejtős nekifutón ugrott először öt métert, azt követően reális körülmények között is megismételte, többször is.
Ha úgy vesszük, Londonban nem csinált semmi különöset, csak hozta azt, amit tud. Hogy hol a végállomás? Ki tudja. Határ a csillagos ég… ---- Szergej Bubka, a rúdugrás egykori cárja elsőként gratulált Iszinbajeva londoni ötméteres ugrása után, és persze ki más adta volna át az 50 ezer dolláros csekket, mint az egykor 35 alkalommal világcsúcsot javító ukrán. "Páratlan, amit ez a lány művel - állította a valaha élt legnagyszerűbb rúdugró. - Akkor ugrik világcsúcsot, amikor csak akar. Nem nehéz felfedezni a párhuzamot közte és köztem. A pénteki teljesítménye mégis különleges, hiszen az ötméteres, történelmi magasságon jutott túl. Az atlétika nagy napja volt ez. Azt hiszem azonban, ennél is feljebb juthat. Hogy menynyivel, arról fogalmam sincs. Azért remélem, legalább a rekordjavításaim számát nem dönti meg. Bár a mai versenyzését látva már ebben sem vagyok teljesen biztos."
Iszinbajeva természetesen ma már jól ismeri Bubkát - Doneckben, a legenda saját versenyén is ért már el rekordot a nagy előd vigyázó szemei láttára -, ám karrierje kezdetén fogalma sem volt arról, ki az a Szergej Bubka. Holott mestere első kérdése az volt, tudja-e a sportág legnagyobb alakjának a nevét. ---- A pénteken este, lapzártánk után véget ért londoni Szuper Grand Prix-n a férfi 200-asok minden idők egyik legjobb futamát produkálták. Hárman is 20 másodpercen belüli idővel értek célba, az amerikai Wallace Spearmon a világ idei legjobbjával, 19.89 másodperccel lett első. Férfi 400 méteren az olimpiai bajnok Jeremy Wariner váratlan vereséget szenvedett.
Szuper Grand Prix-sorozat, 6. állomás, London Még nem közölt eredmények Férfiak. 200 m (+1.8): 1. Wallace Spearmon (amerikai) 19.89 (a világ idei legjobbja), 2. Bolt (jamaicai) 19.99, 3. T. Gay (amerikai) 19.99. 400 m: 1. Tim Benjamin (brit) 44.75, 2. Wariner (amerikai) 44.86, 3. D. Williamson (amerikai) 45.23. Súly: 1. Christian Cantwell (amerikai) 21.60, 2. Hoffa (amerikai) 21.11, 3. Godina (amerikai) 20.60. Nők. Távol: 1. Rose Richmond (amerikai) 662 (+2.1), 2. J. Edwards (bahamai) 662 (+0.9), 3. Upshaw (amerikai) 656 (+1.3)