A szeretet ünnepén gyűlölettől hangos a futballtársadalom. Minősíthetetlen jelzők és lélegzetelállító számok repkednek a levegőben, kiigazodni, igazságot tenni "jó" vagy "rossz" oldalt találni gyakorlatilag lehetetlen. Rajtunk röhög Európa a kritikus helyzetben lévő MLSZ-alelnöknek, Puhl Sándornak is megvan erről a véleménye.
Németh Ferenc
Puhl Sándor megálljt parancsol a szidalmaknak, és azt ígéri, hogy peres úton vesz elégtételt az ôt ért sérelmekért
Németh Ferenc
Puhl Sándor megálljt parancsol a szidalmaknak, és azt ígéri, hogy peres úton vesz elégtételt az ôt ért sérelmekért
Minősíthetetlen perpatvar zajlik immár napok óta: két ismert futballvezető kocsmai balhé színvonalán vitatkozott össze szerda reggel – még jó, hogy nem ökölpárbaj lett a vége. Puhl Sándor MLSZ-alelnök azt mondja, őt sohasem sértették meg úgy, mint ahogy Kisteleki István tette a szerda reggeli Nap-kelte című tévéműsor felvétele után. A világ egykori legjobb játékvezetője pert fontolgat a ligaelnök ellen, s azt mondja: a magyar labdarúgásnak gyakorlatilag vége, meghalt…
– Az átlagember enyhe hányingert kap, ha a magyar futballról hall a hírekben. Ennyi mocskolódás, gyűlölködés, sértegetés tán még a politikában sem észlelhető. Ráadásul már legendák keringenek a különböző beszólásokról, hogy Kisteleki István azt mondta önnek…. – Elmondom pontosan, mit mondott nekem a liga elnöke – mondta Puhl Sándor. – Túl voltunk a tévévitán, Gyárfás Tamással együtt jöttünk ki a stúdióból, amikor odafordult hozzám, s mintegy fél méterről, bele a képembe a következő kijelentést tette: "Világéletedben egy szemét csaló voltál, te rohadt szemét!"
– Mire ön? – Kikértem magamnak.
– Ennyi? Semmi cifra válasz? Még csak ökölbe sem szorult a keze? – Képzelheti, mennyi indulat dolgozott bennem, annak idején még bíróként kaptam ilyen-olyan rigmusokat, válogatott durvaságokat a lelátóról, de szemtől szembe így még sohasem sértettek meg. De türtőztetnem kellett magam, mégsem állhattam le ott üvöltözni, verekedni.
A szörnyű hadjárat mindent szétrombolt
– Pedig már ezen sem csodálkozott volna senki. Ahová ez a sportág jutott… – Igen, sajnos, ebben egyetértünk, a magyar futball gyakorlatilag meghalt. Kész, tönkretették, lejáratták, elveszítette maradék nimbuszát. Nevetség és utálat tárgyává vált.
Szavazás
– Csak azt ne mondja, hogy erről Kisteleki István tehet. – Nem jutottunk ki a világbajnokságra, a bajnokság színvonala alig javult valamicskét. A helyzet tehát amúgy is elkeserítő volt, ám ez a hadjárat, amelybe a liga elnöke belekezdett, végtelen rombolást vitt véghez. Rengeteget ártott, hogy mennyit, azt egyelőre felbecsülni sem lehet. Szörnyű ezt kimondani, de azt gondolom, a kétezer-tizenkettes Európa-bajnokság rendezéséről is lemaradunk. Pedig nagy álom ez, de mindhiába, ha a hírünk a világban egyre rosszabb. Egyre több visszajelzést kapok külföldről, s mindenki azt kérdezi: hát mit csináltok ti ott, Európa közepén?!
– Ez fontos kérdés: mit csinálnak futballvezetés cím alatt? – Mindenesetre nem lopunk, és nem csalunk, ahogyan azt Kisteleki István mondta.
– A számokkal nehéz vitatkozni, ott van az a mintegy hétszámillió forintos veszteség. – Hagyják már ezt abba! Ki ellenőrizte, hogy ez az adat valódi-e?! Azért, mert valaki osztogat egy ilyen papírt, telekürtöli vele a sajtót, még nem biztos, hogy hinni kell neki. Gondolkodjanak már, az MLSZ éves költségvetése egymilliárd-kétszázmillió forint, hogyan tudtunk volna hétszázmillió forintos hiányt termelni?!
– Akkor most fordult a kocka: ön vádolja hazugsággal Kisteleki Istvánt. – Én nem vádolok senkit, csak a tényeket említem. Még a felügyelőbizottság elnöke is cáfolta, hogy ennyi pénzzel nem tudunk elszámolni. De az is megér egy külön történetet, hogyan került ki ez a titkos adat. Kisteleki István az elnökségi ülésen felkapta a könyvvizsgáló cég jelentését, s arra hivatkozva, hogy kigyulladt a garázsa, egyszerűen elszaladt.
– Nem hajlandó elismerni, hogy a liga elnökének sok mindenben igaza van? – Nem, nem és nem! Nagyon is tudatos mindaz, amit ő tesz, csupán az a kérdés, hogy személyes indíttatásból vagy valakiknek a támogatásával teszi-e. Két cél hajtja: a hatalmi vágy, no meg a pénz. Egyelőre körön kívül van, és ez rettentően idegesíti őt. Az még a napnál is világosabb, hogy a kétezer-tizenkettes Európa-bajnokság esetleges megrendezésével hatalmas pénzeket lehetne keresni. Hát erre megy ki az egész.
Nemcsak költöttek, hanem kasszíroztak is
– Azért sántít, amit mond, mert tetszik, nem tetszik, Kisteleki István jelentős támogatottságot szerzett, és bizony kevésen múlott, hogy már most az ő akarata érvényesüljön. – Ha a közgyűlésre céloz, a liga elnöke ott sem lehetett volna, egyszerűen abban az időpontban még nem volt meg ehhez az engedélye. Ha így vesszük, szabálytalan volt az egész közgyűlés. De nem szeretnék itt kicsinyeskedni, ebbe aztán végképp ne kössünk bele. Igen, vannak, akik támogatják őt, és hisznek a demagóg szövegének, hogy Bozóky, Puhl és Matthäus enynyit meg annyit tesz zsebre, és lop ki a magyar futballból.
– Nézze, aki látta Lothar Matthäus szerződését, s olvashatott a fizetéséről, a lakásának bebútorozásáról, akkor bizony joggal szentségel, mondván: nincs eredmény, nincs futball, hát mire ez a jólét, ez a pazarlás? – Ezt készséggel elismerem. Számomra is egyértelmű, vannak, akiket irritál, amikor sok pénzről olvasnak, s persze rögtön azt kérdezik: miért nem én keresek ennyit? De van ennek egy másik oldala is. Nemcsak költöttünk, hanem kasszíroztunk is pénzt, nem is keveset. Brazília ellen például százötvenmillió forintos bevételre tettünk szert, márpedig a dél-amerikaiak egyértelműen Lothar Matthäus miatt választottak minket ellenfélnek.
– De abból a százötvenmil-lióból jutott ennek is, annak is a zsebébe. Ez a botrány! – Ha valaki pénzt hoz, az természetesen részesül belőle.
– Igen, erre a kérdésre mindig ez a válasz… Nézzük, hogy marad-e Lothar Matthäus magyar kapitány? – Erre nem tudok válaszolni. Őszintén szólva kérdéses, lesz-e annyi pénz, hogy Lothar Matthäus maradhasson.
Új csata: az ügyvédek már készülődnek
– Feljelenti Kisteleki Istvánt? – Megnéztem azt a kazettát, amely a tévészereplésünk felvéte-lét tartalazza, és konzultáltam jogászokkal. Hamarosan eldöntöm, milyen lépéseket teszek. Egyébként az a legszebb az egészben, hogy a liga elnöke nem érti, miért indul ellene eljárás, és én miért gondolkodom peren. Sokunkat lecsalózott, engem pedig rohadt szemétnek nevezett. Harminc éve dolgozom a magyar futballban, és ezt kellett megélnem, úgyhogy… Lesz még ennek folytatása. ---- Idehaza az MTI – Bozóky Imre elnökre hivatkozva – arról ír, hogy Lothar Matthäus sorsáról a január 5-i MLSZ elnökségi ülés dönt, míg külföldön a kapitány pénzügyeiről (is) cikkeznek, ezekből szemlézünk most.
www.sport1.de: Kemény vádakkal illették Lothar Matthäust: egy magyar internetes portál szerint a német válogatottsági csúcstartó illegális szponzori pénzeket vett fel a magyar szövetségtől. Amióta 2004 januárjában hivatalba lépett, Lothar Matthäus körülbelül hétszázezer eurót hallgatott el az adóhatóság elől. "Ez pimaszság! A szövetséggel nettó öszszegben állapodtam meg, így nem érinthet az adócsalás vádja" – reagált a portál kérdésére a magyar kapitány.
Bild: Hatalmas az izgalom Magyarországon Lothar Matthäus miatt. Állítólag a válogatottsági csúcstartó illegálisan jutott pénzhez. Lothar Matthäus az adócsalási vádak mögött a hatalmi harcot elvesztő ligafőnököt, Kisteleki Istvánt sejti. "Meggyőződésem, hogy nem a szövetség a bűnös. Én továbbra is abból indulok ki, hogy az Európa-bajnokságig Magyarországon maradok" – kommentálta a híreket a szakember.
Sport Bild: A válogatottsági csúcstartó a DSF-nek elárulta, szóban megegyezett a magyar szövetséggel szerződésének meghosszabbításáról. "Írásban azonban még nem állapodtunk meg, mert a szövetségben minden a feje tetején áll. Természetesen vannak olyan feltételeim, amelyeknek előbb teljesülniük kell, mielőtt folytatnám a munkámat a nemzeti csapat élén" – fogalmazott Lothar Matthäus. ---- Péntek délután hivatalossá vált, hogy május 30-án Angliában lép pályára a magyar válogatott, a helyszín pedig a felújítás alatt álló londoni Wembley stadion vagy a manchesteri Old Trafford lesz.
Ez mindenképpen jó hír a hazai futballháború idején, s szinte bizonyosan a múltnak szól a meghívás – a hét eleji hírekkel ellentétben nem személyfüggően… –, noha Sven-Göran Eriksson, az angolok svéd szövetségi kapitánya szerint a magyar labdarúgás jelene sem szégyellnivaló.
"A magyar csapat mindig technikásan, fantáziadúsan játszik, ráadásul az ország labdarúgása nagy hagyományokkal büszkélkedik, ez akkor is igaz, ha a válogatott az utóbbi időben nem jutott ki a nagy tornákra – mondta Sven-Göran Eriksson. – Több magyar játékos szerepel az angol klubokban, például a West Bromwich Albionban játszó Gera Zoltán vagy a Crystal Palace-ban védő Király Gábor. Őket jól ismerjük. Azt is tudom, hogy nagy múltja van az angol és a magyar csapat mérkőzéseinek."
Az angolok nagy várakozással tekintenek a május végi találkozó elé: a kapitány nyilatkozata mellett a szövetség honlapja történelmi visszapillantót is közöl. Ráadásul nem a szigetországi sikereket emeli ki a részletes, fotókkal gazdagított anyag, hanem az 1953. november 25-i, 6:3-as magyar sikert hozó londoni párharcra összpontosít. A szurkolók megtekinthetik a weblapon Jackie Sewell gólját, s hosszú beszámolót olvashatnak a mérkőzés többi eseményéről, kiemelve a magyarok történelmi diadalának értékét. Az angolok ugyanis addig veretlenek voltak hazai pályán az európai csapatokkal szemben. Zárásként a szigetországi cikk szerzője kiemeli: "Anglia a labdarúgás történetének egyik legjobb csapatától kapott ki!" ---- Egyre szövevényesebb az MLSZ-ügy. A hisztéria még a nyáron robbant ki, amikor Lothar Matthäust a görög PAOK csábította edzőnek, és a kapitány magyarországi szerződése fókuszba került. Több MLSZ elnökségi tag – és mellettük Kisteleki István ligaelnök – egyre erőteljesebben követelte, hogy a szövetség mutasson be minden megállapodást. A forrpontot a december hozta el, a krónikánkban a botránynak ezen időszakát elevenítjük fel.
December 19. Kisteleki István kérdéseket tesz fel a szövetség első emberének, elsősorban Lothar Matthäus fizetésével kapcsolatos ügyekről érdeklődik, valamint az MLSZ és a Derball, valamint a Kentaro AG között kötött szerződések jogszerűségét kérdőjelezi meg.
December 20. A viharos elnökségi ülésen Kisteleki István 200 millió forintos adóhiányról és 500 milliós szabálytalan gazdálkodásról beszél, majd dühében lecsalózta az elnökség tagjait. Lapunknak aztán elmondta, hogy a jelzőt nem mindenkinek, csak Bozóky Imrének szánta.
December 21. Rendkívüli közgyűlést tartott az MLSZ: visszahívás, felháborodás, szavazás, lemondások. Az elnök végül marad, és arról döntés születik, hogy Lothar Matthäus szerződéshosszabbításáról januárban tárgyal az elnökség.
December 22. Megjelentek a szigorúan bizalmas jelentés lényeges részletei. A könyvvizsgálók szerint az MLSZ nem fizetett be 205 millió forint adót, és 529 millió forint hiányt hozott össze két év alatt. Több amatőrcsapat képviselője jelezte, ha előbb tudja, hogy ez szerepel a papírokon, akkor Bozóky Imre leváltására szavaz.