A Liverpool szombaton 2–1-es győzelmével kiejtette a Chelsea-t az FA-kupából, így a londoniak már csak a Premier League-et nyerhetik meg. Ahhoz képest, hogy tavaly a bajnoki cím mellett a Ligakupa is a Stamford Bridge-re került, s a „kékek” azóta erősödtek, a mostani szereplés erősen visszafogott.
Reuters
Mourinho (jobbra) többek között Lampardot is vigasztalta az elôdöntôbeli bukást követôen
Reuters
Mourinho (jobbra) többek között Lampardot is vigasztalta az elôdöntôbeli bukást követôen
A téli állapotokhoz mérten jelentősen romlott a Chelsea alkalmazottainak kedélyállapota, elvégre akkor még kivitelezhetőnek tűnt a szezon elején eltervezett négyes, de minimum hármas cél: a Premier League, a Bajnokok Ligája, az FA-kupa és esetleg a Ligakupa begyűjtése. Most, a tavasz közepén viszont már csupán egynek van realitása – igaz, a címvédés a Premiershipben már csak idő kérdése. Mindenesetre a londoni alakulat esztendővel ezelőtt a Ligakupát is odatette a bajnoki cím mellé – az idén ez sem sikerült. Pedig Roman Abramovics tavaly nyáron sem fukarkodott, simán kifizetett több mint ötvenmillió fontot az Asier del Horno, Mickael Essien, Shaun Wright-Phillips trióra.
Ráadásul José Mourinho januárban Maniche-t is gond nélkül kölcsönözhette a Dinamo Moszkvától, úgyhogy a keretre egy szava sem lehet. Az más kérdés, hogy „SWP” máris a továbbálláson gondolkodik, mert inkább a lelátó és a kispad között ingázik, mintsem a felezővonal és az alapvonal között, a szélen, Maniche-t meg nem akarják végleg megvenni, mert eddig különösebb hasznot nem hajtott. Del Horno és Essien már jobb szezont fut, de azért fél távnál a spanyol is kiérdemelt egy leteremtést a portugál mestertől, mondván, a príma kezdés után elszállt a kezdeti lendülete.
Mourinho is kénytelen volt átélni kellemetlen napokat, ilyenek voltak például a Barcelona elleni rangadók előtti, közötti és utáni idők, amikor a humorosabbak csupán azzal piszkálták, hogy anno csak tolmács volt Katalóniában, a hevesebbek ellenben nekiestek a reptéren. Aztán jött a Liverpool elleni kudarc. Hatalmas különbség azonban, hogy eddig jobbára csak faragatlan stílusa miatt kötöttek bele, de a szombati elődöntő után a szakmai húzásai is terítékre kerültek – bár Mourinho ezekkel nem ért egyet, ahogyan interjúnkban is olvashatják. Mindazonáltal a vasárnapi brit lapok úgy általában „egyensúlyát vesztett és bizarr csapatnak” minősítették a szombatit, a Sunday Times pedig saját dolgozatában – „megkérdőjelezhető taktikája és furcsa válogatási elvei” alapján – egyenesen kontárnak nevezte Mourinhót, ami azért túlzásnak tűnik egy hasonló rekordú trénert tekintve. Sikertelenebb korszakában az elődöt, Claudio Ranierit illették ezzel a jelzővel.
Az viszont így is tény, hogy az általában szárnyjátékára építő csapatból Arjen Robben, Joe Cole és Damien Duff is a padon kezdett a Pool ellen, ami Steven Gerrard szerint is a „vörösöknek” kedvezett: „Amikor megláttuk az összeállításukat, kaptunk egy lökést. Így sem volt rossz a névsor, de a szélsőikkel szerintem veszélyesebbek lehettek volna.”
Zárásként említsük meg, hogy azért még mindig Európa egyik elitalakulatáról beszélünk, tehát minden kritika ilyen szinten értendő. Mourinho is megtalálta a lényeget, csak finoman elrejtette nyilatkozatai között: „Nekik ez volt az év meccse, mert semmi másuk sincs. Nálunk nem ez a helyzet.” ---- A ---- A