Németh és Bene is győzött

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2005.07.24. 23:26
Három érmünk mellé a zárónapon még négyet nyertek fiataljaink Kaunasban a junior Európa-bajnokságon. Elsőként fiú kalapácsvetésben voltunk érdekelve, amelyben a ranglistavezető Németh Kristóf és a múlt héten ifjúsági világbajnokságot nyerő Pálhegyi Sándor képviselte színeinket.
Bene Barnabás okos, taktikus versenyzéssel szerezte meg a junior Európa-bajnoki címet 5000 méteren (Fotó: Czagány Balázs)
Németh 77.34 méterrel kezdett, másodikra 78.80 métert dobott, és utolsó kísérletére ezt is megtoldotta 5 centiméterrel. Több mint kétméteres előnnyel lett első, a bronzérmest négy méterrel előzte meg; Pálhegyi 69.46 méterrel tizedik.

Az 5000 méter esélyese is magyar fiú volt, Bene Barnabás, akinek az edzője, Fogarasi Sándor sokat meditált azon, hogy ezen a távon vagy 1500 méteren indítsa-e tanítványát. Bene ugyanis mindkettőn aranyat nyerhetett volna, ám mindkét szám döntőjét vasárnap délután rendezték. Végül a hosszabbik táv mellett döntött, és igaza lett. Bene klubtársával, Tóth Lászlóval együtt könnyedén futott, a két fiú sokáig meghúzódott a mezőnyben, az utolsó körre hagyták a döntést. Ekkor óriási hajrába kezdtek, és Bene az első, Tóth a harmadik helyen végzett.

Az akadályfutó Minczér Albertet is dobogóra vártuk, de a látottakhoz hasonló magabiztos futásra nem számíthattunk. Minczér másodmagával már a táv elején meglépett a többiektől, és végül az ezüstérmet szerezte meg. Nem volt szerencséje a gerelyhajító Nagy Xéniának, aki hét centiméterrel maradt le a nyolcas döntőről, és 49.40 méterrel kilencedik lett. Magasugrásban Erős Enikő 173 centiméterrel a 12. helyen végzett.

A magyar csapat három arany-, három ezüst- és egy bronzérmével (ami mellé két negyedik, egy ötödik, egy hatodik, két hetedik és három nyolcadik helyet is szerzett) az éremtáblázaton Oroszország, Nagy-Britannia és Németország mögött a negyedik lett, olyan versenyen, amelyre 45 ország küldte el sportolóit, és 27 ország nyert érmet. A siker értékét növeli, hogy más nemzetek szövetségeitől eltérően a mienk ennek a korosztálynak a felkészítésére egyetlen fillért sem tudott adni, és a csapattagok több mint a fele saját költségén vagy szponzori támogatással érkezett Kaunasba. ---- E ---- &