Magyarország nincs megbélyegezve

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2005.10.02. 02:39
Címkék
Jacques Rogge 2001 óta áll a Nemzetközi Olimpiai Bizottság élén. A belga sportpolitikus erős elnöknek számít, aki arra is szakít időt, hogy a vendégünk legyen, amikor az egyik legrégebbi, amúgy alapító tag, Magyarország nemzeti olimpiai bizottsága éppen a 110. születésnapját ünnepli. Ebből az alkalomból interjút adott a Nemzeti Sportnak.
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
Mirkó István
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
Mirkó István
Jacques Rogge ismeri és elismeri a magyar sport értékeit
- Tudja, hogy Magyarország mostanáig hány aranyat nyert az olimpiai játékokon?
- Természetesen, százötvenhetet - mosolyog az egyébként szigorú Jacques Rogge.

- Büszkék is vagyunk rá, hogy sportnemzet vagyunk, de elégséges lehet-e ez arra, hogy egyszer olimpiát rendezzünk?
- Athén példája bizonyítja, hogy kis ország is képes nagy feladatok megoldására, mint ahogyan Barcelona sem tízmilliós nagyváros, és a 2012-es kandidálók közül Madrid sem volt az. Maguk, magyarok is tökéletesen meg tudnának szervezni egy olimpiát. Nyugodtan pályázzanak, amennyire tudom, a politikai vezetőik is elkötelezettek a sport iránt, és ne feledjék, a végül nem befutó pályázatokkal is nyerhet a kandidáló város és ország.

- Négy éve ön is nyert, mégpedig a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöki tisztségét. Akkori riválisai között ott volt a magyar Schmitt Pál is. Miként tudnak azóta együtt dolgozni?
- Riválisok voltunk, nem ellenségek. Schmitt úr kiválóan felkészült sportpolitikus, aki számos jelentős funkcióban segítette már a NOB munkáját. Elismerem a kvalitásait, amelyekre a jövőben is nagy szüksége lesz az általam irányított szervezetnek.

- A másik magyar NOB-tag, Aján Tamás ezekben a napokban éppen kibogozhatatlan harcban áll nemzetközi szövetségi elnökként jegyzett sportága, a súlyemelés több magyar képviselőjével. Mi több, az övéi korábban nem is jelölték a tisztújításkor a posztjára. Gondolom, erről nem most hall először.
- Természetesen mindenről informálva vagyok, de magyar és nemzetközi szövetségi sportági belügynek tartom a történetet, amely, bízom benne, megnyugtató módon rendeződik majd.

Jacques Rogge

Született: 1942. május 2., Gent
Állampolgársága: belga
Végzettsége: sportorvos, sebészeti és ortopédiai szakorvos
Sportolói múltja. Vitorlázóként: 3x olimpiai résztvevő (finn dingi, 1968, 1972, 1976); világbajnok, 2x vb-2.; 16x belga bajnok. Rögbisként: 10x belga válogatott
Sportvezetői tevékenysége: a Belga Olimpiai Bizottság elnöke (1989-92); 5x a belga olimpiai csapat vezetője (1976, Innsbruck, 1980, Moszkva; 1984, Los Angeles; 1988, Calgary; 1988, Szöul); NOB-tag (1991-), NOB végrehajtó bizottsági tag (1998-), NOB orvosi bizottsági tag (1992-93), NOB-alelnök (1994-); a sydneyi és az athéni koordinációs bizottság vezetője; NOB-elnök (2001-)
- Ha már súlyemelés: megválasztásától fogva eltökélten harcol a tiltott teljesítményfokozók használata ellen, a zéró tolerancia híve. Az athéni doppingesetek minket, magyarokat is vastagon érintettek, két arany- és egy ezüstérmünk bánta a szigorú ellenőrzést. Megbélyegezve azért nem vagyunk, ugye?
- Erről szó sincs, már csak azért sem, mert Schmitt és Aján úr is többször kinyilvánította, hogy az előzetes tájékoztatás, a folyamatos kontroll és az esetleges szankcionálás terén sem tesznek, nem is tehetnek engedményeket. A magyar sport csodálatos múltját és jelenét, de a jövőjét sem árnyékolja be, ami történt, az az érintett sportolók, sportági műhelyek ügye.

- Országos figyelem kísérte a NOB szingapúri ülését, ahol nem csupán a 2012-es olimpia londoni helyszínéről döntöttek, hanem a programban helyet kapó sportágakról is. Magyarország több, tradicionális sikersportág, így elsősorban a kötöttfogású birkózás és az öttusa, másodlagosan a vízilabda vagy a kajak-kenu sorsa miatt is aggódott. Okkal?
- Miután csak két sportág, a baseball és a softball került ki a műsorból, könnyen válaszolhatnám, hogy nem. Ugyanakkor mindig is azt mondtam, az egyes sportágaknak oda kell figyelniük arra, hogy minél több országban űzzék őket, hogy nőjön a népszerűségük, és hogy tiszták, követhetőek legyenek a szabályaik. A lényeg végül is az, hogy mostantól huszonnyolc helyett huszonhat sportág szerepel a programban, köztük az ön által említettek is. Csak hogy a százötvenhét magyar arany Pekingben tovább gyarapodhasson.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik