Az idei Eb-n Poznanban hat, a zágrábi vb-n ugyancsak hat arany volt a magyar csapat mérlege. Ám a sikerek ellenére Angyal Zoltán szövetségi kapitány (képünkön) nem dől hátra karosszékében. A jövő évi válogatási elvekben sok változás fedezhető fel.
Mirkó István
Reméljük, jövôre is megismétlôdik a kép: Kovács Katalin (balra) és Janics Natasa a dobogó legfelsô fokán
Mirkó István
Reméljük, jövôre is megismétlôdik a kép: Kovács Katalin (balra) és Janics Natasa a dobogó legfelsô fokán
– Az ember azt hinné, hogy remek évet zártunk, erre az elnökségi ülésen két-három percet szánunk a sikerekre és két-három órát a hibák elemzésére – fakadt ki a csütörtöki sajtótájékozatót követően Angyal Zoltán. – Ez a szüntelen hibaelemzés a kulcs, hogy a világ élvonalában maradjunk. Ki kell sajtolni magunkból a maximumot. Éppen ezért jelentős változásokat tervezünk jövőre.
– Nevezetesen? – A három szakág, a háromlábú szék mindig billeg, de soha nem borult eddig fel. Hogy minél kisebb legyen a billegés, a szakágakra különböző válogatási elveket fogadott el az elnökség. A nőknél a Kovács Katalin, Janics Natasa duó teljes védettséget élvez ötszáz méteren. Az utóbbi években volt már példa félvédettségre, vagyis ha egy egység az egyik válogatót megnyerte, máris indulhatott a világversenyen, jövőre azonban akkor is ők indulhatnak az Európa-bajnokságon és a vébén ezen a távon, ha egyik válogatón sem állnak rajthoz. De abban az esetben, ha csak a párosra összpontosítanak. Amint megpróbálnának duplázni, vagyis ötszáz egyesben is indulnának, akkor oda kell állniuk a páros válogatóra is, méghozzá "gyorsított" időrendben. – Tételezzük fel, hogy megpróbálják a duplázást, kikapnak párosban, majd az Európa-bajnokság előtt ön elé állnak, hogy mégiscsak együtt ülnének hajóba. Akkor is érvényes még a védettség? – Igen. Az idén bebizonyították, hogy annyira kimagaslanak a mezőnyből, hogy megérdemlik.
– Na és a triplázás? Zágrábban a spanyol Teresa Portella kétszázon fél óra leforgása alatt három fajta érmet nyert. Eszerint meg lehet csinálni… – Ha megelégszünk ezüstökkel, bronzokkal. És ne feledjük, ez a legrövidebb távon történt. Nem engedélyezem, hogy bárki is triplázzon. Duplázniuk is csak Kovács Katiéknak lehet, a többi egységünknek a "szimpla" sikerért kell megküzdenie a világ ellen.
– Mi a helyzet a férfi kajakkal? – Az első válogatón mindenki kísérletet tehet arra, hogy egyesben, párosban és négyesben is induljon. A második válogató előtt választani kell, és az új időrendben követik egymást a rajtok. Így korábban kialakulnak a négyesek, több idő lesz összecsiszolódni. Az idén ugyanis emiatt kaptam a legtöbb kritikát.
– Végül a kenu válogatási elvei? – Ez a háromlábú szék legrövidebb lába. Külön programot dolgoztunk ki, a cél a felzárkóztatás, hogy a kenu ne kizárólag Kolonics Györgyből, illetve a Kolonics, Kozmann György duóból álljon. Még több odafigyelés, még több edzőtábor, meleg égövi felkészülés a megoldás.
– Változás még, hogy ismét válogatóznak a négyesek. – Nem bánom, hogy visszatértünk a régi módszerhez. Nem jött be a változtatás. Mikor kísérletezzünk, ha nem olimpia után? A mottóm: keresem a legjobb megoldást, hogy megtaláljuk a legjobbakat. ---- T ---- A