Kiefer ért célba a maratonin

KAMLER JÁNOS, L PAP ISTVÁNKAMLER JÁNOS, L PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2006.01.26. 01:23
Címkék
A felső ágról Roger Federer és Nicolas Kiefer jutott be a férfi egyes elődöntőjébe. Egyiküknek sem ment simán, Kiefer például majdnem öt órát töltött a pályán a továbbjutás érdekében.
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért
Reuters
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért
Reuters
Túléltem! Nicolas Kiefer majdnem öt órát küzdött élete eddigi legnagyobb sikeréért

Nicolas Kiefer túl visszafogott volt, amikor azt mondta, elégtétel számára az elődöntőbe jutás. Több annál. Pontosabban: több lehet.
Ez a sportág ugyanis bonyolultabb annál, hogy az ember megtanulja a különböző ütésfajtákat, az esetek többségében a lelki nyugalom, az agy működése is jelentősen befolyásolja egy-egy teniszező előmenetelét vagy visszaesését. Kiefer esetében ez utóbbi volt túlsúlyban, és abból kiindulva, hogy szépen induló pályafutása a Grand Slam-tornákon, az igazán nagy mérkőzéseken nem kerülhetett egyenesbe, azt volt az érzésünk, ez a kiváló teniszező sohasem lesz képes átlépni önmaga árnyékát.

A Kivi becenévre hallgató, anyai ágon francia, egyébként mindig a német színeket képviselő teniszező nem nyerte meg az Australian Opent, sőt a döntőbe sem jutott be, de az biztos, hogy mázsás tehertől szabadult meg a szerdai kánikulában. Több mint tízéves profi pályafutása során először jutott be Grand Slam-torna-elődöntőbe – 28 évesen, a 35. major versenyén.

Korábban négyszer játszhatott Grand Slam-negyeddöntőt, kettőt Ausztráliában, egyet-egyet Wimbledonban és az US Openen. Mindegyiket elveszítette, hol saját maga, hol az ellenfél tudása miatt. Ezért óriási szó, hogy megannyi csalódás után, a harmadik iksz felé közeledve meg tudott újulni. Nem feltétlenül játéktudásban, sokkal inkább játékfelfogásban.
És persze fizikálisan.

Volt már kemény mérkőzése az elmúlt napokban, ráadásul a teniszcirkusz egyik legkiismerhetetlenebb szereplőjével, a nyilvánvalóan kifinomult tudású Sébastien Grosjeannal hozta össze a sors a negyeddöntőben, akivel a torna eddigi leghoszszabb mérkőzését játszotta. A két gladiátor csaknem öt órán keresztül nyúzta egymást, a sorsdöntő ötödik szettben Grosjean kétszer is eltapsolta brékelőnyét, és a végén kénytelen volt fejet hajtani német riválisa előtt.
Bár a főhajtás enyhe túlzás.

Az ötödik szett 12. játékában, az éppen adogató Grosjean szempontjából 5:6-nál a labdamenetet tulajdonképpen elveszítő Kiefer a hálónál hirtelen elhajította ütőjét, ami vélhetően megzavarta vetélytársát, hiszen elrontotta a könnyű röptét. A francia hőbörgött egy sort, abban igaza volt, hogy Kiefer sportszerűtlen eszközhöz nyúlt, abban viszont nem, hogy szabálytalanságot követett el. Merthogy akkor járt volna pontlevonás, ha az ütő érvényes területen belül ér földet…
Mellesleg nem ez döntött.

Egyébként nem sokon múlt, hogy Kiefer helyett Nyikolaj Davigyenko legyen a szerdai játéknap főhőse. Mindenképpen érdekes lett volna, ha a szettek állását tekintve ő vezet 2:1-re, és nem Roger Federer. Úgy ám, a világ legjobbja ezúttal is bajba sodorta önmagát enyhe flegmasága, dekoncentráltsága miatt. Az előző körben Tommy Haas 0:2-ről egyenlített ki ellene, most csupa szív orosz ellenfele préselte ki magából a maximumot – hat szettlabdát puskázott el az elveszített harmadik játszmában –, márpedig az számottevő.
Ezzel együtt nem kell különösebben aggódnia annak a teniszezőnek, aki a megmagyarázhatatlan hibák ellenére Grand Slam-negyeddöntőt nyer Ausztráliában.
A nap mérkőzése
Nicolas Kiefer–Sébastien Grosjean 6:3, 0:6, 6:4, 6:7, 8:6
1. adogatások (%-ban)4551
Ászok412
Kettős hibák92
Ki nem kényszerített hibák6755
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)6264
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5153
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)189183
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)146139
Legerősebb adogatás (km/óra)220215
Direkt pontok (adogatásból is)3459
Sikeres brékpontok9/169/13
Pontok/kísérletek a hálónál42/7229/49
Megnyert pontok160169
Mérkőzésidő (perc)288 (41+30+55+66+96)
---- Nicolas Kiefer és Sébastien Grosjean teniszkrimijét követôen a német játékos ütôdobálós megoldása is terítékre került. Kiefer azt mondja, már helyben elnézést kért érte, Grosjean viszont állítja, még az öltözôben sem kerített rá sort.

– Mi futott át az agyán, amikor elhajította az ütôjét?
– Magától jött a mozdulat – válaszolta Nicolas Kiefer. – Ilyen meccsen a szokásosnál is feszültebb az ember, megesik, hogy az érzelmei eluralkodnak a tudata fölött. El kell fogadni, hogy egy-egy kiélezett szituáció olykor megmagyarázhatatlan cselekedetekre sarkallja az embert. Négy órája küzdöttünk már akkor…

– Egyébként hogy érzi magát?
– Szerintem egészen jól eltitkoltam Grosjean elôl, mennyire fáradt vagyok, pedig alig élek.

– Mit jelent önnek az elôdöntôbe jutás?
– Elégtételt. Rengeteg nagy meccset elveszítettem már, emlékszem, néhány éve ugyanitt Escudé ellen kettô nullára vezettem, mégis kikaptam. Talán végre eljött az én idôm. ---- Ahogy várható volt, az elsô igazán ütôs ellenféllel nem bírt Martina Hingis, a hároméves pauza után visszatérô 25 éves svájcit Kim Clijsters gyôzte le – igaz, három játszmára volt szüksége rá. A belga teniszezô meg sem közelítette csúcsformáját (49-szer rontott!), egyébként is sérülésekkel bajlódik, de – mint mondta – nem a fájdalom miatt játszott úgy, ahogy. Clijsters fél gôzzel elért diadala tulajdonképpen kritika Hingisrôl, akinek ráadásul be kell látnia, hogy visszavonulása óta semmivel sem lett lassúbb a nôi tenisz – sôt! Márpedig neki akkor is meggyûlt a baja az agresszorokkal. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ez a torna volt elsô nagy erôpróbája, és akárhogy is nézzük, derekasan helytállt.

„Csak a döntô szettben tudott legyôzni a világ egyik legjobbja, úgyhogy nem tehetek magamnak szemrehányást. Sôt kifejezetten elégedett vagyok az eredményemmel, hiszen mégiscsak bejutottam a legjobb nyolc közé. Egy szó, mint száz, van keresnivalóm a mai mezônyben, ami rendkívül jó érzéssel, továbbá bizakodással tölt el” – mondta a kiesése után a háromszoros melbourne-i bajnok Martina Hingis. Clijsters tehát bejutott az elôdöntôbe, mi több, az is eldôlt, hogy hétfôtôl ismét ô vezeti majd a világranglistát – tavaly ilyenkor még jócskán százon kívül volt.

Újra itt van Mauresmo
A nôi egyes másik szerdai negyeddöntôje mindössze 52 percig tartott, Amélie Mauresmo ennyi idô alatt gyôzte le 6:3, 6:0-ra a svájci Patty Schnydert. A franciák világbajnoka 1999-es feltûnése óta nem jutott ilyen messzire az ausztráliai Grand Slam-tornán. Akkor a döntôben nagyon megverte ôt Martina Hingis.

Davenport nem adja fel
A nôi tenisz trónjáról letaszított Lindsay Davenport úgy érzi, maradt még benne annyi erô, hogy Grand Slam-tornát nyerjen. „Máskülönben nem játszanék már” – így a 29 éves amerikai klasszis, akiben a 2004-es wimbledoni torna után felvetôdött a visszavonulás gondolata. A háromszoros Grand Slam-bajnok Davenport a 2000-es Australian Open óta nem nyert major versenyt, az idén a negyeddöntôben búcsúzott Melbourne-ben. ---- Férfi egyes
Negyeddöntô:

Federer (svájci, 1. kiemelt)–Davigyenko (orosz, 5.) 6:4, 3:6, 7:6, 7:6
Kiefer (német, 21.)–Grosjean (francia, 25.) 6:3, 0:6, 6:4, 6:7, 8:6

Nôi egyes
Negyeddöntô:

K. Clijsters (belga, 2.)–Hingis (svájci) 6:3, 2:6, 6:4
Mauresmo (francia, 3.)–Schnyder (svájci, 7.) 6:3, 6:0

Férfi páros
Negyeddöntô:

B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Hernych, Karlovic (cseh, horvát) 6:3, 3:6, 6:1
Hanley, Ullyett (ausztrál, zimbabwei, 4.)–Aspelin, Perry (svéd, ausztrál, 8.) 6:3, 4:6, 6:3
Az elôdöntô párosítása: B. Bryan, M. Bryan–Hanley, Ullyett; Fyrstenberg, Matkowski (lengyel)–Damm, Paes (cseh, indiai, 7.)

Nôi páros
Elôdöntô:

Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 1.)–Grönefeld, Shaughnessy (német, amerikai, 5.) 6:2, 6:4
Cseng Csie, Jan Ci (kínai, 12.)–Aszagoe, Srebotnik (japán, szlovén, 9.) 6:2, 7:6

Vegyes páros
Negyeddöntô:
Lihovceva, Nestor (orosz, kanadai, 6.)–Zvonarjova, B. Bryan (orosz, amerikai, 3.) 6:4, 6:4
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik