Bevált a reggeli megérzése

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.02.05. 21:38
Az egyik legrégibb fedett pályás világrekordot döntötte meg Arnstadtban Kajsa Bergqvist. A svéd magasugró különösebb erőfeszítés nélkül röppent át a 208 centi felett.
Kajsa Bergqvist csúcsformában van, pedig a sérülése után abban sem volt biztos, hogy valaha még versenyezhet
Imago
Imago

Kajsa Brgqvist egy centiméterrel javította meg a német Heike Henkel 1992. február 8-án felállított fedett pályás rekordját. A svéd atléta első kísérletére teljesítette a magasságot, és máris fogadhatta a volt csúcstartó gratulációját. Henkel ugyanis a lelátóról figyelte a színvonalas versenyt.

„Kajsa megérdemelte, hogy túlszárnyalja az eredményemet – nyilatkozta a barcelonai olimpia győztese. – Évek óta kiegyensúlyozottan versenyez, világszínvonalú teljesítményt nyújt.”

Bergqvist nem először próbálkozott a világcsúcs túlszárnyalásával. Három évvel ezelőtt, amikor Eberstadtban eddigi legjobbját, a 206 centit ugrotta, közel volt a rekordjavításhoz. Legutóbb augusztusban, a világbajnokságon tetette 210 centiméterre, a bolgár Sztefka Kosztadinova világcsúcsánál egy centiméterrel magasabbra a lécet. Nem járt sikerrel. És az athéni olimpián sem bizonyíthatott, mert elszakadt az Achilles-ina, így nem indulhatott.

„Amikor megsérültem, nem tudtam, egyáltalán visszatérhetek-e még a pályára – mondta Bergqvist. – A műtét aztán olyan jól sikerült, hogy semmiféle fájdalmat nem érzek. Amikor szombaton reggelinél valaki azt mondta, hogy aznap világcsúcsot javítok, rábólintottam, én is úgy véltem, hogy lehetséges, mert jól ugrottam az edzéseken, és remek volt a hangulatom. Az, hogy Heike ott ült a lelátón, különösen ösztönzött, egy-két centit a jelenléte is számított. Nagyon boldog vagyok, az ugrásom fantasztikus volt.”

Bergqvist Glasgow-ban kezdte a szezont, ott 201 centiig jutott, majd hazai pályán Stockholmban 198 centiméterrel nyert. Legközelebbi nagy célja, hogy március elején Moszkvában harmadszor is fedett pályás világbajnok legyen.

Bergqvisttel ellentétben Kenenisa Bekelének nem sikerült jól a hétvégéje. Pedig az etióp csodafutónak eddig beváltak a számításai. 19 évesen duplázott a mezeifutó-világbajnokságon, amivel berobbant a világ élvonalába. Azóta háromszor ismételt a mezőn, győzött az olimpián és két világbajnokságon. Övé az 5000 és 10 ezer méter világrekordja. Úgy gondolta, az idén kipróbálja magát rövidebb távokon is. New Yorkban egy mérföldön rajtolt, korábban sohasem indult 3000 méternél rövidebb távon. Sőt. Fedett pályán is csak két alkalommal versenyzett. Ennek ellenére úgy gondolta, a Madison Square Gardenben akár 3:50 percet is elérhet.

Riválisa, a kenyai születésű, tavaly óta amerikai Bernard Lagat hitetlenkedve hallgatta a bejelentést. A szám kétszeres olimpiai érmese ugyanis 3:52.87 perccel tartja a pályarekordot. A mindössze 145 méter kerületű pálya éles kanyarjai elvileg az apró termetű, 160 centiméter magas Bekelének kedveznek, a hosszú lábú Lagat hátránnyal indult. Mégis csak ő tartotta a lépést az iramfutóval, s bár a legjobbjától jócskán elmaradt (3:56.85), Bekelét (4:01.57) alaposan megelőzte.

„A mérföld rövid táv nekem, ezért rendkívül nehéz volt a verseny” – állapította meg Bekele, de nem volt különösebben csalódott.

A New York-i gála egyik hőse a gátfutó Gail Devers volt, annak ellenére, hogy csak negyedik lett. A 39 éves atléta szülés után tért vissza, és 8.13 másodpercet futott.

„Egyetlen cím hiányzott már csak a gyűjteményemből, az anyaság, most ez is megvan – büszkélkedett a kétszeres olimpiai bajnok. – Sokan gondolták, hogy már nem térek vissza, de én érzem, még mindig vannak tartalékaim.”

Eredmények
NEMZETKÖZI FEDETT PÁLYÁS VIADAL
Tampere. Férfiak
60 m: Matic Osnovnikar (szlovén) 6.73, 2. Dobos Gábor (magyar) 6.73.
Távolugrás: 1. Salim Sdiri (francia) 798.
Súlylökés: 1. Tomasz Majewski (lengyel) 20.31

NEMZETKÖZI MARATONI FUTÓVERSENY, OITA (japán)
Férfiak: 1. Gert Thys (dél-afrikai) 2:09:45, 2. Szato (japán) 2:11:46

FEDETT PÁLYÁS ÖSSZETETT OB ÉS MEGHÍVÁSOS VERSENY, TÉLI SÁTOR
Férfiak
60 m: 1. Németh Roland (SAC) 6.76, 2. Farkas (BEAC) 6.78, 3. Korsós (Hevesi SE) 6.82.
400 m: 1. Takács Dávid (VEDAC) 47.41, 2. Jankovic (horvát) 48.76, 3. Kasper (TFSE) 49.30.
1500 m: 1. Minczér Albert (VEDAC) 3:54.22.
60 m gát: 1. Palágyi Gergely (PVSK) 7.85.
Magasugrás: 1. Jovan Vukicsevics (szerb-montenegrói) 218.
Hétpróba. Bajnok: Skoumal Péter (DSC, edző: Skoumal András, Woth Klára, Etédi Endre) 5626 (7.02, 717, 12.79, 184, 8.75, 500, 2:40.33), 2. Polónyi (Sz. MÁV) 5313, 3. Kovács (TFSE) 5228.