A siker feltétele az egység

GYENGE BALÁZS, KORMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILAGYENGE BALÁZS, KORMANIK ZSOLT, MONCZ ATTILA
Vágólapra másolva!
2005.10.27. 00:20
Címkék
A szent cél, a hazai világbajnokság érdekében a német futball meghatározó szereplői félretették az egyéni érdekeket, és a 2006-os tornáig szóló közös programot dolgoztak ki. Akad olyan ország, ahol már a szavak sem segítettek a kapitányon, máshol pedig éppenséggel elkelne hasonló eszmecsere.
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is
IMAGO
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is
IMAGO
Jürgen Klinsmannt egyvalamirôl máris sikerült meggyôzni: a kapitány hajlandó maradni a vb után is

A közelmúlt játéka, eredményei és kritikái hatására Németországban úgy érezték, a klubvezetőket, illetve Jürgen Klinsmann szövetségi kapitány stábját ideje lenne egy asztalhoz ültetni, hogy mindenki tisztább jövőképpel várhassa a saját rendezésű világbajnokságot. (A helyzet Magyarországról is ismerős lehet, csak éppen itt az érintettek nem jutottak el idáig, mint ahogyan a csapat sem a vb-ig.)

A felek csaknem három órán keresztül tanácskoztak Frankfurtban, és mindenki kedvező mérleget vont.
"Jó beszélgetés volt, nyílt és iránymutató" – így Gerhard Mayer-Vorfelder, a szövetség elnöke, míg Jürgen Klinsmann a következőképp értékelt: "Élénk, érzelmekkel teli társalgáson vagyunk túl. Kihasználtuk az alkalmat, és a menedzserekkel, valamint az elnökökkel még egyszer ismertettük a szakmai koncepciónkat."
Abban egyetértettek a felek, hogy Klinsmann nincs könnyű helyzetben, hiszen, ahogyan Kalle Rummenigge, a Bayern Münchent működtető gazdasági társaság elnöke fogalmazott, "kilencvenhat óta nem vagyunk a világ szűk élvonalában, a legutóbbi ezüstérmünk a véletlen műve volt."


A kapitány munkájának megkönnyítése érdekében Uli Hoeness vezetésével munkacsoportot hoztak létre, amolyan tanácsadó funkcióval. Egyúttal kölcsönösen megígérték, a problémákról nem a médián keresztül értekeznek egymással, így például Klinsmann még egyszer nem hozza nyilvánosságra a fizikai tesztek esetlegesen rossz eredményeit, a másik oldal pedig nem indít elsöprő támadást a kapitány hazaköltözéséért. (Utóbbival kapcsolatban a szakember megígérte, amikor fontos, illetve igénylik, mindig hazajön az Egyesült Államokból.)

Arra viszont még mindig nem sikerült rávenni a trénert, hogy tegye le egyértelműen a garast valaki mellett a kapuskérdésben: "Oliver Kahn az első számú kapus, ez így is marad, de Jens Lehmann továbbra is ott van a kihívói szerepkörben" – fogalmazott az egykori remek támadó.
A többség előrelépésként értékeli a frankfurti összejövetelt.
Ott legalább vették a fáradságot, és teljes létszámban leültek beszélgetni…

Becsülik Otto királyt

Jóllehet a görög válogatottnak Európa-bajnokként nem sikerült továbbjutnia a zóna talán legkiegyenlítettebb csoportjából (a déliek mellett a vb-bronzérmes Törökország, valamint Dánia és Ukrajna is a 2. csoport tagja volt), a szövetség mégis azt tervezi, szerződést hosszabbít Otto Rehhagel kapitánnyal. A 2001 szeptembere óta hivatalban lévő német szakember további két évre írhat alá. Vaszilisz Gagacisz, a szövetség elnöke szerint a gárda jó úton jár, és a Svájcban, valamint Ausztriában 2008-ban rendezendő kontinenstornáig csak a már kitaposott ösvényen kell végigmennie.

Nem mind arany, ami fénylik

A futball világában is igaz, hogy magasabbról nagyobbat lehet esni, azaz erős válogatott szövetségi kapitányának többet kell felmutatnia, hogy a helyén maradhasson. A kritériumokat mindenhol ugyanaz a triumvirátus, a szakma (ez a legtöbb esetben a labdarúgó-szövetséget jelenti), a sajtó és a közvélemény formálja, persze végrehajtói jogköre csak az elsőnek van. Az egyik legjobb példa Raymond Domenech esete: annak ellenére inog alatta a kispad, hogy Franciaország már kiharcolta a vb-részvételt. A mestert elsősorban az eredményeket értékelő szurkolók tartják a helyén, ám ha csapata nem jut legalább a négy közé a vb-n, minden bizonnyal mennie kell. Talán még nehezebb helyzetben van az angolokat irányító svéd Sven-Göran Eriksson, akinek magánélete visszatérő téma az angol bulvársajtóban, csapata – bár szintén vb-résztvevő – kínosakat botlik, ráadásul a szakember "nem a haza szülötte".
Feltehetően menesztik a három európai kiemelt pótselejtezős kapitányát – Karel Brücknert (Csehország), Luis Aragonést (Spanyolország, képünkön) és Fatih Terimet (Törökország) –, ha válogatottjuk nem jut el Németországba.

Grant a legfrissebb áldozat

Vannak, akiknek a rábízott csapat sikertelen vb-selejtezése automatikusan megpecsételte a sorsát (az alábbi, csak a legfontosabb váltásokat tartalmazó listán többségében ilyen szövetségi kapitányok neve szerepel), ám vannak, akiktől annak ellenére váltak meg, hogy munkájuknak volt gyümölcse. Például a holland Jo Bonfrere, az áprilisban lemondó Humberto Coelho örökébe lépve, a vb 32-es döntőjébe vezette Dél-Korea válogatottját, ám a Kelet-ázsiai bajnokság nyári négyes döntőjére ráment az állása. S hogy összeállításunk naprakész legyen: Avraham Grant (képünkön), az izraeliek szövetségi kapitánya éppen szerdán jelentette be: elég volt – dacára annak, hogy csapata emelt fővel, veretlenül bukta el a vb-kvalifikációt.

A MENESZTETT KAPITÁNYOK
AUSZTRIA: Hans Krankl. BELGIUM: Aimé Anthuenis. DÉL-KOREA: Jo Bonfrere. GUATEMALA: Ramón Maradiaga. ÍRORSZÁG: Brian Kerr. IZLAND: Asgeir Sigurvinsson. IZRAEL: Avraham Grant. KÍNA: Arie Haan. MAROKKÓ: Badu Zaki
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik