Ünnepelhetünk: szép volt, fiúk!

BENKŐ GÁBOR, PIETSCH TIBORBENKŐ GÁBOR, PIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2005.10.12. 01:39
Címkék
Hatvan perc sem volt hátra a kezdésig, amikor a büféből egy tálca kávé érkezett a hazai üldözőbe. No nem mintha megannyi Csipkerózsika bóbiskolt volna a helyiségben, sőt: Róth Antal szövetségi edző szerint talán még sosem pörgött annyira a csapata, mint a horvátok elleni mérkőzés előtt. Örömmel bővítjük az iménti mondat végét: a horvátok elleni tétmérkőzés alatt az elmúlt napokban már-már unalomig ismételt helyzet (persze milyen jó érzés volt ismételgetni&) úgy festett: ha a magyarok megverik a csoportból már továbbjutó horvátokat, miközben a svédek nem gyűjtenek be egy pontnál többet Izland ellenében, akkor a fiataljaink készülhetnek az Európa-bajnoki pótselejtezőre.

Bank István (fehérben) ellenfele fölé került, s bár ugyanez nem sikerült a csapatnak, de így is jogos az öröm (Fotó: Meggyesi Bálint)
Bank István (fehérben) ellenfele fölé került, s bár ugyanez nem sikerült a csapatnak, de így is jogos az öröm (Fotó: Meggyesi Bálint)
Bank István (fehérben) ellenfele fölé került, s bár ugyanez nem sikerült a csapatnak, de így is jogos az öröm (Fotó: Meggyesi Bálint)

Miután a két találkozó egy időben kezdődött, a labdaindításig még a skandinávok érezhették magukat továbbjutónak. Mivel azt mégsem várhattuk el, hogy a szimpatikus izlandiak öt perc alatt berámolnak hármat, egy gyors magyar góllal kellett volna megzavarni a horvátokat – és a svédeket. Hogy ez volt a szándék, azt az is jelzi, hogy Tisza Tibor és Magasföldi József személyében két éket állított csatasorba Róth Antal, aki a középpályán is három támadó szellemű labdarúgót (Bori Gábor, Vadócz Krisztián és Czvitkovics Péter) vetett be. A lelkesedéssel – lásd még pörgés – nem is volt baj, nem úgy a pontossággal: rendre azokat a passzokat hibázták el a mieink, amelyekkel ígéretes helyzetet lehetett volna kialakítani a vetélytárs kapuja előtt. A felszabadultan futballozó horvátok közben bizonyították: eszük ágában sincs lazítani, és ha nem is futószalagon, de "gyártogatták" a gólszerzési lehetőségeket. Ennek az lett az eredménye, hogy a 37. percben vezetéshez jutottak.

Ha Kaposvárott ekkor nem is volt megnyugtató a helyzet, Svédországból érkezett a megnyugtató hír: a derék izlandiak becsülettel tartják magukat. Hanem aztán nyolc perc alatt nagyot fordult a világ! Itt Vaskó Tamás egyenlített, ott pedig a számunkra egyre kedvesebbé váló vendégek mégiscsak begyűrtek kettőt, így amikor eljött a szünet: Magyarország egypontnyi előnyben volt Svédországgal szemben.

A szünetben a kávénál is jobb "ajzószert" kaptak a magyar játékosok: a második félidőben követendő taktikán kívül azt is rögzíthették, hogy Izland vezet. Vadócz Krisztiánék megtehették volna, hogy mint a tyúk a tojásra, ráülnek a továbbjutást érő eredményre, de becsületükre váljék, nem ezt tették, hanem rohamozni kezdték a vendégek kapuját. Az első lehetőség (Czvitkovics Péter szabadrúgása) kimaradt, a második (Balogh Béla fejese) szintúgy, ám a harmadik már nem: Tisza Tibor Alfred Hitchcock módjára fokozta a feszültséget, amikor a 63. percben megítélt büntetőből előbb a kapusba lőtte a labdát, és csak azután a kapuba. Újabb jó pont: visszaállásról később sem volt szó, így 2–1-ről akár 3–1-re is juthatott volna az ötezer (!) szurkoló által űzött csapat.

És e helyütt, engedelmükkel, kissé előreszaladnánk: mivel Izland végül gyakorlatilag kiütötte Svédországot (4–1) még az sem okozott szomorúságot, hogy a horvátok egyenlítettek. A kínos lassúsággal telő, de azért csak lecsorgó háromperces hosszabbítás végén pedig össznépi fieszta kezdődött a stadionban: ötezer néző, húsz magyar játékos és a héttagú szakmai stáb ünnepelte azt, hogy az U21-es válogatottunk a 8-as csoport második helyezettjeként továbbjutott.
A folytatásról most csak anynyit: csütörtökön Nyonban sorsolják ki, hogy – a horvátokat kivéve – a másik hét csoportgyőztes közül melyik válogatott lesz a magyarok ellenfele. Ha azt a novemberi párharcot is sikerrel veszi a – végre lehetünk elfogultak – többszörös kalaplengetést érdemlő társulat, következhet a kontinensviadal.

A 8. csoport végeredménye
1. Horvátország1081114– 625
2. MAGYARORSZÁG 1061312– 719
3. Svédország106416–1218
4. Izland1041515–1113
5. Bulgária102179–177
6. Málta101273–165
További eredmények: Svédország–Izland 1–4, Málta–Bulgária 1–1 ---- Tisza Tibor: "Úgy érzem, a csapat mindent kiadott magából. Bár gólt lőttem, adós maradtam a jó játékkal, de most nem is ez a fontos. Boldog vagyok, hogy megszereztük a második helyet, mert az utánpótláskorúak mezőnyében is ritkán adatik meg magyar labdarúgónak, hogy ilyen sikerben legyen része."

Vaskó Tamás: "Fantasztikusan jó hangulatú meccset játszottunk a horvát együttes ellen. A végére nagyon elfáradtam, de mindenért kárpótol a csoportban megszerzett második hely. A gólomnak külön örülök, rendkívül jó érzés, hogy ezzel a találattal én is hozzásegítettem csapatunkat a pótselejtezőhöz."

Vadócz Krisztián: "Parádés siker ez! Nagyon örülök, hogy novemberben még egyszer hazatérhetek, hiszen barátok közé jövök. Lehet, hogy talán furcsán hangzik, de számomra a csapatot összefűző barátság, a hangulat talán még fontosabb is, mint az, hogy kiharcoltuk a továbbjutást és ott lehetünk a pótselejtezőben."

Fülöp Márton: "Mindenkinek mindent köszönünk! Köszönjük a szurkolóknak, mert nélkülük most nem ünnepelhetnénk ezt a sikert, köszönjük a szakmai stábnak, hogy ennyit dolgozott velünk, és természetesen köszönjük az izlandiaknak, akik nagyon szép sportemberi magatartásról tettek tanúbizonyságot." ---- 14. perc: Tisza eladott labdája után Lakic indította Tadicot. A vendégjátékos a magyar tizenhatoson átvette a labdát, majd megtolta, és jobbal, 15 méterről kapura bombázott, de a becsúszó Balogh Bélában elakadt a lövés.
26. perc: Takács nagy hibája – a vendégek térfelén elveszítette a labdát – után veszélyes kontratámadást vezettek a horvátok: három a kettő ellen támadtak, a labdát felhozó Bertulovic két védő között remek ütemben indította Tadicot, aki betört a tizenhatosra, csinált egy cselt, majd ballal 14 méterről a jobb felső sarok mellé lőtt.
32. perc: Benko bal oldali beadása után Tadic került gólhelyzetbe, de a jobbösszekötő helyéről, nyolc méterről, jobbal a bal sarok mellé lőtt.
37. perc: Bartulovic jobb oldali szöglete után Vaskó sarkáról a labda a hosszú oldalon fedezetlenül maradt Tadichoz pattant, és a horvát támadó hét méterről jobbal higgadtan a rövid sarokba lőtt.
0–1
42. perc: Jobb oldali beadás után Radman csúnyán alászaladt a labdának, amely Corluka hátáról éppen Vaskó elé pattant, s a védő ballal, hat méterről a léc alá lőtt.
1–1
64. perc: A bizonytalankodó Vuckót Vadócz támadta a horvát térfélen, és meg is szerezte a labdát, s a jobb oldalon meginduló Magasföldihez paszszolt, aki betört a tizenhatosra, a kapujából kifutó Radman mellett megtolta a labdát, de a horvát kapus elhúzta a lábát. A megítélt büntetőt Tisza végezte el, jobblábas, jobb sarokba tartó lövését Radman kiütötte, a kipattanót pedig a diósgyőri támadó három méterről a bal sarokba helyezte.
2–1
74. perc: Bank veszítette el a labdát a magyar térfélen. A horvátok azonnal támadást indítottak, a jobb oldalról Marcic belőtt labdájára a csereként beálló Primorac érkezett, és jobbal tíz méterről a léc alá lőtt.
2–2 ---- b>Mestermérleg

Gratulálok valamennyi játékosomnak, és azoknak is, akik hozzásegítették a csapatot a sikeres szerepléshez. Az öröm pillanatában szakmailag nem értékelném a mérkőzést, nagyon boldog vagyok. (Róth Antal a magyarok szövetségi edzője)

Látványos meccset játszottunk a magyarokkal, a találkozó színvonala felért egy felnőtt válogatott mérkőzésével. A végeredménnyel elégedett vagyok, és gratulálok a magyarok második helyéhez. (Slaven Bilic a horvátok szövetségi edzője)

STATISZTIKA

Összes lövés, fejes:
10:15 (4:11)
Kaput eltaláló lövés, fejes:
7:8 (3:6)
Szabálytalanságok:
15:15 (8:7)
Lesek:
2:1 (1:0)
Szögletarány:
4:4 (0:3)

BIZONYÍTVÁNY

Fülöp Márton a kapott gólokról nem tehetett, Balogh Béla nem csupán labdát szerzett, olykor a támadásokba is bekapcsolódott, miként a sokat romboló Máté Péter és Vaskó Tamás is, utóbbi ráadásul gólt is jegyzett. Czvitkovics Pétert jelölhetjük a magyar csapat legjobbjának, mert a pálya jobb és bal oldalán is remek teljesítményt nyújtott, beadásaival többször teremtett veszélyt az ellenfél tizenhatosán. Vadócz Krisztián sokszor szerzett labdát, igaz, olykor el is adta, de játéka mindenképpen hasznos volt, miként a széleken fel-alá robotoló Bori Gáboré is. Magasföldi József csinált egy 11-est, amely után az éktársa, Tisza Tibor eredményes volt. A horvát csapat megmutatta, hogy nem véletlenül csoportelső, és ez még akkor is igaz, ha ezúttal nem a legerősebb összeállításában szerepelt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik