Bukarest: már az elődöntőben

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
Vágólapra másolva!
2006.03.18. 02:16
Címkék
A két bukaresti csapat, az éppen húsz éve BEK-et nyerő Steaua és a városi vetélytárs Rapid negyeddöntőbeli összekerülése jelentette a szenzációt az UEFA-kupa egyenes kieséses szakaszának pénteki, eindhoveni sorsolásán.
A hipermodern Evoluon Konferenciaközpontban sokat beszéltek az UEFA-kupa új arculatáról, arról, hogy a sorozatnak a Bajnokok Ligája árnyékában is meg kell találnia a módját, hogyan keltse fel a manapság kissé passzív média érdeklődését. Tagadhatatlan, a mostani mezőny a BL-éhez képest kissé „könnyűnek” tűnik, ám amikor Lars-Christer Olsson UEFA-főtitkár és a helyi klub, a PSV egykori remek kapusa, Hans van Breukelen befejezte a semmiféle kiemeléssel nem bonyolított sorsolást, akadt egy téma, amelyre ráharapott az európai sajtó.Már az új arculat jegyében – tehetjük hozzá. A negyeddöntő legérdekesebb párharcának ugyanis a Hamburgot kiejtő Rapid és a Betist idegenben leiskolázó Steaua, vagyis a két bukaresti klub párharca ígérkezik. A Rapid jó szereplése a nagyobb meglepetés, tekintve, hogy a vasutasok már a selejtező első fordulójában is ott voltak: mind a 14 mérkőzésükön szereztek gólt, összesen 24-et, ebből Mugurel Buga egymaga kilencet. Ennek ellenére óvatosak a vezetők.„A lehető legnehezebb ellenfelet kaptuk, hiszen a Steauánál erősebb csapat nem maradt a mezőnyben” – udvariaskodott például Razvan Lucescu vezetőedző, Mircea Lucescu fia, az egykori kapus. A Steaua nemzetközi tapasztalata kétségtelenül nagyobb, Gigi Becali tulajdonos szavaiból süt is a magabiztosság: „Kilencven százalék, hogy mi jutunk tovább.”Mirel Radoi, a Steaua csapatkapitánya így vélekedik: „Remélem, hogy a párharc győztese eljut a döntőig. Természetesen azt is remélem, hogy mi leszünk azok.” Sevillában jó

Akárcsak a húsz évvel ezelőtti BEK-döntőben, csütörtökön is otthon érezte magát a Steaua Sevillában – nem számít, hogy akkor a Sánchez Pizjuán-stadion, most pedig a Betis otthona, a Lopera-stadion volt a helyszín. A csütörtöki lapzártánk után véget érő visszavágón a középpályás Banel Nicolita lövése révén került előnybe a román gárda az 54. percben, majd a 60. perctől okosan sáfárkodott az emberelőnnyel, amely Joaquín azonnali piros lapot érő könyöklése nyomán állt a rendelkezésére. Oly fölényes román siker lett a vége, hogy Lorenzo Serra Ferrer, a Betis edzője jónak látta nyilvánosan bocsánatot kérni a háborgó szurkolóktól a történtekért.

Nyolcaddöntő, visszavágó
Betis (spanyol)–Steaua (román) 0–3 (Nicolita 54., 81., Iacob 78.)
Továbbjutott: a Steaua, 3–0-s öszszesítéssel

Négyen a nyolcban

Mint derült égből a villámcsapás, oly váratlanul törtek előre Kelet-Európa – másképp: az egykori szocialista tábor – reprezentánsai az UEFA-kupában: évek óta nem volt példa rá, hogy a régió egynél több gárdával képviseltesse magát a legjobb nyolc között, most meg egyszerre négy csapata is ott van a negyeddöntőben.
Az (ex)szocialista országok együttesei nem mindig számítottak „váratlan vendégnek” a célegyenesben, a sorozat első 32 kiírásából (azaz 1990-ig) mindössze öt évad volt keleti csapattól mentes a legjobb nyolc között, mi több, a kezdeti időszak egyenesen „szocialista sikerkorszakként” vonult be a torna (VVK, EVK, UEFA-kupa) történetébe. Az 1958 és 1960 közötti második kiírás során a jugoszlávok, Belgrád és Zágráb tizenegye kezdte a sort, majd jöttek a többiek is, 1962 tavaszán már magyar együttessel, az MTK-val. Az 1962–63-as csúcsszezonban – a mostani idényhez hasonlóan – négy keleti gárda (a többi közt a Ferencváros) vetélkedett a negyeddöntőben.

Ezt követően még ötször rendeztek negyeddöntőt legalább három „vasfüggöny mögötti” együttessel, legutóbb 1984–85-ben a Zeljeznicarral, a Dinamo Minszkkel és a Videotonnal. Az 1988–89-es évadban két kelet-európai alakulat jutott be a nyolc közé – a Victoria Bucuresti (a szeku csapata) és a Dynamo Dresden egymással meccselt a sorsolás szeszélye folytán. Az utóbbi másfél évtizedben a régió gárdáinak nemigen ment az UEFA-kupában (nyolcszor egyetlen keleti csapat sem volt a nyolcban), de úgy látszik, a CSZKA tavalyi győzelme inspirálóan hatott rájuk.

Forradalmi újjáéledés

A legsikeresebb román gárda a bukaresti katonaklub, a Steaua, 1986 májusában hódította el a Bajnokcsapatok Európa-kupáját (a Jenei Imre irányította csapat, amely Bölöni Lászlót, Bálint Gábort és Helmut Duckadamot is felvonultatva 0–0-t követő 11-esekkel győzte le a Barcelonát), 1987–88-ban az elődöntőig jutott ugyanott, 1989-ben pedig újra finálét játszott (Milan, 0–4).

A szintén bukaresti Dinamo is játszott elődöntőt a BEK-ben (1983–84), sőt eljutott a legjobb négyig a KEK-ben is (1989–90). Ugyanez a bravúr sikerült az Universitatea Craiovának is az UEFA-kupában (1982–83).

Legutóbb az 1989-es forradalmat megelőző idény volt a mostanihoz hasonlóan sikeres a román klubok számára: 1989 tavaszán mindhárom európai kupában bejutott egy bukaresti csapat a legjobb nyolc közé – a BEK-ben a Steaua, a KEK-ben a Dinamo, az UEFA-kupában a Victoria.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik