Nem mondhatjuk, hogy az égiek a kegyeikbe fogadták a világbajnokság férfiváltóversenyének legjobb csapatait. A délutáni lovaglás rajtja előtt még csak sötét felhők tornyosultak az égen - a Magas-Tátrában havazott -, aztán amikor az első kanyar lovasai, azaz, az összetettben élen álló váltók a pályára lovagoltak, már dörgött, villámlott, és szakadt az eső. Aki lovagolt már, és nemcsak hobbiszinten, az tudja, mennyivel más felázott talajon, vizes füvön teljesíteni a feladatot, hibátlanul venni az akadályokat. Csak úgy csúszkáltak a lovak. Az időjárás alaposan megnehezítette a versenyzők dolgát.
Váltónk befejezô embere, Horváth Viktor nemcsak aranyérmesként, hanem a századik magyar vébéérem egyik tulajdonosaként szakíthatta át a célszalagot(Fotó: Danis Barna)
Váltónk befejezô embere, Horváth Viktor nemcsak aranyérmesként, hanem a századik magyar vébéérem egyik tulajdonosaként szakíthatta át a célszalagot(Fotó: Danis Barna)
A magyar váltó - Fülep Sándor, Horváth Viktor és Kállai Ákos - a rizikós szám előtt a második helyen állt, 28 ponttal az oroszok mögött. Vagyis két verőhiba választotta el a két együttest (a váltóban a büntetőpontok is feleződnek). Vagyis: a mieinknek úgy kellett lovagolniuk, hogy előnyt szerezzenek a remek futó "szbornajával" szemben. Kállai és Fülep két-két akadályt vert, Horváth nem hibázott. Az oroszok rontásait egy idő után már nem számoltuk. Ráadásul ők a szintidőt is alaposan túllépték, és ez további büntetést jelentett.
- A lovaspálya kísértetiesen hasonlított a kétezer-hármas pesarói vébé váltópályájához, vagyis ezt is nagyon nehéz volt alapidőn belül teljesíteni. Az volt a taktika, hogy akár verőhibák árán is, de rövidebb idő alatt érjenek célba a fiúk. Az elképzelés bejött. Megoldották a feladatot, jól lovagoltak. Az oroszokat csak az időtúllépésért száz ponttal sújtották, és akkor a hibáikról még nem is szóltunk, míg mi mindössze nyolc pontot vesztettünk az idő miatt - magyarázta Balaska Zsolt lovasedző.
Talán mondani sem kell, hogy váltónk megnyerte a lovaglást, és az élen vághatott neki a 3x1500 méteres futásnak. Előnye a csehekkel szemben 96 pont (24 mp), míg az oroszok előtt 128 pont (32) volt.
A záró szám izgalmait csak azért nem próbálom ecsetelni, mert nem voltak, cseppet sem kellett agódnunk. Váltónk utcahossznyi előnnyel lett első, szerezte vissza a tavaly elvesztett aranyérmet, és nyerte meg a magyar öttusasport századik felnőttvilágbajnoki érmét. Persze, a századikhoz nem is való más szín, csak az arany.
FÉRFI ÉS NÔI VILÁGBAJNOKSÁG, VARSÓ Férfiváltó (16 csapat).Világbajnok: Magyarország (FÜLEP SÁNDOR, egyesület: UTE, edzői: Balaska Zsolt, Deák Ferenc, Hegedűs Ferenc, HORVÁTH VIKTOR, Alba Volán, e: Kulcsár Antal, Komlódy Zsolt, ifj. Deák Ferenc, Mészöly Gábor, Heilig Anita, KÁLLAI ÁKOS, BHSE, e: Balaska Zsolt, Bognár Gábor, Kelemen Péter, Rátonyi Gábor) 5700 pont (lövészet: 280 kör/1264 pont, vívás: 832 pont, úszás: 2:49.54/1308 pont, lovaglás: 1128 pont, futás: 13:18.81/1168 pont), 2. Oroszország (Pavel Szazonov, Rusztem Szabirhuzin, Alekszej Turkin) 5612, 3. Csehország (Libor Capalini, Michal Michalik, David Svoboda) 5592 ---- Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitány: - Jól kezdtünk, aztán nem követtünk el nagyobb hibát. A futás előtt már tetemes előnyünk volt, meggyőző fölénnyel nyertek a fiúk.
Fülep Sándor: - A vívásom most sem volt jó, de a fiúk kisegítettek. Köszönöm nekik. A kiváló lövészet után azt hittem, simább lesz a győzelmünk, aztán úgy alakult, hogy a végén valóban sima lett.
Kállai Ákos: - Nagyon jó ebben a csapatban versenyezni. Ha valakinek nem megy, számíthat a társakra és a hangulat is nagyon jó. Tényleg csapatként működünk.
Horváth Viktor:- Csodálatos nap volt a csapatnak is és nekem is. Kár, hogy két napja a döntőben nem így szerepeltünk. A magyar öttusa erősségét jelzi, hogy fel tudtunk állni a padlóról. Tavaly nem volt jó évem, nem sikerült érmet nyernem világversenyen, most újból világbajnok váltó tagja lehettem. ---- A sportág egykori klasszisai közül a grúz származású, a szöuli olimpián szovjet színekben bronzérmet szerző, majd az 1997-es és 2000-es világbajnokságon már az amerikai váltó tagjaként a dobogó tetejére álló Vahtang Jagorasvili is a varsói vb egyik vendége.
- Mivel foglalkozik mostanában? - Egy NBA-csapat, a Philadelphia 76ers erőnléti edzője vagyok, én állítom össze a játékosok fizikai felkészítésének programját - felelte Jagorasvili.
- Öttusa után kosárlabda? - Mindig is szerettem ezt a sportot, sőt hobbiszinten magam is űzöm. Hetente egyszer nagy csatákat vívunk.
- Egykori sportágával teljesen szakított? - Mivel az amerikai öttusaszövetség belviszályok és az olimpiai bizottsággal történt összeveszés miatt megszűnt, gyakorlatilag elölről kell kezdeni mindent azzal a néhány versenyzővel, aki még maradt. Nagy vágyam, hogy Philadelphiában létrehozzak egy öttusaegyesületet. Egyébként pedig tagja vagyok annak a nemzetközi bizottságnak, amely sportágunk megújításán dolgozik, hogy soha ne kerüljön veszélybe az olimpiai léte. Alapjában nem szabad megváltoztatni az öttusát, de finomítani kell rajta, hogy mindenki számára érthető legyen.