Az egész nyáron át tartó viták, perek, ítéletek, fellebbezések után a napokban végre kialakult a Serie A véglegesnek mondható 20 tagú mezőnye, így augusztus utolsó hétvégéjén megkezdődhet a 2005-2006-os olasz bajnokság. A szövetségnek volt mersze két nagy múltú csapatot, a kilencszeres bajnok Genoát és a hétszeres első Torinót alsóbb ligákba száműzni, míg a helyüket a csaknem abszolút újonc Treviso és az Ascoli foglalta el. A Serie A küzdelmeit felvezető sorozatunkat öt részre osztottuk: az első négyben mindig egy-egy bajnokesélyessel (ma a 29. aranyára hajtó Juventusszal) foglalkozunk kiemelten, és további négy gárdával marginálisan, míg az ötödik fejezet olyan hasznos tudnivalókat tartalmaz, amilyen például a sorsolás.
Capellónál egyértelmûen Ibrahimovic (elöl) lesz az elsô számú gólfelelôse a Juventusnak
Capellónál egyértelmûen Ibrahimovic (elöl) lesz az elsô számú gólfelelôse a Juventusnak
A bajnoki címvédő Juventus semmit sem gyengült az előző évadhoz képest, sőt tulajdonképpen minden csapatrészében erősebb lett valamennyivel, így aztán nem csoda, hogy Itáliában sokan számítanak arra, hogy a zebramezesek megismétlik 2005-ös sikerüket. A Juve klubtörténetében és Fabio Capello pályafutásában ráadásul nem jelentene újdonságot a duplázás, a felek hozzá vannak szokva a sikerek prolongálásához. Volt újságíró, aki kiemelte, hogy a torinói gárda játékosai 41 olasz bajnoki címmel büszkélkednek, szemben a Milan 30 és az Inter 5 ilyen titulusával, márpedig a kiélezett helyzetekben ez a fajta tapasztalat is sokat számíthat.
A tapasztalat mellett persze fontosak a jó játékosok is, és ilyenek is érkeztek a 2006-os téli olimpia városába. A védelemben Christian Abbiati kapus az egyik új arc, akit a Milan adott kölcsön a Juventusnak, amikor Buffon - részben Kaká hibájából - megsérült, és három hónapra kidőlt a sorból. A védősorban Robert Kovac jelenti az erősítést, a Bayerntől megszerzett védő legfőbb erénye, hogy egy fillért sem kellett fizetni érte.
A középpályára két futballista érkezett: Patrick Vieira a kezdőbe, Giuliano Giannichedda pedig a kispadra. Az Arsenal francia csapatkapitánya korábban többször is azt nyilatkozta, hogy az Ágyúsoknál akarja befejezni a pályafutását, ehhez képest a nyáron némi meglepetésre Olaszországba tette át a székhelyét. Capello szerint a párducmozgású Vieira és Emerson alkotja a mai labdarúgás legerősebb középső középpályás kettősét, és ebben nem érdemes vitatkozni a trénerrel. A francia ráadásul nagyon gyorsan beilleszkedett, amit jelez, hogy gólt szerzett barátságos meccsen a Milan ellen, és kapufát ért el az Inter ellen. A két középső középpályás mellett az egyik oldalon Camoranesi, a másikon Nedved játszik, azaz a meglepő megoldások elsősorban innen érkeznek majd.
A csatársor e pillanatban meglehetősen zsúfolt, hiszen Ibrahimovic, Trezeguet, Del Piero és Mutu mellett ide kell sorolni Miccolit és Zalayetát is, bár utóbbiak akár napokon belül is odébbállhatnak. A "maradék" négyesből Ibrahimovic helye vitathatatlan a kezdőben, és a barátságos meccsek alapján Trezeguet lesz a párja, még akkor is, ha sokan felróják a franciának, hogy gyakorlatilag teljesen kivonja magát a csapatjátékból. Del Pieróval külön foglalkozunk, míg a román Muturól (ha marad…) annyit mindenképpen meg kell jegyezni, hogy hosszú eltiltása után nyilván óriási lelkesedéssel várja a bajnokságot, és hogy játéktudása alapján tulajdonképpen nemcsak a csatársor, hanem a középpálya bármelyik posztján is bevethető.
Végül pedig ne feledjük el, hogy a Juventus némi hendikeppel kezdi az idényt, ugyanis Buffon mellett ezekben a napokban Nedved, Emerson, Zambrotta, Birindelli és Thuram is kisebb-nagyobb sérüléssel bajlódik, és ezek a hiányzások akár el is ronthatják a bajnoki nyitányt. Márpedig Capello éppen arról híres, hogy szeret villámrajtot venni, hogy aztán az idény végéig a hátát nézze a mezőny.
Christian Abbiati
Aki még sokat érhet
Természetesen itt illett volna Patrick Vieiráról megemlékezni, nekünk valami mégis azt súgja, hogy az idény első részében (legalábbis addig, amíg a vállsérüléssel műtött Buffon vissza nem tér) Christian Abbiati igazi főszereplő lesz. A Milantól érkező portás évek óta Dida árnyékában tengeti az életét, holott ma is a legkiválóbb olasz kapusok egyike. Ráadásul nyilván óriási bizonyítási vágy munkál benne, és ő nem az a fajta játékos, aki nem csap le a kínálkozó lehetőségre.
A Juvét a nyáron elhagyók listáján végignézve nehéz bárkire is azt mondani, hiányozni fog, kivéve talán Ciro Ferrarát, aki nem eligazolt, hanem visszavonult. A nápolyi hátvéd az előző évadban már alig játszott, és nyilván nem ezért állítjuk, hogy a csapat megérezheti a távozását, hanem azért, mert rutinos játékosként fontos szerepe volt az öltözői légkör alakításában. Kritikus helyzetekben példát mutatott a többieknek, akik imádták is ezért. Nélküle más lesz az edzések hangulata.
További távozók: Appiah (Fenerbahce), Kapo (Monaco), Legrottaglie (Siena), Maresca (Sevilla), Tacchinardi (Villarreal), Tudor (még tárgyal) ---- Fabio Capello az idény elején gyorsan egyértelművé tette, hogy Alex Del Pieróra ugyanazon a poszton számít az új idényben, amelyiken az előző évad végén: a kispadon, a cserecsatár posztján. A tréner a nyári edzőmeccsek alatt mindenki értésére adta, hogy a rendszerében Ibrahimovic és Trezeguet az első számú csatárkettős, és Alex csak egyikük helyett, vagy - ha nagyon kell támadni - kettőjük mögött kaphat helyet. Del Piero azonban ez utóbbi pozíciót kifejezetten nem kedveli, így aztán még jobban leszűkülnek a lehetőségei, annál is inkább, mivel a román Mutuval is versenyeznie kell a hely(ek)ért.
Ezen a ponton nehéz megjósolni, mit tesz majd Alex, akinek azért lassan megtelik a hócipője Capellóval és a kialakult helyzettel. A Juve elmúlt évtizedének legjelentősebb játékosa (aki sokak szerint régen pályafutása leszálló ágában van) az előző idényben szótlanul tűrte, hogy Capello rendszeresen lecserélje, de nem vagyunk benne biztosak, hogy a még ennél is rosszabb becseréléseket is ilyen sztoikus nyugalommal tűri majd.
Nem lepődnénk meg azon sem, ha még augusztusban odébbállna (szakmai berkekben a Milant emlegetik, bár ott még erősebb lenne a konkurencia), abban viszont biztosak vagyunk, hogy ha marad, akkor előbb-utóbb kiborítja a bilit, mert a kispad nem az ő világa. ----
Fabio Capello tartotta magát a győztes csapat taktikáján ne nagyon változtass elvhez, ugyanis a Juventus ebben az évadban sem készül mást játszani, mint az előzőben: négy hátvéd (néha három), négy középpályás és két ék (néha három). A legutóbbi sorozathoz képest csupán annyi az újdonság, hogy Blasi helyett Vieira került be a középpályára. A Juvénak elvben nincs irányítója, de Pavel Nedved a középpálya bal oldaláról és onnan behúzódva is szervezi a játékot, míg Del Piero esetenként előkerülhet mint karmester a két csatár mögött. ---- Udinese (4.) Az Udinese erejéről szinte mindent elmond, hogy a gárda - története során először - felkerült a Bajnokok Ligája főtáblájára. A kispadon Serse Cosmi, a Perugia egykori szuperlelkes trénere váltotta a Romához távozott Spallettit, és rögtön át is alakította a gárdát saját képére, azaz a 3-5-2-re. A zebramezesek keretéből távozott ugyan Kröldrup, Pizarro, Jankulovski, Fava, Cribari és Belleri, azaz a középpálya és a védelem kicsit meggyengült, ugyanakkor Vidigal, Candela, a fiatal Barreto, Obodo, Natali, Motta, Rinaldi és Rossini érkezése garancia a további jó eredményekre.
Lecce (11.) A piros-sárgák kerete szinte változatlan maradt, ami kisebb csoda, mert sokan arra számítottak, hogy az elöl-hátul igen gólképes csapatot szétszedik majd a nyáron. A játékosok zöme azonban a régi, szemben az edzővel: Zeman távozott, ráadásul még munkája sincs. Az utód, Angelo Gregucci most mutatkozik be a Serie A-ban, és a hírek szerint sokkal óvatosabb duhaj, mint a cseh volt: Zeman három csatárával szemben ő az egyékes játékban hisz.
Cagliari (12.) Kár lenne tagadni, hogy a Cagliari meggyengült a nyáron: Zola visszavonult, Alvarez, Iezzo, Loria, Maltagliati, Brambilla és Bianchi átigazolt, és a helyükre nem igazán érkeztek új emberek. Ráadásul a kispadon is váltás történt: az A-ligában most debütáló Attilio Tesser helyettesíti majd Arrigonit. Az új mester a 4-3-3 híve, ami azt jelenti, hogy elöl megmaradhat a tavaly oly sikeres Esposito, Suazo, Langella trió, mögötte pedig az Abeijon, Conti, Gobbi hármas. Gond csak akkor lesz, ha cserélni kell…
Siena (14.) A sorozatban harmadik A-ligás évadjára készülő Sienát továbbra is Luigi De Canio edzi, aki "alatt" azonban De Luca elnök szinte az egész csapatot kicserélte a nyáron: több mint egy tucatnyi futballista hagyta el a klubot (köztük Manninger, Cirillo, Pasquale, Tudor, Chiumiento, Pecchia, Taddei, Flo és Maccarone) és értelem szerint körülbelül ugyanennyien is érkeztek (például Legrottaglie, Negro, Paro, Gastaldello, Bogdani, Locatelli). Persze mindez kit érdekel, ha Enrico Chiesa megrúgja a maga 15-20 gólját!?