"Mottó: Színház az egész világ, s színész benne minden férfi és nő." - William Shakespeare
Farkas József
A fônök megmondja – Kisteleki István (jobbra) jelszava: egységben az erô
Farkas József
A fônök megmondja – Kisteleki István (jobbra) jelszava: egységben az erô
A darab műfaja: tragikomédia. Az előadás címe: Cselszövők és hitszegők. Az előadás helyszíne: Budapest, Aquincum Hotel, illetve a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) székháza. Szereplők: az MLSZ elnöke, Bozóky Imre, az MLSZ-elnökség tagjai és a liga elnöke, Kisteleki István.
Első felvonás: Kora reggel, az MLSZ-székházban. Bozóky Imre elnök a nyugtalan éjszakája után – bizonyára megviselte az előző esti, horvátok elleni 0–0-s döntetlen, s az, hogy a magyar labdarúgó-válogatott csupán a negyedik helyen végzett a selejtezőcsoportban – nyűgösen ébred. Hivatalába érve azonnal titkárnőért kiált, s rögvest levelet diktál. Bozóky: "Tájékoztatom arról, hogy a mai napra, azaz 2005. október 13. napjára kitűzött elnökségi ülés elmarad. Azért döntöttem a fentiek szerint, mivel álláspontom szerint a Magyar Labdarúgóliga a 2005. október 5. napján tartott taggyűlésen hozott 3./2005. 10. 05. számú határozata sérti az elnökségi tagok szuverenitását, megakadályozza őket abban, hogy a magyar labdarúgás egészének érdekeit a saját meggyőződésük szerint képviseljék. A tegnapi nap folyamán a meghozott MLL-határozatokról tájékoztattam Joseph S. Blatter FIFA-elnök urat, aki a kialakult helyzetről részletes tájékoztatást kért, amelyet megadok. Mindaddig, amíg a FIFA az ügygyel kapcsolatos álláspontját, amely számunkra kötelező, nem alakítja ki, addig az MLSZ elnöksége határozatot ne hozzon, mert annak legitimitása kétséges."
Ez hát a levél az elnökségi ülés lemondásáról. (Küldönc el.)
Bozóky elnök elégedetten dől hátra székében, a tíz órára meghirdetett elnökségi ülés helyetti sajtótájékoztató anyagán gondolkodik.
Második felvonás: 8.30, Aquincum Hotel, különterem
Kilenc izgatott ember vitatkozik, majd egységes álláspontot alakít ki. Ők az MLSZ-elnökség "profi" tagjai, kiegészülve az amatőr Horváth Cs. Attilával, valamint Kisteleki Istvánnal, a Magyar Labdarúgóliga elnökével (a cselszövők).
Bár értesültek az elnökségi ülés lefújásáról, úgy döntenek – ha kell, kivont karddal, ha kell, kenyérrel és kaláccsal – az MLSZ-székházba vonulnak, és mert úgy hiszik, határozatképesek, akár Bozóky Imre nélkül is megtartják az ülést. A hangadó Kisteleki István és Puhl Sándor, a többség bólogatással jelzi, egyetértenek a szószólókkal.
Harmadik felvonás: 10.05, az MLSZ székháza
Bozóky Imre elégedetten veszi tudomásul, hogy a küldönc jól végezte dolgát, csupán két elnökségi tag, Hamar László és Orell Zsolt érkezett meg a székházba. No meg néhány újságíró, akiknek rögvest tájékoztatót tart az elnök, s bejelenti, levelet írt a FIFA-nak – amíg onnan nincs állásfoglalás, nincs elnökségi ülés sem. Végszóra megérkeznek a cselszövők, s mondják, márpedig megtartják az elnökségit.
Bozóky: "Itten márpedig nem lesz ülés." Kisteleki: "Itten márpedig lesz ülés."
Bozóky az ajtóból még visszaszól, majd becsapja maga után. Távoznak az elnökség amatőr tagjai is, kivéve "a hitszegőt", Horváth Cs. Attilát. Akár ülésezhetnének is, ám időközben Puhl Sándor (az ingadozó) meggondolja magát, követi elnökét, s ettől kezdve határozatképtelenné válik az elnökségi ülés. Rövid tanácskozás, majd a pártütők vezére, Kisteleki István tárgyalást kezdeményez Bozóky Imrével. Fél óra múlva hírnök érkezik, s közli, ha elnökségi ülés levezetésére nem is, de informális beszélgetésre hajlandó az MLSZ elnöke. Közeledik a végkifejlet, a tragikomikus vég. Bozóky Imre dühödten hagyja ott az egybegyűlteket, s fegyverhordozóját, Ganczer Gábort löki az újságírók elé. Az MLSZ sajtófőnöke nehéz helyzetbe kerül, ám kivágja magát azzal, hogy nem mondhat semmit, s hogy különben sem történt semmi. Az újságírók (a nézők) egyik fele sír, a másik kacag. A pártütők közül csak a vezér, Kisteleki István beszél.
Kisteleki: "Együttműködést ajánlottunk Bozóky Imrének. Szerintünk semmiféle jogsértést nem követtünk el azzal, hogy kértük a profikat képviselő elnökségi tagoktól, az MLSZ elnökségi ülésein az MLL vezetésének elvei szerinti, egymás között többségi döntéssel hozott határozat szerint egységesen szavazzanak. Szerintünk ezzel nem sérül a tagok szuverenitása. Meggyőződésem, Joseph Blatter sem vélekedik másként, abban az esetben, ha minden határozatot pontosan megismerhetett."
Bár napirendi pontok között nem szerepelne a kapitánykérdés, ám ha felvetődne, a profik nem javasolnák Lothar Matthäus szerződéshosszabbítását.
Függöny.
Epilógus Nevetni és sírni lehet a magyar futball újabb színdarabja után. S persze értetlenkedni, minek is ez a színjáték. A harc egyre keményebb a liga és az MLSZ elnöke között. S hogy ki győz? Lényegtelen…
A tragikomédia persze folytatódik, a magyar labdarúgás pedig egyre csak süllyed és süllyed – ma már a súgólyuk szintjét sem éri el. ---- 7 ---- H