Pályafutása során másodszor jutott be az Australian Open döntőjébe Roger Federer, miután a legjobb négy között legyőzte a német Nicolas Kiefert. A svájci világelső minden idők talán leghíresebb ciprusi sportolójával, Markosz Bagdatisszal találkozik a vasárnapi fináléban.
A világelsô Roger Federer hetedszer jutott Grand Slam-torna-döntôbe ? az elôzô hatot megnyerte
A világelsô Roger Federer hetedszer jutott Grand Slam-torna-döntôbe ? az elôzô hatot megnyerte
Csaknem három éve uralja a férfimezőnyt Roger Federer, azóta csodálja az egész világ egyedülálló mozgását, senki máséhoz sem hasonlítható ütőtechnikáját és persze eredménysorát, amely már 24 évesen tekintélyt parancsoló. Arról viszont kevesebb szó esik, miért tudja szinte minden ütését úgy kivitelezni, ahogy éppen óhajtja.
Pedig egyszerű: mert félelmetesen gyors.
Láttuk annak idején Michael Changot, később Lleyton Hewittot, újabban meg Rafael Nadalt, az ő esetükben kirí a gyorsaság, míg Federert – többek között – művészi alakításai miatt raktározhatjuk el emlékezetünkben. Holott ugyanolyan gyors, mint a többiek, ha úgy tetszik, ebben is a világ legjobbja. Úgy mozog, mint egy párduc, elképesztő az indulósebessége, márpedig ha odaér a labda mögé – sőt neki már a közelébe is elég… –, akkor bumm, jön egy kegyetlen megoldás, rosszabb esetben meg egy védekező ütés, hogy pillanatokkal később lehetősége legyen a maga javára fordítani a labdamenetet. Egy szó, mint száz, mindent jól csinál, ráadásul úgy, ahogyan akarja.
Ennek ellenére néhányan úgy vélik, újabban nem hozza azt, amit az elmúlt években megszokhattunk tőle. Eddigi hat Grand Slam-diadala alkalmával sohasem veszített annyi szettet (4) a fináléig vezető úton, mint az idén Melbourne-ben, időnként pedig érthetetlenül bizonytalan volt, mégis: mindig nyer. Mert pontosan tudja, mikor és hogyan törje meg a vele szemben állót.
Tavaly nem sikerült padlóra küldenie a végül bajnoki címmel hazautazó Marat Szafint az elődöntőben, csak majdnem, hiszen meccslabdához jutott ellene – ám Szafin egészen más kategória, talán egyedül benne van meg az, ami elegendő Federer legyőzéséhez: vizet fakasztó adogatások, sorozatos nyerő ütések mind a két oldalról, kiváló fizikum, rafinéria, zsenialitás.
A pénteki elődöntőben Nicolas Kiefer próbálkozott meg azzal, amivel egy éve Szafin, de nem járt sikerrel, holott egyáltalán nem mondhatjuk azt, hogy rosszul teniszezett. Lapos és kellően hosszú alapütéseivel rendre megmozgatta vagy hibázásra kényszerítette Federert, a második szettet el is vitte, amikor azonban 1:1 után látványosan „emelt” játékán a világelső (a harmadik felvonásban mindöszsze kétszer hibázott, 6:0 lett a vége), Kiefernek minden reménye elszállt.
Így csak arra fogunk emlékezni, hogy Roger Federer simán megnyerte a 2006-os Australian Open elődöntőjét.
A papírformát szem előtt tartva a megállapítás a döntőre is érvényes lehet, bár ne feledjük, Federer olyan teniszezővel, jelesül Markosz Bagdatisszal találkozik, akit igazából nem is ismer, hiába játszott már vele háromszor, és győzte le mindannyiszor. A 20 éves ciprusit vélhetően semmivel sem tudja meglepni a maestro, ő viszont fehér folt Federer számára.
Bizonyos szempontból tehát mind a ketten a „bizonytalanba mennek” vasárnap, Federer ráadásul azzal a nyilván nem mindig pusztán felemelő érzéssel, hogy életében nem veszített még Grand Slam-döntőt…
Férfi páros, döntő B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Damm, Paes (cseh, indiai, 7.)
Női páros, döntő Cseng Csie, Jan Ci (kínai, 12.)–Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 1.) 2:6, 7:6, 6:3
Vegyes páros, elődöntő Hingis, Bhupathi (svájci, indiai)–Stosur, Hanley (ausztrál, 5.) 6:3, 6:3; Lihovceva, Nestor (orosz, kanadai, 6.)–Déchy, Paes (francia, indiai) 3:6, 6:4, 7:6. A döntőben: Lihovceva, Nestor–Hingis, Bhupathi ---- Roger Federer hetedszer játszhat Grand Slam-döntőt, és hetedik sikerét arathatja, ha vasárnap legyőzi a nem kiemeltként döntőbe jutó Markosz Bagdatiszt, aki a legutóbbi három meccsén – sorrendben – Andy Roddickot, Ivan Ljubicicot és a világbajnok David Nalbandiant búcsúztatta el.
– Eleinte rendkívül szoros volt az elődöntő. Ennyire tartott Kiefertől? – Inkább azt mondanám, hogy különös érzés kerített hatalmába – válaszolta a 2004-ben Australian Opent (is) nyerő Roger Federer. – Az elődöntő miatt volt, mert semmiképpen sem akartam ugyanott kiesni, ahol tavaly.
– Tehát csak a harmadik szett elején nyugodott meg? – Nem, csupán akkor próbáltam meg egy fokozattal feljebb kapcsolni. Korábban ez már sikerült, s lám – most is.
– Mire számít a döntőben Bagdatisz ellen? – Kíváncsi vagyok rá, de tényleg. Eddig háromból háromszor legyőztem, ami előnyt jelenthet. Igyekszem a tudásom legjavát nyújtani, aztán hogy az mire lesz elég, kiderül. Úgy érzem, mind a ketten rászolgáltunk a döntőbe jutásra. ---- Idestova hat éve nem nyert ATP-tornát, ezt megelőzően még elődöntő sem jutott neki a Grand Slam-tornákon, úgyhogy igazán elégedett lehet melbourne-i teljesítményével Nicolas Kiefer. Élete eddigi legfontosabb mérkőzését ugyanakkor elveszítette, és lássuk be, bárki is lenne Kiefer helyében, ugyanúgy csalódottságot érezne, mint ő. Hiszen nagy tervei voltak.
„Le akartam győzni Federert – mondta pályafutása 300. kemény pályás mérkőzését követően Nicolas Kiefer. – Tudtam, hogy ellene minden eddiginél jobb játékra lesz szükség, és bár sokáig tartottam vele a lépést, amikor fontos volt számára, faképnél hagyott. Beütött három kiváló ritörnt, átvette a vezetést, onnan meg nem volt visszaút. Hiába, ha valaki komolyan gondolja Federer legyőzését, át kell lépnie a teljesítőképessége határát. Nekem sajnos nem sikerült.”
Egyébként Kiefernek nem kell szomorkodnia, mert egyrészt a világ legjobbjától kapott ki, másrészt pedig már a múlt héten a nyakán volt a kötél: az első fordulóban 0:2-ről nyert a thaiföldi Paradorn Srichaphan ellen, meccspontot is hárítva. ---- Történelmet írtak Cseng Csie és Jan Ci megszerezte Kína első Grand Slam-torna-győzelmét, miután a női páros döntőjében – a második szettben két meccslabdát ártalmatlanítva – legyőzte az első kiemelt Lisa Raymond, Samantha Stosur amerikai, ausztrál kettőst. A kínai duó a negyeddöntőből is meccspontokat hárítva jutott tovább.
Hingis döntős vegyesben Az ötszörös Grand Slam-bajnok Martina Hingis döntőt játszhat vegyes párosban. Az egyesben a negyeddöntőig jutó Swiss Miss még sohasem nyert major tornát ebben a műfajban.
Clijsters: nyolc hét kihagyás Várhatóan nyolc hétig nem teniszezhet Kim Clijsters, aki az Amélie Mauresmo elleni elődöntő harmadik szettjében bokasérülést szenvedett, és kénytelen volt feladni a mérkőzést. Ettől függetlenül hétfőtől ő a világelső.