A Liverpool-sztori folytatódik. Sorozatunk első részében a klubot felvirágoztató Bill Shanklyről írtunk, e helyütt Bob Paisleyről lesz szó, akiről senki sem mondta volna meg, mekkora menedzser. Szép csendben ücsörgött az öltözőben, a legendás Boot Roomban, a híressé vált sapkájában és kardigánjában. S közben gondolkodott, tervezett. És álmodott. Nagy csapatokat. Olyanokat, amelyek annyi trófeát, dicsőséget hoztak Liverpool városának, mint egyetlen más menedzser csapatai sem…
Legendák egymás mellett: Bob Paisley (balra), valamint a klubot tizenhat évig szolgáló veterán, Tommy Smith
Legendák egymás mellett: Bob Paisley (balra), valamint a klubot tizenhat évig szolgáló veterán, Tommy Smith
1939. május 6-án egy húszéves fiatalember leszállt a vonatról a liverpooli pályaudvar, az Exchange Station peronján. Bob Paisley azért érkezett meg az Ír-tenger partjára, hogy aláírjon a Liverpool FC csapatához. A klub kemény 25 fontért vette meg a fiút a Bishop Auckland – egyébként nem profi – együttesétől, s heti nyolc-, nyaranta hatfontos bért folyósított számára. Mint utóbb kiderült, a futball történetének leghatékonyabban befektetett összege volt…
Bob Paisley nem sok sót evett meg az Anfield Roadon, két évvel később besorozták, és meg sem állt Egyiptomig, ahol a Királyi Tüzérség 73. ezredében szolgált Montgomery 8. Brit Hadseregében, egy tankelhárító páncéltörőágyú irányzójaként.
Részt vett az al-Alameini csatában, majd az itáliai hadjáratban, s 1944. június 4-én ott ült az egyik tank tornyában, amikor Mark Clark vezérőrnagy 5. Brit Hadserege bevonult az Örök Városba. Ha akkor sejtette volna, hogy harminchárom évvel később újból beveszi Rómát… Aztán leszerelt, s újrakezdte liverpooli karrierjét. Amikor a vonata a város felé haladt 1945 egyik őszi reggelén, a kupéban beszélgetni kezdett egy csinos fiatal lánnyal, bizonyos Jessie-vel – és jövő olyankor Jessie -t már Mrs. Paisleynek hívták…
A következő idényben meg sem állt a Liverpool a bajnoki címig, ám – mint később kiderült – ez lett Bob Paisley játékos-pályafutásának egyetlen jelentős trófeája. 1954-ben vonult vissza, 278 ligameccsel és 13 góllal a számláján. A klubvezetőség azonnal állást ajánlott neki az edzői – pontosabban a menedzseri – stábban. Amikor 1959 decemberében Bill Shankly lett a csapat menedzsere, a 'Pool még mindig a másodosztályban szenvedett.
Olyan akcentusa volt, hogy fordítani kellett
A következő 15 év a harmonikus együttműködés jegyében telt el, Bill Shankly és a stáb többi tagja – köztük történetünk hőse és Joe Fagan – megannyi diadalra vezette a Vörösöket, ám eljött 1974, az FA-kupa döntője, majd a diadal után Bill váratlan búcsúja. Nyilvánvaló volt, hogy Paisleynek kell követnie a nagy elődöt, jellemző módon azonban ő csak Peter Robinson ügyvezető igazgató kitartó rábeszélésére fogadta el a tisztséget.
„Kizárólag a klub és a szurkolók érdekében teszem, s csakis arra az időre, amíg nem találnak méltó menedzsert” – mondta Bob Paisley, és – milyen furcsa – senki sem gondolta, hogy csak az eszét játssza. Akkoriban más idők jártak…
Kenny Dalglish a vörösök legendás játékosa ? boldogságból, dicsôségbôl neki is jutott elég
Bob Paisley mindörökre megmaradt szerény munkásembernek. Megőrizte rettenetes észak-keleti akcentusát – játékosai olykor csak Joe Fagan „fordításában” tudták megérteni, mit is mond a főnök – az üzenet azonban, csodálatos módon, mindig célba ért.
A szakma nagymestere volt. Persze mi mást is írhatnánk arról a menedzserről, aki szerződtette Kenny Dalglisht, Graeme Sounesst és Alan Hansent, és aki Ray Kennedyből, a közepes csatárból a világ egyik legkiválóbb bal oldali középpályását faragta? S bár ugyanannak az egyszerű, de hatékony futballnak volt a híve, mint az elődje, azért abban a kilenc évadban, amit a csapat élén töltött, példa nélküli bravúrként tizenkilenc trófea volt a termés. A java azonban az a három Bajnokcsapatok Európa-kupája-serleg, amelyet öt idény leforgása alatt hozott az Anfield Roadra. A lovagi cím a minimum volt, ami kijárt ezért Sir Bobnak…
Hollywoodi filmre emlékeztető futball
Midőn 1977. május 23-án megérkezett Rómába, a BEK-döntőre, ekként tréfálkozott: „Amikor legutóbb itt jártam, elfoglaltuk a várost.” Akkor sem adta alább…
Az előjelek nem voltak a legkedvezőbbek. Május 21-én az FA-kupa döntőjében a Manchester United 2–1-re legyőzte a Liverpoolt, s négy nappal később következett a BEK-finálé a Borussia Mönchengladbach ellen. A nyolcvanezres stadion befogadóképességét hatvanötezerre csökkentették, hogy kitehessék a hatalmas bevételt biztosító hirdetőtáblákat. Az UEFA hivatalosan 16-16 ezer jegyet biztosított az angol és a német szurkolóknak, ám amikor Robert Wurz játékvezető belefújt a sípjába, huszonhatezer vörösbe öltözött liverpooli fanatikus foglalt helyet a lelátókon.
Száztizenöt perccel később a brit futball harmadik – a Manchester United és a Celtic Glasgow után – Európa-kupa-győztesét ünnepelhették.
Az egész olyan volt, mint egy hollywoodi film. Vagy még jobb. Mert ugyan ki konstruálhatott volna olyan forgatókönyvet, amelyben a középhátvéd Tommy Smith, a klubot tizenhat éve szolgáló veterán – élete utolsó hivatalos mérkőzésén, mielőtt másnap bejelentette volna a visszavonulását – gólt szerez, ráadásul a győztes fejes gólt?
No, és a másik, élete utolsó Liverpool-meccsét játszó sztár, Kevin Keegan?
Csodálatos gólok és a nagy védés
A csapat mezében vívott 323. mérkőzésén ugyan nem szerezte meg a százegyedik gólját, de végig rémületben tartotta az őrzőjét, Berti Vogtsot, aki a 82. percben, a szemkápráztató Keegan-szlalom végén, csak felvágni tudta a csatárt, hogy aztán a tizenegyest Phil Neal értékesítse. És másnap Kevin Keegan félmillió fontért aláírt a Hamburger SV-hez… És persze ne feledkezzünk meg Terry McDermott góljáról, mert az igazi gyöngyszem volt! A 28. percben Ian Callaghan szerzett labdát, majd azonnal Steve Heighwayt futtatta, akinek csak a hátát nézték a német védők. „Stevie” – ahogy társai becézték – tökéletes beadást küldött McDermott irányába. A bajuszos fedezet tökéletes ütemben érkezett, s mielőtt az óriás Wolfgang Kneib kapus elgázolhatta volna, a hálóba pöckölte a labdát. Megvolt a vezetés, McDermott élete – ahogy fogalmazott – legfontosabb gólja, ha nem is a legszebb.
Allan Simonsen egyenlítő gólja az 51. percben Jimmy Case ajándéka volt. A hátvéd Phil Nealhez akart passzolni, de az apró dánt szöktette, aki köszönte szépen, és élesen Ray Clemence hálójába lőtt. És néhány perccel később Uli Stielike egyedül vezethette rá a labdát a liverpooli kapusra. Clemence kifutott eléje, és a jól helyezett labdát fantasztikus lábmozdulattal kispárgázta! „Ez volt életem legnagyobb védése”, nyilatkozta később a liverpooli legenda. A németek ezzel el is lőtték a puskaporukat.
A „vörösök” nagy európai sorozata pedig elkezdődött.