A január 1-jén kezdődő Gold Coast-i tenisztornán visszatér a WTA körversenyre a svájci Martina Hingis, minden idők talán legtehetségesebb, legsokoldalúbb női játékosa.
Martina Hingis biztos benne, hogy a teniszezés tudományát nem lehet elfelejteni
Martina Hingis biztos benne, hogy a teniszezés tudományát nem lehet elfelejteni
Minthogy senki sem látja a jövőt, egyelőre nem beszélhetünk tündérmeséről, de azért engedtessék meg, hogy kifejezzük örömünket Martina Hingis visszatérésével kapcsolatban. Vélhetően nem lesz olyan sikeres, mint amilyen a kilencvenes években volt, de a játéka már önmagában esztétikai élményt jelenthet a sportág rajongói számára, függetlenül attól, hogy nyer-e Grand Slam-tornát, vagy sem. Igaz, maga az érintett legalábbis optimista.
"Aki négy évig a világ legjobbja tud lenni, sohasem felejti el a tenisz tudományát. Szeretnék a legjobbakkal megmérkőzni, versenyeket, sőt Grand Slam-tornákat nyerni. Menet közben úgyis kiderül, mire vagyok képes, konkrét célokról tehát nem érdemes beszélni" – magyarázta a 25 esztendős Martina Hingis, aki a Gold Coast-i viadalt követően Sydneyben hangol rá a január 16-án kezdődő, általa korábban háromszor is megnyert Australian Openre.
A "Swiss Missnek" becézett teniszezőnő visszatérése kapcsán nem árt felidézni, mi történt vele, mielőtt lerakta az ütőjét. Mivel a potenciális vetélytársak száma szinte hétről hétről nőtt, és Martina Hingis nem tudott (vagy inkább nem akart…) kellő izomköteget magára pakolni, finom, fifikás játéka tökéletes célponttá vált a már-már ész nélkül csapkodó, felfoghatatlan lábmunkájú ellenfelek számára, másképpen fogalmazva: II. Martina mellett valósággal elsüvített a teniszvilág. Ő megmaradt igazi klasszisnak, olyan teniszezőnek, aki a szó szoros értelmében játszik a pályán. A vége felé ez már vajmi kevésnek bizonyult, arról nem is beszélve, hogy 2000-től kezdve egyre csak szaporodtak a sérülései; először a lábszára, utána a sarka, végül a bokája. Ez utóbbi sérülés sok volt, 2002-ben kénytelen volt pontot tenni pályafutása végére. 2005 februárjában mégis tétmérkőzést játszott; nevezett a Thailand Openre, hogy az ott keresett pénzt felajánlja a cunami okozta szörnyűség kárvallottjainak; nem volt nagy összeg, hiszen az első körben kikapott a német Marlene Weingärtnertől. Csakhogy azóta eltelt egy év, s volt ideje rákészülni a visszatérésre, elvégre nem jótékonykodni szeretne.
"Nagyszerűen éreztem magam tenisz nélkül, felfedezhettem az élet másik oldalát is, de mivel sportolónak születtem, az újbóli versenyzés lehetősége egyre többször ott motoszkált a fejemben. Többek között az is, milyen lehet Marija Sarapova ellen játszani. Vele még sohasem teniszeztem, remélem, hamarosan erre is sor kerül" – mondta Martina Hingis.
De vajon mennyit enged meg neki az agyongyötört, többször is műtött lába? Ki más tudna erről bővebb tájékoztatást adni, mint az orvosa, Heinz Bühlmann?!
"Noha a bokája gyógyultnak tekinthető, semmit sem szabad elkapkodni, mert ez a sérülés, sajnos, bármikor visszaköszönhet, ezzel együtt kell élnie – magyarázta Heinz Bühlmann. – Ha okosan állítja össze a versenynaptárát, kevesebb rizikót vállal, bár nem tudom, a nagyobb sikerek elérése érdekében mennyit kell elbírnia a lábának."
Adott tehát a kérdés: lehet-e úgy világszínvonalon teniszezni, hogy közben az ember minden lépésére hatványozottan ügyel? Erre minden bizonnyal a "majd meglátjuk" válasz a kézenfekvő, Martina Hingis mindenesetre tántoríthatatlan, és ez jó hír.
"Lindsay Davenport, Mary Pierce, Amélie Mauresmo, Kim Clijsters, Justin Henin-Hardenne. Számtalanszor játszottam velük, és lám, ők manapság is ott vannak a legjobbak között, Davenport éppenséggel világelső. Miért ne sikerülhetne nekem is?" – tette fel a kérdést Martina Hingis.
Íme, egy a lehetséges válaszok közül: mert ebben a világban a kivételes tehetség önmagában már nem feltétlenül elegendő a győzelemhez…
MARTINA HINGIS Született: 1980. szeptember 30., Kassa Állampolgársága: svájci Lakhelye: Trubbach (Svájc) Magassága/testsúlya: 170 cm/59 kg Ütőfogása: jobbkezes (kétkezes fonákkal) Profi státus: 1994–2002; 2005–? Jelenlegi világranglistás helyezése: – Legjobb világranglistás helyezése: 1. (1997. március 31.) Kiemelkedő eredményei: 3x Australian Open-bajnok (1997–1999); wimbledoni bajnok (1997); US Open-bajnok (1997); 2x világbajnok (1998, 2000); további 33 tornát nyert meg egyesben Meccsindexe: 471 győzelem/101 vereség Keresete: 18 345 825 amerikai dollár