Egyvalami már a ma esti kupadöntő előtt biztos: Madrid kék-fehérbe öltözik, függetlenül attól, hogy az esélyesebbnek tartott Zaragoza vagy a nagyon fogadkozó Espanyol hódítja el a trófeát a Bernabéuban. Ez ugyanis mindkét finalista színe, ráadásul Aragóniából és Katalóniából is a főváros inváziójára készülnek.
GETTY IMAGES
Némi meglepetésre a Zaragoza és az Espanyol vívja a kupadöntôt ? így is nagy harc várható
GETTY IMAGES
Némi meglepetésre a Zaragoza és az Espanyol vívja a kupadöntôt ? így is nagy harc várható
A papírforma szerint nem az idei lesz minden idők legjobb Király-kupa-döntője, elvégre a két finalista – finoman fogalmazva – nincs a legjobbak között a bajnokságban. A Zaragoza pillanatnyilag a 11., míg ellenfele, az Espanyol örül, hogy nem áll kieső helyen (15., mindössze kétpontnyira a másodosztályba süllyedéstől).
Ettől függetlenül nem marad el a mindenkori kupadöntő kapcsán megszokott népünnepély, igaz, mivel a finálét Madridban – ráadásul a Bernabéuban – rendezik, az élet nem áll meg a fővárosban. Csak lelassul. A két kék-fehér egylet ugyanis jelentős erőkkel vonul fel a mérkőzés helyszínén, mondhatni invázióra, a madridi divatszínek (lila-fehér, piros-fehér-kék) ideiglenes elhomályosítására készülve.
Az előrejelzések szerint szerdára több mint 60 ezer, valamelyik döntősért szorító szurkolót várnak a fővárosba. Korábban sem az aragóniaiakat, sem pedig a katalánokat nem kísérte el annyi szimpatizáns, mint amennyi most, pedig Spanyolországon belül, főleg a nagy meccsekre előszeretettel utaznak a drukkerek. Zaragozában pillanatok alatt elkapkodták a klubnak felajánlott 34 500 belépőt, ám mintegy ötezren (nagy többségük bérletes) továbbra is várólistán vannak. A szövetség csak 1200 pluszjegyet tudott adni, azaz sokan otthon, a televízió képernyője előtt lesznek kénytelenek követni az eseményeket. Ennek ellenére a mostani lesz minden idők legnagyobb zaragozai megmozdulása, ugyanis a korábbi rekord „csak” 26 000 szurkoló volt – ennyien szorítottak a kedvencekért 1994-ben, a Celta Vigo ellen tizenegyesekkel megnyert kupadöntőn, amelyet szintén Madridban, de a Vicente Calderónban rendeztek.
A spanyol viszonyokat figyelembe véve az Espanyolnak kifejezetten kicsi a szurkolótábora, jó esetben így is 30 ezren kísérik majd el Miguel Angel Lotina csapatát a fővárosba. Ha szerdáig sikerül eladni a pénztárakban megmaradó jegyeket, a barcelonaiak is minden idők legnagyobb idegenbeli támogatását kapják szimpatizánsaiktól, akik eddig a 2000-es, Valenciában rendezett kupadöntőn vonultak fel a legnagyobb számban (a Mestallában, az Atlético Madrid 2–1-es legyőzése során, az Espanyol-szurkolók száma nem érte el a 30 ezret).
Ennyi drukkernek azonban nemcsak az utaztatását kell megszervezni, hanem a mérkőzés előtti elfoglaltságát is, ezért mindkét csapat majálist szervez övéinek a Bernabéu környékén. A zaragozaiak egy több mint 10 ezer négyzetméteres területet béreltek ki, ahol egész nap programok várják a drukkereket, és ugyan az autóbuszok egy kicsit odébb teszik majd le a szimpatizánsokat, Madrid önkormányzata engedélyezte, hogy a parkoló és a rendezvény helyszíne között futó metróvonalat ingyen használhassák a szurkolók. Nem sokkal odébb lesz az Espanyol bázisa, ahol még a gyerekeknek is szerveznek külön elfoglaltságokat – azaz túl nagy rizikóra nem számítanak a rendfenntartó erők
A konzervatív és az alázatos
MIGUEL ANGEL LOTINA (ESPANYOL) „Pályafutásom legfontosabb mérkőzésére készülök – mondta az Espanyol szakvezetője. – Engem még úgy neveltek, hogy a kupa elhódítása a legnemesebb tett, amelyet egy csapat végre tud hajtani. Tisztában vagyok vele, hogy napjainkban már nem ez a szemlélet uralkodik, de én ebben a tekintetben konzervatív maradtam, és nagyon remélem, hogy több mint negyvenévnyi várakozás után végre haza is vihetem a győzelmi serleget. Ha mégsem sikerülne, nem esem kétségbe, jövőre újra megpróbálom, és azután is, amíg csak erőm engedi. Ha már korábban feladtam volna, nem lennénk itt, pedig kaptam már egy-két pofont az élettől, mint például a tavalyi, Terrassa elleni kiesést a harminckettő között. Egyébként is meggyőződésem, hogy a kupagyőztes idővel indulhat a BL-ben, és akkor nem csak számomra jelent külön motivációt jól szerepelni a kieséses tornán.”
VÍCTOR MUNOZ (ZARAGOZA) „Miguel Angel Lotina kollégám nyafogós ember, mindig sajnáltatja magát, és úgy tesz, mintha eleve ő lenne az áldozat – jellemezte az Espanyol edzőjét a Zaragoza szakvezetője. – Nem titok, tele van a nadrágja csatáraink és irányítóink láttán, ami persze nem szégyen, mert én is tartok az Espanyol játékosaitól. Ami a meccset illeti: nem érzem esélyesebbnek magunkat, és a játékosaim is így vannak vele. Még szerencse, különben könnyen a saját csapdánkba esnénk, hiszen ha csak egy kicsit is lesajnáljuk az ellenfelet, megütjük a bokánkat. A szurkolók persze úgy gondolkodnak, hogy ha a Zaragoza olyan erős ellenfeleket ejtett ki, mint a Barcelona és a Real Madrid, akkor csak elbír az Espanyollal is, de a berkeken belül mindenki tudja, csakis a legmélyebb alázattal szabad kifutni a gyepre. Szerencsére a spanyol futball van olyan erős, hogy bárki képes legyőzni bárkit.”
Akik dönthetnek a Bernabéuban
ZARAGOZA Diego Milito A nem egészen egy éve a Genoától érkező csatár a csapat legeredményesebb gólvágója, a bajnokságban 14, a kupában 6 találatnál tart. Ő volt az, aki a Real Madrid elleni, emlékezetes elődöntőben négy gólt rámolt be a fővárosiak kapujába a 6–1-re megnyert zaragozai mérkőzésen.
Ewerthon Tavaly nyáron David Villa távozása után vetette ki rá a hálóját a Zaragoza, és a brazil eddigi teljesítményét látva a Romareda vezetőségének nem is kellett megbánnia a lépést. A Dortmundtól igazolt csatár az egyik leggyorsabb játékos a ligában, a széleken és középen egyaránt bevethető.
ESPANYOL Raúl Tamudo A barcelonai gárda csapatkapitánya, a kék-fehérek szellemi vezére. Kvalitásai alapján sokkal jobb csapatban lenne a helye, de hűsége a mai napig az Espanyolnál tartotta, amellyel 2000 után a második Király-kupa-serleget hódíthatja el. Egyik legnagyobb problémája, hogy sérülékeny.
Iván de la Pena Negyedik idényét tapossa a Montjuicban, pedig anno a városi riválisnál, a Barcelonánál nevelkedett és lett ismert, sőt elismert játékos. Némi vándorélet után (játszott a Lazióban és a Marseille-ben) horgonyzott le az Espanyolnál, ahol elsősorban Lotina edzőnek köszönhetően olyan produkcióra képes, amely a válogatott ajtaját ismét kitárta előtte.