A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának torinói ülésén két magyar sikersportág, az öttusa és a vívás ötkarikás indulói létszámát fölemelték, és már Pekingben nemenként néggyel több, vagyis 36-36 öttusázó és tizenkettővel több vívó szerepelhet.
Kedvezô döntés esetén Mohamed Aida is ott lehet a pekingi olimpián a magyar nôi tôrválogatottban
Kedvezô döntés esetén Mohamed Aida is ott lehet a pekingi olimpián a magyar nôi tôrválogatottban
„Nagyon érdekes és pozítiv a döntés – kommentálta a történteket Pécsi Gábor, az öttusázók technikai igazgatója. – Érdekes, mert ezek szerint jól döntött a sportág vezetése, amikor nem a váltóverseny bevezetése, hanem a létszámemelés mellett kardoskodott. A váltóra, vagyis egy új versenyszám felvételére ugyanis jóval kisebb volt az esély, mint a mezőny növelésére. Az emelés azt bizonyítja, hogy Pierre de Coubertin báró sportágának továbbra is helye van az olimpiákon, és remélhetőleg ezután ezt meg sem kérdőjelezik.”
Pécsi Gábor szerint a a módosítás után sem fordulhat elő, hogy egy nemzetet Pekingben már nem két-két, hanem ha kiharcolja, több versenyző is képviselhessen, mert a négy hely ehhez kevés. Valószínűbb, hogy így több szövetség jelenhet majd meg az olimpián, a mezőny szélesedése pedig jót tesz az egyetemes öttusának. A 2007-es vb lesz az első kvalifikáló verseny, addig pedig a nemzetközi szövetség át tudja alakítani a tavaly kidolgozott menetrendet. A vívás az utóbbi időben inkább „szenvedő alanya” volt a NOB döntéseinek, ezért a létszámemelést mindenképpen kedvezőnek értékeli Kovács Tamás technikai igazgató.
„Az, hogy tizenkettővel emelték a létszámot, azt bizonyítja, hogy a nemzetközi szövetség reformjai jók voltak, Athénban is telt ház előtt zajlottak a döntők. Azt hiszem, ez a határozat biztosíték arra, hogy az olimpia műsorán marad a sportág. A mostani döntés azonban csak az egyénire vonatkozik, a csapatversenyek sorsa kérdéses, pontosabban az április nyolcadiki kongresszuson dől el. Az biztos, hogy hat egyéni szám és két-két férfi és női csapatverseny lesz Pekingben. Jelen állás szerint a férfiaknál a párbajtőr helye biztosnak tűnik, így a kard és a tőr »meccsel« majd a bentmaradásért. Mivel a nőknél Athénban a tőr- és a kardcsapat hiányzott, ezek tűnnek biztosnak. A mostani döntés után elképzelhetőnek tartom, hogy a kongresszusnak külön egyéni és csapatkvalifikációt kell majd kidolgoznia.”