Tulajdonképpen már jó ideje tisztában volt vele mindenki, hogy a Barcelona nyeri meg a Primera División küzdelmeit az idén, mindössze idő kérdése volt, hogy Frank Rijkaard fiai mikor szerzik meg matematikailag is az aranyérmet. Szerdán ez is sikerült, így hétközi időpont ide vagy oda, Barcelona városa gránátvörös-kékbe öltözöttaz azonnali ünneplésre. A fieszta azonban még korántsem ért véget.
Reuters ? Gustau Nacarino
Nem vártak túl sokat az ünnepléssel a Vigóból hazatérô hôsök ? a Barcelona játékosai és edzôi ezzel a nyitott tetej? busszal vonultaka reptérrôl a Camp Nouba
Reuters ? Gustau Nacarino
Nem vártak túl sokat az ünnepléssel a Vigóból hazatérô hôsök ? a Barcelona játékosai és edzôi ezzel a nyitott tetej? busszal vonultaka reptérrôl a Camp Nouba
Hiába számolgattak látványosan a vetélytársak menet közben, a Barcelona október végétől február elejéig csak nyert a Primera Divisiónban (egész pontosan a 8. és a 21. forduló között aratott egyhuzamban 14 győzelmet), és állva hagyta a mezőnyt, szerdán pedig matematikailag is bebiztosította elsőségét. Kétség sem férhet a katalánok sikerének jogosságához, hiszen a legtöbb győzelem, a legkevesebb vereség, a legtöbb szerzett és a legkevesebb kapott gól mind-mind Frank Rijkaard csapatának neve mellett szerepel.
Talán még lényegesebb, hogy ez a Barca valóban lenyűgözött mindenkit, és nemcsak Spanyolországban, hanem a kontinensen is, hogy a világviszonylatot ne is említsük. A Camp Nouban sokan már a Johan Cruyff edzette Dream Teamhez hasonlítják a mostani gárdát, amely ha megnyeri a párizsi BL-döntőt, valóban a klub történetének legeredményesebb csapatának nyomdokaiba lép. Nem csoda hát, hogy a Celta elleni mérkőzés után – voltaképpen már a második félidő alatt – Barcelona városa gránátvörös-kékbe öltözött, és több ezer szurkoló lepte el az utcákat, a hősöket éltetve. A Vigóból hajnalban hazatérő kedvencek nyitott tetejű buszra szálltak, majd a díszsorfal mentén átgördültek a Camp Nouba, ahol szintén rengetegen vártak rájuk.
Az eredeti elképzelések szerint szombaton, az Espanyol elleni barcelonai derbi előtt, alatt és után tartották volna a bajnoki cím hivatalos megünneplését a Camp Nouban, ám mivel a BL-döntő még jócskán odébb van, a vezetőség amellett döntött, vasárnap délután öttől az utcán is tartsanak fiesztát. Joan Clos, Barcelona polgármestere áldását adta a tervre, de jelezte, azonnal meg kell kezdeni a biztonsági intézkedések megtervezését, szerdáról csütörtökre virradóra ugyanis a mintegy 25 ezer ünneplő drukker több mint 30 ezer (egyes becslések szerint 250 ezer) eurós kárt tett a város közvagyonában. A rendőrségnek bőven akadt dolga: 13 magáról megfeledkező személyt kellett letartóztatni. Clos szerint ez „járulékos” kár, veszélyesebb lenne visszafogni a tömeg eufóriáját. Márpedig az elkövetkező napokban célszerű számolni ezzel Barcelonában.
Mesterhármas előtt
Ritka esély előtt állnak a Barcelona azon játékosai, akik kinn lesznek a németországi világbajnokságon, eddig ugyanis nem sokaknak adatott meg, hogy egy évadon belül megnyerjék klubjukkal a nemzeti bajnokságot és a legfontosabb európai klubtornát (BEK/BL), illetve válogatottjukkal a világbajnokságot. A katalánok ugyan még nem hódították el a BL-t, ám mivel döntőbeli ellenfelük, az Arsenal már nem lehet angol bajnok, a nagy hármas siker legfeljebb a gránátvörös-kékek közül valakinek (valakiknek) jöhet össze.
Nem nehéz kitalálni, ha lehetne fogadni az illetőkre, akkor a Barca braziljai kapnák a legkisebb oddsot. A szambások esetleges vb-sikere esetén (a Barcelona BL-győzelmével kalkulálva) az aranylabdás, FIFA-díjazott Ronaldinho gyakorlatilag minden, a labdarúgásban megnyerhető trófeát a magáénak mondhatna. Eddig egyébként négyszer fordult elő, hogy világbajnoki évben ugyanaz a csapat nyerje meg a BEK/BL-t és hazája bajnokságát, ám az csak egyszer fordult elő, hogy a klub világbajnokokat is adjon: 1974-ben a Bayern München hét labdarúgójának jött össze a „mesterhármas”.
Az 1974-es „mesterhármast” elérők névsora: Sepp Maier, Paul Breitner, Hans-Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Uli Hoeness, Jupp Kappellmann
Ahogyan belülről látják
Joan Laporta (klubelnök) „Az idényben a bajnokság megnyerése volt az elsődleges célunk. Annak külön örülök, hogy a BL-döntő előtt célba értünk, mert így a párizsi mérkőzésre sokkal nyugodtabban készülhetünk. Ránk addig nehezedik nyomás, amíg matematikailag nem biztosítjuk be az elsőségünket. Az idén szárnyalhatnak a szurkolók, mert történelmet írunk.”
Frank Rijkaard (edző) „Végtelenül boldogok vagyunk, hogy megnyertük az újabb bajnoki címet, amely megerősíti mindenki hitét a csapatban. Mindig nehezebb megvédeni egy elsőséget, mint először elhódítani, de ennek a keretnek kemény munkával ez is sikerült. Munka, erőfeszítés és a játékosok tehetsége – ez a siker receptje.”
Ronaldinho „Azért szerződtem a Barcelonához, mert nagy egyesületben, nagy csapatban akartam játszani, és mert történelmet akartam írni. Nagyon boldog vagyok, hogy részese lehetek annak a ciklusváltásnak, amely mostanság Spanyolországban és a Barcánál zajlik, és remélem, hogy ez a lendület kitart a tizenhetedikei BL-döntőig is. Egész évben keményen dolgoztunk, hogy megéljük ezeket a mágikus pillanatokat, és most nem fogjuk vissza magunkat, amikor ünneplésről van szó. Az öltözőben először a rosszabb momentumainkat elevenítettük fel, de egyetértettünk abban, hogy a siker minden szenvedést megért.”
Samuel Eto'o „Édesebb a siker, mint tavaly, hiszen egy címet mindig nehezebb megvédeni, mint megszerezni. Ugyan most is ünnepelünk, de nem feledjük el, hogy a bajnokság még nem ért véget: ráadásul tizenhetedikén Párizsban nagyon fontos megméretés vár ránk. Hogy gólkirály leszek-e? Őszintén szólva az jobban izgat, hogy a csapat nyerjen.”